אין שום צורך בבחירות, קובע ראש ממשלת המיעוט. ובאמת, אם כולם רק יפסיקו לקשקש ויניחו לו להמשיך לנהל את העניינים כאוות נפשו, לא יהיה צורך בבחירות אף פעם. אפשר, אם משתדלים מספיק, לבסס שלטון על תמיכה מזדמנת של כל מיני, שלשום על אורלב, ואתמול על פרס, והיום על רביץ, ומחר אלוהים גדול ועומרי גם.

אבל מתברר שבכל זאת יש צורך בבחירות, ויוכיח יוסי ביילין, האיש שבמשך שנים רבות כינה את אריאל שרון "הישראלי המכוער" ועכשיו הוא תומכו הנאמן. ביילין אינו שומר על ממשלת המיעוט מפני ששרון הפך פתאום להיות פחות "מכוער" בעיניו, ואפילו לא מפני שהוא בעד "תוכנית ההתנתקות".

להיפך, האיש היה ונותר מתנגד מושבע הן של ראש הממשלה והן של נסיגות חד-צדדיות, ואת תוכניתו המדינית של שרון הוא מגדיר כמסוכנת ביותר. ההנשמה מפה לפה שהוא מעניק לשרון איננה, לדבריו, אלא עוד צעד לקראת מימוש התוכנית המדינית של השמאל הקיצוני כפי שעוצבה בהסכם ז'נווה. אם שרון יפרק התנחלויות, אמר אתמול ביילין בראיון רדיו, הוא יפתח בכך את הדרך לפירוק יתר ההתנחלויות במסגרת נסיגה כוללת במשא ומתן.

יוצא שמאות האלפים, שהצביעו בבחירות האחרונות בעד הליכוד בראשות אריאל שרון, הצביעו, למעשה, בעד הסכם ז'נווה בראשות יוסי ביילין. הציבור שלא רצה את אנשי "יחד" ו"העבודה" בשלטון קיבל אותם שם בהפוכה, ורק מצביעי "שינוי" (אם לפיד יממש היום את איומו ויצביע נגד התקציב) קיבלו את שנאת החרדים שהובטחה להם עד הסוף המר.

יסנגרו חסידיו החדשים של שרון בשמאל ובעיתונות ככל שיסנגרו, אין שום קשר בין רמזיו לפני הבחירות על "ויתורים כואבים" ובין ההפתעה הגמורה שהוא קורא לה "תוכנית ההתנתקות". הפתעה שכדברי ביילין אינה, אלא, מכת פתיחה לנסיגות שאחריתן מי ישורנה.

הצורך בבחירות מוקדמות הוא תוצאה ישירה של ההפתעה הגמורה הזאת, שהרי הממשלה שהוקמה לאחר בחירות 2003 לא הייתה מגיעה אל סף פירוק אילולא הנחית עליה ראשה תוכנית מדינית שחלקים נכבדים מן הקואליציה המקורית אינם יכולים לחיות עימה, שלא לדבר על חלקים נכבדים מן הליכוד. אל לשרון להאשים במצב שנקלע אליו, אלא, את עצמו.

רק הימין רוצה בהקדמת הבחירות, מנסים תאבי ה"התנתקות" להלעיז, מפני שהדבר יעכב את פינוי ההתנחלויות בחצי שנה לפחות. אז מה? וכי מדוע מתנגד השמאל להקדמת הבחירות, אם לא כדי לזרז את העקירה?

כן. הימין רוצה בחירות משום שהוא רוצה לעצור את הנסיגה, להציל את ההתיישבות, למנוע את האסון. הימין רוצה בחירות כי הוא רוצה להחזיר את יוסי ביילין ואת הסכם ז'נווה שלו למקומם הטבעי, לשלול ממפלגת ה"עבודה" את המנדטים שלא הוענקו לה, אלא, לליכוד, ולתת לעם ישראל להכריע, לא בסקרים אלא בקלפי, בעד או נגד מהלך שהוא מן הגורליים שתכננה ממשלה ישראלית אי פעם.

יש צורך בבחירות. יתכבד נא שרון ללכת עם ההתנתקות שלו אל העם, ונראה מה יקרה.המאמר פורסם בעיתון "ידיעות אחרונות".
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו