בעת מסעם של דני והדוד סבוני לים הדרומי, שנערך כידוע ב-35 במאי, השתבש משהו בעיר החשמל, וכל המכונות האוטומטיות התחילו לעבוד הפוך. כתוצאה מכך התחיל הסרט הנע לבלוע נקניקיות בצד אחד ולהוציא אותן בצד השני בתור פרות. הברית החדשה בין שני הליכודניקים אהוד אולמרט ואביגדור ליברמן מזכירה לי קצת את המכונה ההיא. לי זה נראה כאילו הם מנסים לגלגל את המפץ הגדול ברוורס, להכניס מצד אחד את שני זנבות הליכוד שבידיהם ולהוציא מצד שני את הליכוד הישן מחדש, רק בלי נתניהו. אני יכול להבין את געגועי הנקניק לימים שבהם הוא היה פרה, אלא שיש לי ספק אם אפשר בחיים האמיתיים להחזיר את הסרט הנע לאחור. אבל זה היה רק משהו שלא יכולתי להתאפק מלומר, ולא זה הנושא שלשמו התכנסנו.

אין סוף לחקירההנושא המדאיג הוא שמערכת המשפט כבר הגיבה, והיועץ מזוז הודיע לתקשורת שהוא הורה למשטרה "לזרז את החקירה בעניינו של ליברמן"

הנושא המדאיג הוא שמערכת המשפט כבר הגיבה, והיועץ מזוז הודיע לתקשורת שהוא הורה למשטרה "לזרז את החקירה בעניינו של ליברמן". זה מסוג הדברים שנוהגים לומר עליהם שאם זה לא היה כל כך עצוב, זה היה מצחיק. שש שנים הם טוחנים את החקירה הזאת, ופתאום נזכרו לזרז. כמו להגיד למישהו שישן עד הצהרים שיזדרז לקום להתעמלות בוקר, זה לא מצחיק בכלל אלא מפחיד. המשטרה מנמנמת שש שנים. היא מתעוררת ו"מזדרזת" כל פעם שליברמן עומד להיכנס לאיזו ממשלה, וחוזרת לתרדמת דובים אחרי שהסכנה חולפת. כבר הסבירו לנו שהחקירה מתמשכת כי היא מסתעפת, מתרחבת, יש חיקורי דין במדינות שונות, אין מספיק כוח אדם ועוד אלף תירוצים. אלה הסברים טובים, אדוני היועץ, לשישה חודשים, אבל לא לשש שנים.

שיר חדש שמתנגן עכשיו ברדיו אומר: "מרוב צדק לא רואים את החוק", האמת הפוכה: מרוב חוק לא רואים את הצדק וגם לא את הדמוקרטיה. אי אפשר להחזיק נבחר ציבור שש שנים בסימן שאלה, אי אפשר שגורלה של הממשלה יהיה בידיים של קציני משטרה או של פרקליטים שלא חייבים לאיש דין וחשבון, ששיקוליהם חסויים, שלוח הזמנים שלהם בלתי מוגדר, שברצותם מרדימים עניין וברצותם "מזרזים" אותו, שברצותם מסתירים וברצותם מדליפים. אלה הם החומרים שמהם עשוי אי- צדק. במיוחד אי אפשר אחרי משבר האמון הגדול של שנת ה"אתרוג". עצרתם את כל הגלגלים של טחנות הצדק כדי לא להפריע לשרון לעשות את ה"התנתקות", לא תוכלו להכחיש את זה. לא הורית, אדוני היועץ, לזרז את החקירה נגד שרון בעניין סיריל קרן ובענייני קשריו עם מרטין שלאף, אלא להיפך. שיתוף הפעולה ה"אתרוגי" בין התקשורת המגויסת למען ה"התנתקות" לבין הפרקליטות והמשטרה היה אולי סמוי, אולי אילם, אבל היה קיים מאוד. ריחו הרע של שיקול פוליטי שהתערב במשפטי נדף למרחוק, אתם כבר חשודים באג'נדה פוליטית. העניין של ליברמן מחשיד אתכם גם בשיכרון כוח.

המספרה והמשטרה

וזה הדבר היותר מפחיד. אנחנו בעיצומו של משבר אמון בהנהגה הפוליטית והרגשה של "כולם מושחתים", אבל הפוליטיקאים לא עשויים מחומר אחר משאר בני האדם. כולנו עשויים מאותו חומר, גם אתם. מה שיצר אצל הפוליטיקאים נורמה מושחתת הוא שכרון הכוח. מי ישמור עליכם, אדוני היועץ, שזה לא יקרה גם לכם? יש לכם המון כוח ויש עליכם מעט מאוד פיקוח. מבקר המדינה לא בודק את התנהלות הפרקליטות ואת טוהר שיקוליה, והעיתונות עושה לכם חיים קלים כי היא חייבת לספר סיפור על רעים וטובים, ואתם מופיעים אצלה בתפקיד הטובים. זה מתכון כמעט בטוח להשחתה.לא צריך להקל ראש בעבירות חמורות של איש ציבור, אבל גם לא צריך לשגע את המדינה בכתב אישום נגד שר בעוון ארבעה מינויים פוליטיים בדרג נמוך של איזו יחידה במשרדו

מה אפשר לעשות? להוריד פרופיל, לנהוג בצניעות, לשמור בקפדנות על לוח זמנים סביר של חקירה, להילחם בהדלפות ולהישמר מאוד מפני הפיתוי הגלום בכותרות הגדולות ובמצלמות הטלוויזיה. לא רק רדיפת הצדק והמינהל התקין מעמידה את חקירת הפוליטיקאים בראש סדר העדיפויות שלכם, גם יצר אישי מעורב פה. הספר שלי, שכמה פוליטיקאים היו מסתפרים אצלו, אמר לי שתמיד חלם שפעם אחת יבואו מהטלוויזיה לצלם את האיש החשוב בזמן שהוא מסתפר "וכך ייצא שאני אהיה הספר שמופיע בטלוויזיה". חשבתי בליבי שהחלום המתוק הזה משותף לכל בעלי המקצוע, מספרים ועד פרקליטים וחוקרי משטרה.

אולי הגיע הזמן גם לשנות דגשים. אחרי שנים רבות שבהן הפוליטיקאים נהנו מחסינות מופרזת, העמדתם את חקירת אישי הציבור בראש סדר העדיפויות, גם מבקר המדינה גידל שיניים, וזה טוב. אבל בכל דבר טוב, אם לא שומרים על חוכמת המידה הנכונה מתחיל להיות רע. עכשיו מתחיל להתקבל הרושם שמבחן בוזגלו התהפך. לא צריך להקל ראש בעבירות חמורות של איש ציבור, אבל גם לא צריך לשגע את המדינה בכתב אישום נגד שר בעוון ארבעה מינויים פוליטיים בדרג נמוך של איזו יחידה במשרדו. אפשר לבטל אותם, אפשר לנזוף בשר ואפשר לחייב אותו להשיב כסף לקופת המדינה, על זה לא מחזיקים מדינה בחוסר ודאות פוליטית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו