פרופ׳ עידית מטות
פרופ׳ עידית מטות צילום: ג׳ני ירושלמי, דוברות איכילוב

פרופ׳ עידית מטות, מנהלת מערך ההרדמה וטיפול נמרץ בביה"ח איכילוב, שוחחה אמש (מוצאי שבת) עם דנה ויס ב"חדשות סוף השבוע" והתייחסה לנושאים הבוערים סביב גל התחלואה בקורונה.

"הבעיה כרגע, או האירוע הגדול פה זה האנשים הצעירים הלא מחוסנים", אמרה מטות בתחילת הריאיון בערוץ 12. "אלו אנשים צעירים ובריאים, שלשמחתנו הם לא מתים מקורונה, הם מחזיקים מעמד הרבה זמן ורובם באמת מחלימים - הם מחלימים מבחינת הווירוס בדם".

לדברי הפרופסור, אותם צעירים שהחלימו מקורונה עדיין לא התאוששו מהמחלה והם מועברים "ממתחמי קורונה אל טיפול נמרץ של ה׳לא קורונה׳. למעשה הם לוקחים מקום של אוכלוסייה אחרת, של חולי טראומה או מושתלים או כאלו שעברו ניתוחים. אנחנו צריכים לבחור מקומות איפה אנחנו מאשפזים אותם. יש אפשרות למנוע את המצב הזה, זה לא משפיע רק על הלא מחוסנים שמחליטים להתאבד במידה כזו או אחרת - על כולנו פה זה משפיע".

מטות מתחה ביקורת על הדרג המדיני: "כממשלה הם צריכה להיות הרבה יותר החלטיים, יש רמזור תשתמשו בו, אל תתחילו עם הגבלות. אני לא צריכה לשלם מחיר עבור האוכלוסייה שלא מתחסנת. הדברים האלה מטושטשים והם פוחדים ולא נעים להם להגיד. צריך לצאת עם זה חד משמעית - או שאתה כרגע מתחסן או שאתה עובר בדיקה כל שלושה ימים".

"מתוך המאומתים 3% בלבד הם מחוסנים באופן מלא, 70% לא חוסנו כלל ויתר האחוזים לא חוסנו באופן מלא", סיכמה מטות. "למה ה-3% האלה היו צריכים לסבול. הדבר היחיד שהממשלה צריכה להיעשות זה להגיד שכל המחוסנים אין עליהם הגבלות וכל הלא מחוסנים, שלא רוצים לעשות בדיקות – חייבים להיבדק פעמיים בשבוע, אחרת זה פשוט הפקרות".

האם באמת חסרים מכשירי אקמו? מטות השיבה: "יש מכשירי ׳אקמו׳ ואפשר לקנות עוד, לא ברור לי מי יפעיל אותם. אחד המחדלים הגדולים ביותר זה ששנה וחצי לתוך המגיפה צוותי הרפואה לא הכפילו את עצמם".

"יש שני דברים שאנחנו ממש צריכים להתחנן בפני הממשלה", אמרה מטות. "האחד זה הגבלות ברורות לגבי הלא מחוסנים - ברורות וקשות. בבקשה תנו לכל השאר לחיות - זה רוב המדינה. הדבר השני זה לתת כסף למשרד הבריאות - אנחנו חייבים עוד צוותים. האלו הקיימים מאוד עייפים, זו מלחמת התשה של שנתיים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו