ימי עדנה מיוחדים הם הימים האחרונים למשנה לראש הממשלה, השר שמעון פרס. מי היה מאמין שאדם אחד, בן למעלה משמונים, יהיה בעת אחת מועמד גם לכהונת נשיא וגם לכהונת ראש הממשלה. זאת במידה ותתאמתנה התחזיות וראש ממשלתנו הנוכחי ייאלץ לרדת למחתרת בעקבות דו"ח וינוגרד. אבל בארצנו המופלאה הכול יכול להיות. וכך, אכן השר לפיתוח הנגב והגליל, שעוד טרם התבטא בפומבי על כוונות ההתמודדות שלו, מוצא עצמו (ונדמה שלא מאונס) מועמד בטוח בעיני התקשורת הישראלית לשני התפקידים הנחשקים.ואכן, מר פרס אמן ההיבחרות ללא בחירות מעוניין מאוד שמהלך כזה יתרחש שוב. ממש לשם כך תופרים לו אנשיו את "חוק פרס" שיאפשר את בחירתו הגלויה לכהונה הרמה

כבר כתבתי פעם שייחודו של מר פרס מיודענו הוא בכך שלמרות שיש המכנים אותו "לוזר" הוא ה"וינר" הגדול ביותר שהיה אי פעם. הרי לא היה עוד אדם שכיהן בתפקיד ראש ממשלה פעמיים מבלי שנבחר לכך מעולם (פעם אחת כחלק מהרוטציה עם שמיר ובפעם האחרת לאחר רצח רבין). ואכן, מר פרס אמן ההיבחרות ללא בחירות מעוניין מאוד שמהלך כזה יתרחש שוב. ממש לשם כך תופרים לו אנשיו את "חוק פרס" שיאפשר את בחירתו הגלויה לכהונה הרמה. ההערכה היא שבהצבעה כזו עשויים לא מעט מנבחרנו להשתפן ולהצביע בעדו ובניגוד לדעתם שלהם. בכל זאת, לא נעים, בן אדם מכובד. מי יהין להרים יד נגדו בהצבעה גלויה? כזה הוא פרס שלנו: בבחירות הוא לא נבחר ודווקא כשאין בחירות הוא נבחר. קוסם אמיתי.

ובכל זאת, מכיוון שתופעת טבע כמו מועמדות כפולה וחרישית לנשיא ולראש ממשלה טרם נראתה בנופי הפוליטיקה שלנו, אני מבקש להביא בפניכם תזכורת לכמה עובדות נשכחות משולי החדשות. את חלק מהעובדות הבאות חלקתי עימכם במאמר מהעבר, ובכל זאת נדמה לי שיש ערך גם לתזכורת רגע לפני הבחירות-לא בחירות.

כולנו שומעים שסביב מועמדותו של פרס מביעים אנשי עסקים, שחקנים, אח"מים ושאר ציידי כותרות ביטויי תמיכה במבט מצועף, כשהם מסבירים לנו שמדובר באדם בעל חזון. פנומן של ממש.

את הקביעה הזו ניתן להעמיד במספר מבחנים. אפשר לבחון את חזון הקמת מפלגת "קדימה" אליה הצטרף ובקול רעש עמום התנפצה. אפשר להזכיר את מבחן "אוסלו" שספק אם נותרו לו עוד מאמינים. הרשו לי, במטותא, להעמיד כאן את כבוד השר פרס, איש החזון, במבחן פצצות האטום.

לאחרונה סיפר שגריר ישראל בעבר בסין, אבי סיטון, על מגעים מתקדמים שקיימו הוא ועוד ארבעה דיפלומטים ישראליים עם צפון קוריאה, בשנת 92', לבלימת תהליכי ההתגרענות המסוכנים של המדינה הזו. החשש הישראלי היה העברת אמצעי לחימה, ובהם טילים ארוכי טווח, מצפון קוריאה לאיראן. לדברי סיטון מנהיגה של צפון קוריאה היה נכון לחתום על הסכם להפסקת התהליך תמורת סיוע כלכלי מהמערב לבנו שאמור היה לרשת אותו בתוך זמן קצר.

לדברי סיטון, רגע לפני חתימה על טיוטת ההסכם שיכול היה להנפיק למערב הרבה שנות שקט, הגיעה לדיפלומטים הישראלים הוראה לחדול מהמגעים. למה? לא ברור. מה שברור לסיטון הוא שמי שעמד מאחורי ההוראה הם לא אחרים מאשר שמעון פרס ויצחק רבין המנוח. בנוסף מציין סיטון כי בהחלטה מעורב "מוסד תל אביבי בעל אינטרסים". איזה מוסד? מהם האינטרסים? גם זה לא ברור.

באחרונה הגיע המערב להסכם מול הממשל המאיים מצפון קוריאה, אך זאת באיחור של 15 שנות חשש וחרדה שיכולות היו להימנע לו רק אפשרו פרס ורבין למגעים הישראליים לצאת לפועל.

מכאן נעבור לזירה האיראנית שגם בה היה מעורב השר שמעון פרס. באחרונה צצה ועלתה מחדש ידיעה שראשיתה בשנות החמישים, עת כיהן פרס כסגן שר הביטחון. על פי דיווחו של מאיר עזרי, השגריר הישראלי בממלכת השאח הפרסי, הציע פרס להנהגה האיראנית שישראל תסייע בהקמתו של כור גרעיני באיראן. משום מה העדיף השאח באותם ימים את הסיוע האירופי על זה הישראלי, למרות האווירה שרווחה באותם ימים לפיה ישראל מצויה בצמרת הפיתוח בתחום זה.

אפשר להתפתל ולומר שפרס לא יכול היה להתנבא ולנחש ששלטון השאח הפרסי יוחלף בשלטון האייטולות. אפשר, אבל ממי שהשכם והערב מספרים עליו שאיש חזון הוא, היינו מבקשים לפחות לקחת בחשבון את האפשרות המסוכנת של הפיכה איראנית לפני שהוא מציע הצעה נמהרת למדינה מוסלמית בהוויית מזרח תיכון הפכפכה.

ומאיראן לשכנה עיראק. קצת לא נעים לספר, אבל עד היום לא חזר בו שמעון פרס מהתנגדותו להפצצת הכור הגרעיני העיראקי. זאת בניגוד לשאר מנהיגי העולם שקיפלו את מחאתם והודו בצדקת החלטתו של מנחם בגין המנוח לשגר את בחורינו הטובים למבצע "אופרה".

איך שאל הגשש: אז מה היה לנו שם? על פי הצעותיו והתנהלותו של שמעון פרס נכון להיום, היו לא פחות משלוש מדינות קיצוניות ומסוכנות לישראל ולמערב תוכניות גרעין מתקדמות ביותר, אם לא פצצות של ממש: איראן, עיראק וצפון קוריאה. לפחות במקרה אחד (עיראק) היה מדובר ללא ספק בצליחת מחסום בניית הפצצה.ואם תשאלו כיצד יתמודד הנשיא פרס עם בקשות של מחבלים לחנינות, אין קל מזה. הנשיא פרס יחתום כהרף עין על כל בקשה ובלבד שיצורף לה מסמך שבו קובע המחבל המשתחרר שמדובר בשחרור למטרות שלום

מישהו דיבר כאן על איש חזון?

אשר על כן, קל לתאר כיצד, על פי ניסיון העבר הרחוק והקרוב, יתמודד איש החזון פרס עם איום הגרעין האיראני, במידה וימונה על ידי סיעתו לתפקיד ראש הממשלה. מן הסתם מיד למחרת בחירתו יזמן פרס ועידה בינלאומית שבה יוחלט לסייע כלכלית לאחמדיניג'אד בהקמת הכור הגרעיני שלו. "איזו אלטרנטיבה יש לכם?", ישאל פרס ויקבע נחרצות: "בכניסה לכור החדש נציב מצלמה שתעביר אלינו תמונות של מי שנכנס ויוצא משם. זהו הישג של ממש. כמעט כמו במחסום קרני. נוכל ממש לראות את פרצופיהם של המדענים האיראנים". בנוסף יקבע מנהיג המזרח התיכון החדש כי תמורת הסיוע הבינלאומי יחתמו האיראנים על מסמך בו ייקבע שמדובר בכור למטרות שלום. "כור כזה בהחלט ראוי שנסייע לו ונדאג למגבית כלל עולמית למימונו".

ואם תשאלו כיצד יתמודד הנשיא פרס עם בקשות של מחבלים לחנינות, אין קל מזה. הנשיא פרס יחתום כהרף עין על כל בקשה ובלבד שיצורף לה מסמך שבו קובע המחבל המשתחרר שמדובר בשחרור למטרות שלום. "איזו אלטרנטיבה יש לכם?", ישוב וישאל נשיאנו ויקבע ש"אי אפשר לחסום את מחשבותיו וחלומותיו של אדם. הוא יכול לחלום ולתכנן את הרצח הבא. לי יש מסמך חתום. זה הרבה יותר מאיזה נאום, חלום או תכנון".היכונו, מזרח תיכון חדש בדרך. תבדקו את המקלטים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו