חמאס
חמאס Flash 90

ד"ר נאג'י שוכרי אל-זאזא, אקדמאי ופרשן פוליטי, סבור שמדיניותה ההססנית של "ממשלת בנט-לפיד" כלפי רצועת עזה משקפת את "חולשתה והסתירות הפנימיות שלה".

במאמר בעיתון הרשמי של חמאס "פלסטין" (שישי) כותב זאזא, כי לבנט ולפיד אין פתרון אמיתי למצב ולכן הם מעלים רעיונות ישנים בנוגע לביטחון וכלכלה בניסיון להימנע מעימות צבאי על בסיס ההבנה שלא ניתן להשיג את היעדים האסטרטגיים בעימות עם ארגוני המאבק הפלסטיניים.

לדבריו, לשתי התוכניות שמציגים בנט (הקלות כלכליות בתמורה לביטחון ללא שת"פ עם הרשות הפלסטינית) ולפיד (הקלות כלכליות בתמורה לביטחון ושת”פ עם הרשות הפלסטינית) נדרשת הסכמה של ארגוני המאבק הפלסטיניים כדי להבטיח רגיעה ביטחונית או להפחית את היקף ההסלמה הביטחונית.

זאזא ציין, כי בנט ולפיד חוששים מהסלמה ביטחונית ברצועת עזה העשויה להביא לקץ ממשלתם. בנט, לדבריו, מימש את חלומו להיות ראש ממשלה למרות שבמפלגתו שישה חברי כנסת בלבד והוא ציפה שבנימין נתניהו ירד מהבמה ויסלול את הדרך להכתרתו כמנהיג מחנה הימין. לעומת זאת, כתב זאזא, יאיר לפיד ממתין לרוטציה כדי להתמנות לראשות הממשלה והוא מציג עצמו כמנהיג של מחנה השמאל.

עוד כותב זאזא, כי ממשלת ישראל לוקחת בחשבון את המדיניות של הממשל האמריקני לפיה לא צפוי הסדר מדיני בארבע השנים הקרובות ויש למנוע הסלמה ביטחונית אזורית באופן שיאפשר את המשך צמצום היקף הנוכחות הצבאית האמריקנית במזרח התיכון.

זאזא סבור, כי ממשלת ישראל אינה מעוניינת בהסלמה ביטחונית ברצועת עזה במיוחד בעקבות היחלשות כוח ההרתעה שלה, ומנגד גם ארגוני המאבק הפלסטיניים אינם מעוניינים בהסלמה אלא בשיקום הרצועה כדי לחזק התמיכה העממית במאבק ואת העמידה האיתנה בתוכנית השחרור של פלסטין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו