עוברים ללוח שנה עברי
עוברים ללוח שנה עברי

שנה"ל תפתח בעזרת ה' ביום ג' הקרוב שבוע לפני שהתלמידים יצאו לחופשת ראש השנה - חופשה בת ארבעה ימים. הם יחזרו לעוד שבוע וקצת ללימודים, ושוב יצאו לחופשה ארוכה של חג הסוכות.

אלמלא שר החנוך הקודם השר גדעון סער, שביטל את הצמידות "הקדושה" בין הראשון לספטמבר לתחילת שנה"ל המצב היה הזוי עוד יותר. התלמידים היו מגיעים לבתי הספר ביום א' לומדים שלשה ימים ויוצאים לחופשת ראש השנה.

כהורה אני מצפה שכאשר נפתחת שנת הלימודים יעבור פרק זמן משמעותי של היקשרות בין המורים לתלמידים, ובין התלמידים לחומר הנלמד. כאשר תלמיד יוצא לחופשה הוא צריך להרגיש יציב במערכת, ועם תחושה שהוא רכש דבר מה במקום לימודיו. אין שום הגיון בהפעלת מערכת כל כך מורכבת שמחייבת קשר התמדה לתקופה כל כך קצרה.

לפני כחמש עשרה שנה פרסמתי תוכנית להתאמת שנת הלימודים ללוח השנה העברי, כדי שתופעת מעין אלו לא יפתיעו אותנו כל שנה מחדש....  תוכנית זו הוצגה בפני שרי החינוך השונים, אך לא זכתה לתשומת לב הראויה עד לשר החינוך גדעון סער. סער היה הראשון שהבין את חשיבות הענין והתחיל להוביל את המהלך המתבקש. הוא הצליח בשלב ראשון להקדים את פתיחת שנה"ל לפני הראשון בספטמבר, והוכיח שהדבר אפשרי.

היה זה מהלך שתכליתו הייתה ברורה ואף הופיע בגלוי על לוח השנה שפרסם משרד החינוך - "עוברים ללוח העברי" הייתה אחת הכותרות הבולטות על לוח זה.

 כל מי שיקרא את התוכנית האמורה יכול לראות שהשנה בה ניתן לבצע את המעבר המלא של שנת הלימודים ללוח השנה העברי, היא לאחר שנה מעוברת. שנת הלימודים הקרובה תשע"ד היא שנה מעוברת, ואכן שנת הלימודים תשע"ה מתוכננת לפי הפרסום בחוזר מנכ"ל משרד החינוך להתחיל ב-א' אלול תשע"ד (27 באוגוסט) וזו ממש בשורה.

במידה והשר פירון יפעל כדי למצב את המהלך אותו התחיל השר גדעון סער, נפרד מהראשון לספטמבר ונרגיל את עצמנו לכך ש-א' אלול יהיה ראש השנה לתלמידים לטובת כולנו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו