עד יום רביעי עוד אפשר היה, מחמת הספק, להאמין לאולמרט שכל הדולרים במעטפות לא היו שוחד אישי, אבל אחרי שהוא הגיש את רמת הגולן כשוחד לראשי ארגון מגדלי האתרוגים אין כבר מקום לספק ואין עוד טעם בהתלבטות. כאן ברור לגמרי שזה אישי לחלוטין, ישר לכיס הפרטי, וגלוי לגמרי שזה מושחת עד היסוד. לכאורה, אולמרט יכול לומר להגנתו: מה אתם רוצים? כולה ספין. השיחות בטורקיה מתקיימות כבר חודשים, ומגעים כאלה כבר נעשים שנים.עד יום רביעי עוד אפשר היה, מחמת הספק, להאמין לאולמרט שכל הדולרים במעטפות לא היו שוחד אישי, אבל אחרי שהוא הגיש את רמת הגולן כשוחד לראשי ארגון מגדלי האתרוגים אין כבר מקום לספק ואין עוד טעם בהתלבטות

שום דבר אמיתי לא קרה השבוע חוץ מהודעה דרמטית. מצד החתן אסד לא זז מילימטר מעמדותיו, ומצד הכלה הרי אני לא יכול לחלום על זה שיהיה לי רוב בכנסת לירידה מהגולן. מדובר רק בכותרות. אסור ליהודי במצוקה לסדר לעצמו קצת כותרות דרמטיות שיורידו מסדר היום את טלנסקי והדולרים? מה כבר אמרתי שיש משא ומתן בלתי ישיר בתיווך הטורקים. נו אז מה?! זה חדש?!

אבל בדמשק לא עובדים עם ראובן אדלר, ובישראל מגדלי האתרוגים הם לא פראיירים. אף אחד לא היה נותן לאולמרט כותרות דרמטיות וזיקוקי דינור תקשורתיים, אילו היה מדובר רק בהודעה של לשכת ראש הממשלה. מה שעשה את הדרמה הייתה ההודעה שהתפרסמה במקביל גם בדמשק. והרי ברור שאולמרט לא טלפן לאסד, ואמר לו: תשמע בשאר מאמי אני צריך טובה קטנה. לצורך הספין של אולמרט אסד קיבל שטר התחייבות על הגולן. הכל תמורת כלום ושטחים תמורת כותרת. אולמרט התחייב בשמנו לרדת מהגולן עד חוף הכינרת בלי תנאים, ואסד לא הבטיח שלום, לא התחייב לנתק מגע עם איראן, ולא נדרש להפסיק את החמצן לחיזבאללה או לסלק את מרכזי הטרור מדמשק. כדי להבהיר את זה, הנשיא הסורי טרח לזמן אליו עיתונאים ומצלמות ודאג שישאלו אותו על זה, והוא יוכל לומר באופן הכי ברור שהוא בעסקה הזו לא נותן כלום.

הצטרפות מקרים

בתחום הפלילי אדם נהנה מחזקת חפות עד שלא הוכחה אשמתו מעל לכל ספק סביר. בתחום הציבורי מה שמגעגע כמו ברווז הוא ברווז. אף אחד לא ישכנע אותי שלגמרי במקרה, בדיוק ביום בו עמד לפוג צו איסור הפרסום על פרטי החקירה של טלנסקי, בדיוק אז הבשילו התנאים להודעה משותפת על קיומו של המשא ומתן בין הצדדים. ובמקרה, בהצטרפות מקרים, בדיוק ביום שני השבוע הגיעו המגעים לידי כך שטורבוביץ ותורג'מן היו חייבים לצאת לפגישות סודיות באיסטנבול, ובמקרה כשהשניים חזרו בחשאיות מוחלטת הם נתקלו בדרך מקרה בצלמי טלוויזיה שבמקרה יצא להם בדיוק להיות בנתב"ג ברגע המקרי.בתחום הפלילי אדם נהנה מחזקת חפות עד שלא הוכחה אשמתו מעל לכל ספק סביר. בתחום הציבורי מה שמגעגע כמו ברווז הוא ברווז

דווקא העובדה שלמעשה כאילו לא קרה כלום, עושה את פרשת השוחד הזו ליותר נקלה ויותר מדאיגה. אריאל שרון היה צריך להתמודד עם החלטת ההתנתקות שלו, להתלבט עם מצפונו, לסחוב על גבו את הסלע הזה במעלה ההר, ואולי לשלם בשפיות מוחו. אולמרט לא צריך כלום. הכל חפיף והכל בליף. זורקים כותרת, כותבים נאום, מופיעים באיזה כנס על חינוך (בצירוף מקרים זה יצא בדיוק בשמונה וחמישה), טלפון בדרך לשני כתבים, לא צריך יותר. וזהו, עשינו זאת.

אהוד אולמרט לא יכול לתת לאסד את הגולן. בכנסת הנוכחית אין שום סיכוי להעביר את זה, ואפילו במפלגה שלו ספק אם זה יעבור, אבל אסד יודע להעריך את המתנה שהוא קיבל. עד היום היו שמועות ולחישות, ושליחים סודיים עם חילופי מסרים. היה גם מכתב של רבין שניתן לאמריקנים, אבל לא לסורים ולא נכתבה בו נסיגה כוללת. אולמרט נתן הודאה ישראלית כמעט מפורשת ולגמרי פומבית שהגולן שייך לסוריה. מבחינת הסורים יש לזה ערך דיפלומטי ותעמולתי גדול מאוד. מבחינתנו, כמו משל האבן שטיפש אחד זרק למים, כדי לבטל את נזקה הבינלאומי של הצהרת אולמרט יידרשו אלף הצהרות נגדיות של כמה וכמה ראשי ממשלה עתידיים ועוד מאמצים בשטח.

המקום הכי נמוךאני הייתי מתקשה להאמין שסתם אזרח ישראלי, אחרון העבריינים, יגרום נזק לנכס אסטרטגי של המדינה למען רווח אישי. ולך תאמין שראש ממשלה ישראלי עשה את הדבר הנקלה הזה כדי להרוויח אישית כמה כותרות

אני הייתי מתקשה להאמין שסתם אזרח ישראלי, אחרון העבריינים, יגרום נזק לנכס אסטרטגי של המדינה למען רווח אישי. ולך תאמין שראש ממשלה ישראלי עשה את הדבר הנקלה הזה כדי להרוויח אישית כמה כותרות. זה כבר לא שוחד או קבלת דבר במרמה או קבלת מרמה במעטפה, אלא זה איבוד של אחרון הקווים האדומים המפרידים בין טובת המדינה ובין טובת ההנאה. איפה טעינו? איך הגענו למקום הכי נמוך הזה?

את התשובה לא רק אולמרט צריך לתת. הוא עומד בראש מפלגה שצמחה על קרקע התרגילים ועל תרבות הספינים. "היתרון של 'קדימה', אמר מאיר שיטרית, "הוא שאין לה אידיאולוגיה. היא משוחררת מכל מחויבות, בלי שקים על הגב". מה אתם חושבים על זה, חברים ב"קדימה"? מה אתם אומרים על זה?

דברו אנשים. מבחינה ציבורית ומוסרית זכות השתיקה כבר לא שמורה לכם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו