פתאום התברר שטילי קסאם הם מסוכנים. כל עוד נפלו מאות רבות של קסאמים ופצמ"רים "רק" ביישובי גוש קטיף, קבעו כל מיני מומחים שזה "לא נורא". טרור של מחבלים מתאבדים הוא מסוכן, הם אמרו, וגדר הפרדה יכולה למנוע אותו כמעט לחלוטין. טילים אפשר לשגר גם מעבר לגדר הפרדה, הם הודו, אבל עם הטילים ה"פרימיטיביים" של הפלשתינים אפשר לחיות לא רע.

קרוב לארבע שנים חיים תושבי גוש קטיף בצל חרדת הטילים ה"פרימיטיביים" הללו, שאף פעם אינך יודע מתי והיכן ייפלו ואם גם בפעם הבאה זה יסתיים בנס. "רק" בארבע או חמש נפילות נפגעו בני-אדם: חייל נהרג, תינוק נפצע קשה, כ-10 ילדים ובני-נוער נפצעו קל עד בינוני. "רק" ב-10 עד 20 מקרים פגעו הטילים במבנים: פה ושם נפל טיל על סף בית, פה ושם נהרס בית, וזכור לטוב הנס של הכיתה שספגה פגיעה ישירה חצי שעה תחילת שעת תחילת הלימודים.

אחרי שטיל קסאם הרג לפני כחודש את מרדכי יוספוב ואת הפעוט אפיק זהבי בפתח גן-ילדים בשדרות, החליט אריאל שרון לפעול נגד משגרי הטילים. אחר-כך נפל טיל על מיטה בחדר-שינה מאוכלס ולא התפוצץ, טיל אחר התפוצץ בבית שתושביו ברחו, וטיל שלישי התפוצץ בין מכוניות נוסעות. תושבי שדרות מסרבים, ובצדק, לסמוך על ניסים. ליתר ביטחון מעדיפים רבים מהם לארוז את מיטלטליהם ולנוס הרחק משם עד שהאימה תחלוף.

האם האימה תחלוף? האם שרון ייתן למופז לתת לצה"ל לשדרג את מבצע "מגן קדמי" לפעולה הנרחבת, שבלעדיה לא יוחזר השקט לשדרות? האם יוותר שרון למען מבצע כזה על כוונתו המקורית, להעביר בהקדם את השליטה בצפון רצועת עזה לידי מנגנוני ה"ביטחון" הפלשתיניים? והאם ראוי וכדאי להמשיך לשסע את הארץ בגדר הפרדה, שעולה לישראל 9 מיליארד ש"ח פלוס התנגדות בינלאומית עצומה, למרות שגדר-הפרדה אינה מסוגלת למנוע שיגור טילים?

מילא, גוש-קטיף: מתנחלים רגילים כביכול להיפצע ולהיהרג בפיגועי-טרור, לספוג כל סכנה וכל אימה ולעולם לא לנטוש את יישוביהם. מילא שדרות: תושבי פריפריות רגילים כביכול לסבול מהזנחה של רשויות המדינה, להסכין בהשלמה לחייהם הקשים רחוק ממרכז הארץ ולהפוך במקרה הצורך גם לתושבי "קו עימות". עיין ערך קריית-שמונה, שמעולם לא היתה רחוקה ונידחת כמו בימי הקטיושות.

אבל מה אם תתממש הערכת גורמים ביטחוניים, וטילים ישוגרו חלילה גם לערים במרכז הארץ? כוחות צה"ל חשפו באחרונה שלושה ניסיונות לייצור רקטות בשומרון, והשלמת הגדר עלולה להגביר את המוטיבציה הפלשתינית להמיר חלק מטרור המתאבדים בטרור-טילים. מטרתו העיקרית של הטרור היא להפחיד אוכלוסיות עד כדי השבתת שגרת חייהן.

מראות האימה והנטישה בשדרות מעוררים מחשבות מדאיגות על המחיר הכבד שאזרחי ישראל עלולים לשלם, בנוסף ל-9 המיליארד של עלות הגדר, אם לא תקום להם ממשלה שתגן עליהם באמת.המאמר התפרסם בעיתון "ידיעות אחרונות".
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו