מתחם קבר הנביא יחזקאל בעיראק
מתחם קבר הנביא יחזקאל בעיראק צילום: צלמים עלומים

אירוע חריג באירביל שבחבל הכורדי בצפון עיראק: כ-300 מנהיגים מעיראק וכורדיסטאן השתתפו בועידה שקראה לממשל העיראקי להצטרף להסכמי אברהם ולנרמל את היחסים עם מדינת ישראל.

עוד כללה הקריאה לבטל חוק הקיים בעיראק ואוסר קשרים בין אזרחי המדינה לאזרחי ישראל.

אחד מהמשתתפים בועידה פרסם מאמר בעיתון 'וול-סטריט ג'ורנל' ובו הזכיר את התרומה הגדולה של היהדות העיראקית למדינה. "הפעולה הגרועה ביותר והטראגית היתה גירוש המוני של מרבית האוכלוסייה העיראקית היהודית באמצע המאה ה-20. בכך ניתקה עיראק מעצמה את אחד מעורקי החיים המרכזיים שלה".

ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב לועידה וכתב בטוויטר: "מאות אנשי ציבור עיראקים, סונים ושיעים, התכנסו אתמול כדי לקרוא לשלום עם ישראל. זוהי קריאה שבאה מלמטה ולא מלמעלה, מהעם ולא מהממשלה, וחשובה במיוחד ההכרה בעוול ההיסטורי שנעשה ליהודי עיראק. מדינת ישראל מושיטה לכם את ידה לשלום בחזרה".

שר החוץ יאיר לפיד הוסיף, "מהיום שנכנסה הממשלה הזאת לתפקידה, המטרה שלנו היא להרחיב את הסכמי אברהם. האירוע בעיראק מעורר תקווה למקומות שלא חשבנו עליהם בעבר. יש לנו ולעיראק היסטוריה משותפת ושורשים בקהילה היהודית, ובכל מקום שבו יושיטו לנו יד נעשה הכל כדי להושיט חזרה".

אלא שהמשטר העיראקי אהב פחות את היוזמה. ראש ממשלת עיראק, מוסטפא כזמי אמר בתגובה כי "מארגני הוועידה והמשתתפים בה מייצגים אך ורק את עצמם. נורמליזציה עם ישראל מנוגדת לחוק העיראקי ועל כן קריאה למהלך הזה היא צד אנטי-עיראקי".

חלק ממשתתפי הכנס אף ספגו איומים מצד המשטר לאחר קריאתם לנרמול היחסים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו