שאלת השבוע היא מה מסתתר מאחורי הרעיון לדחות את העקירה עד אחרי תשעה באב. הרי לא ייתכן שעד השבוע אף אחד, לא בממשלה לא בצבא לא במשטרה, אף אחד לא הציץ בלוח העברי. הרי לא יכול להיות שאף אחד במערכת לא שמע שיש ימים כאלה שנקראים "ימי בין המצרים". בראש מנהלת הפינוי עומד יונתן בשיא. האם אפשר להאמין שהוא, דווקא הוא, לא שם לב לזה עד היום, ורק בשבוע שעבר מישהו סיפר לו שיש מין משהו כזה בין תמוז לאב?

ובסוגריים אני אומר, שבדרך כלל אני דווקא לא שותף לחיפושים אחר הדבר האמיתי שמסתתר מאחורי המראה הטיפשי, "כי הרי לא ייתכן שבאמת אנחנו כאלה בטלנים". אני בדרך כלל חושב שכן ייתכן שאנחנו כאלה בטלנים. שסביר מאוד שההסבר הרשמי, המטומטם, הוא האמיתי ושום דבר מתוחכם לא מסתתר מאחורי זה.

ברוב המקרים כאשר ניתן לפרש משהו או כמעשה סדום או כמעשה חלם, ההסבר הנכון הוא חלם. קשה לקבל את זה. המון אנשים מאמינים, למשל, בתיאוריות הקונספירציה על רצח רבין בגלל הדבר הזה. הרי לא ייתכן, הם אומרים, שהשב"כ היו גם בטלנים, גם עיוורים וגם טיפשים, גם במודיעין, גם באבטחה וגם בפינוי. בוודאי שלא ייתכן שבנוסף על כך בדיוק ברגע הזה, גם האמבולנס לא מגיע וגם הנהג של ראש הממשלה תועה בכבישי תל אביב ולא מוצא את הדרך לאיכילוב.

אבל האמת היא שכן ייתכן, אפילו סביר. שום מזימה מתוחכמת לא מסתתרת מאחורי החזות של כאילו כשלון מטומטם. לא חזות ולא כאילו, ואין שום הסברים נסתרים מתחת לבלטות. ועד כאן הסוגריים סליחה.

צה"ל לא ביקש

גם במקרה שלנו, לא הייתי מתעלף אם היה מתברר שבאמת, פשוטו כמשמעו, עד היום אף אחד לא טרח להציץ בלוח העברי, או אף אחד לא חשב לספר לאריק שרון שיש ליהודים כל מיני מנהגים שקשורים לתשעה באב ולימים שלפניו. העניין הוא שבמקרה הזה אני פשוט יודע שההסבר הבטלני לא נכון.

ידוע לי שלפני חודשים רבים אנשים פתחו את הלוח, אנשים ראו את התאריכים, מדובר בשרים וחברי כנסת ורבנים, וידידים אישיים של שרון, שדיברו על זה עם שרון, כתבו מכתבים, ולא הועיל. עד השבוע שרון היה קשוח ביותר באשר ללוח הזמנים, ולא הסכים לשום מחשבה על שינוי או דחייה. אז מה באמת קרה פתאום?

יכול להיות, כמו שכתבו פרשנים, שצה"ל או בשיא, או מישהו אחר במערכת, לא מספיק מוכן למשימה, וראש הממשלה השתכנע שהוא זקוק לעוד קצת זמן התארגנות, והחליט לתלות את זה ברבנים ולצאת גדול. אבל גם זה לא נשמע אמיתי. ראשית, מצה"ל נשמעים קולות של התנגדות לדחייה, ולהיפך, רוצים לגמור את זה מהר יותר. ושנית, אם צה"ל לא מוכן, הבלוף לא היה עובד. מדובר בהמון אנשים, התקשורת מרחרחת שם כל הזמן. מישהו היה מדליף.

הרב עבאס

הניחוש שלי הוא, שהרב שפנה השבוע לשרון והצליח לשכנע אותו לדחות בגלל בין המצרים, הוא הרב מחמוד עבאס, צדיק ידוע המכונה גם אבו מאזן. בימי בין המצרים עומדות להיערך בחירות לפרלמנט של הרשות הפלשתינית, אבל צל ההתנתקות המתקרבת מגדיל את כוחו של החמאס לממדים שלא היו מעולם.

בבחירות למועצות המקומיות, החמאס הכה את הפאתח' וזכה למרבית הקולות במרבית הרשויות. אבו מאזן בחרדה גדולה, והוא בהחלט עלול לאבד את שלטונו לטובת תנועת החמאס, שתכבוש את הרשות דרך הקלפי. הוא יודע, כל ילד ברחוב הפלשתיני יודע, שההתנתקות נחשבת לניצחון ענק של החמאס.

אבו מאזן מת מפחד מהתמונות של דגל ישראל יורד מהתורן, של מתיישבים יהודים מגורשים בידי הצבא הישראלי המבקש לברוח, של הבתים הנבזזים והנשרפים. הוא יודע לאיזו אקסטאזה של צהלת מנצחים הדבר יביא ברחוב הפלשתיני, והוא יודע בוודאות שהחמאס יקטוף את כל הפירות.

הוא התעורר מאוחר מדי, והתחיל לעשות כמה צעדים קטנים לכיבוי האש הגדולה. בהחלט סביר בעיניי שאחד מהם היה טלפון לשרון. אם הוא קיבל אורכה של שלושה שבועות, מי יודע כמה הוא ביקש. שנה לפחות.

אני לא חסיד גדול של אבו מאזן, ולא ממש אבכה עליו אם יאבד את השלטון. כל מה שהוא אומר היום על שלום והסכמה ומתינות, והתנגדות לאלימות, את כל זה מילה במילה אמר ערפאת לפני עשר שנים. את כל התקוות שתולים היום באבו מאזן, בישראל ובעולם, תלו לפני עשר שנים בערפאת.

תבדקו בעיתונים, מילה במילה. הוא מתון הוא פרגמאטי, הוא יילחם בטרור אם רק ניתן לו מספיק תמיכה. הוא זקוק לעוד קצת זמן. זה אותו סיפור טיפשי, וקצת יותר, כי פעם אחת כבר עברנו אותו ולא למדנו כלום. ובכל זאת, כשהוא ייפול ויידרס ברגלי החמאס, אל תשכחו מה היה הגורם הקריטי: עקירת היהודים מגוש קטיף.
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו