אל תגיד נגידה

לאחר מאה ימי חיפוש והתלבטות החליטו ראש הממשלה ושר האוצר למנות לכהונת נגיד בנק ישראל את המועמדת שהנגיד הפורש, סטנלי פישר, המליץ עליה מלכתחילה: ד"ר קרנית פלוג, מי שהייתה המשנה לנגיד בנק ישראל בשנתיים האחרונות לכהונתו של פישר, ואף מילאה את מקומו מאז שפרש מתפקידו. לאחר שההחלטה נפלה אין לנו אלא לאחל הצלחה לנגידה הנבחרת ולקוות שאכן מדובר באישה הנכונה במקום הנכון. יחד עם זאת, יש מקום להעיר על שיקולים לא ענייניים שנשמעו בתוך הדיון הציבורי על זהותו של הנגיד הבא.

סגנית השר ציפי חוטובלי, עד לא מכבר יו"ר ועדת הכנסת לקידום מעמד האישה, קראה כבר לפני חודשיים לראש הממשלה "לעשות היסטוריה ולמנות אישה לתפקיד". הדרישה למנות לתפקיד את פלוג או כלכלנית בכירה אחרת נשמעה גם מפיהם של דוברות ודוברים נוספים.

לפי מה שפורסם, לראש הממשלה היו שתי סיבות עיקריות לא למהר ולקבל את המלצתו של הנגיד הפורש פישר בעניינה של ד"ר פלוג. האחת, נתניהו סבר שבעת הכלכלית הרגישה הזאת צריך למנות נגיד בעל מוניטין בינלאומיים. זו הסיבה שבגללה הוא ביקש למנות שוב את נגיד בנק ישראל לשעבר פרופ' יעקב פרנקל. הסיבה השנייה היא שלקרנית פלוג, לפחות לפי מה שהבין ראש הממשלה, יש תפיסת עולם כלכלית שונה משלו הנוטה יותר לכיוון הסוציאליסטי. נתניהו, שהוכיח יכולת טובה בניווט המשק והכלכלה, מעוניין בנגיד שיראה איתו עין בעין וינווט את המשק בהתאם לתפיסתו הקפיטליסטית.

אין סיבה לחשוד בנתניהו שהוא העדיף לדלג על פלוג בגלל שהיא אישה. במערכת הציבורית בישראל פתוחה הדרך לנשים מוכשרות ומתאימות להגיע לתפקידים הבכירים ביותר - מנשיאת בית המשפט העליון או מבקרת המדינה ועד לעמידה בראש מפלגות גדולות. אבל לא נכון ולא ראוי להעדיף למנות מישהי לתפקיד בכיר בעיתוי רגיש כאשר היותה אישה מהווה שיקול משמעותי לבחור דווקא בה.

כלכלת ישראל נמצאת כיום במצב רגיש שמחייב לבחור לנגיד את האדם המוכשר והמתאים ביותר שיבצע את התפקיד באופן הטוב ביותר. מינוי של אדם מתאים פחות מתוך שיקולים של הטיה מגדרית הוא לוקסוס שמחירו הכלכלי עלול להיות פגיעה ברמת חייהם של מיליוני אזרחים, נשים גברים וילדים. גם מי שסבור שיש לקדם נשים באשר הן נשים, עליו להסכים שאפשר לעשות זאת בעיתוי פחות רגיש כשמדובר בתפקיד נגיד בנק ישראל, או בעיתוי הנוכחי כשמדובר בתפקידים פחות רגישים.

יש לקוות שד"ר קרנית פלוג מונתה לא למרות שהיא אישה ולא משום שהיא אישה, אלא פשוט משום שלאחר בדיקה ובחינה הוחלט שהיא האדם המתאים ביותר לתפקיד.

הלכות עיתונאות

עיתונאים ועיתונאיות דתיים יש כבר היום לא מעט, בכלי התקשורת המגזריים וגם בכלי התקשורת הכלליים. באופן טבעי הערכים הדתיים שלהם באים לידי ביטוי בעבודתם, מי יותר ומי פחות. אך נדיר למצוא כלי תקשורת ואפילו אנשי תקשורת בודדים שעבודתם מנווטת על ידי שיקולים הלכתיים של מה מותר ואף מצווה לפרסם ומה אסור לפרסם. בכלי תקשורת רבים המיועדים לציבור הדתי השיקול העיקרי לגבי המותר והאסור לפרסום בענייני צניעות, בענייני אמונה וכפירה או בענייני לשון הרע ורכילות מסתכם בשאלה מה יעבור אצל קהל הקוראים ומה יקומם אותו ויביא לביטול מנויים או לירידה ברייטינג.

חלק מהעיתונאים הדתיים אינם מעוניינים בהכוונה הלכתית שתגביל אותם בעבודתם ותסבך את יחסי העבודה שלהם עם עמיתיהם ועם הממונים עליהם. רבים אינם מודעים לכך שלהלכה אמורות להיות הוראות פרטניות גם בנושא התקשורתי. לא כשמדובר בשאלה נדירה כמו האם מותר ללכת ברגל בשבת מהמלון להיכל הספורט כדי לשדר משחק כדורסל מיד בצאת השבת, וגם לא כשמדובר בשאלות יומיומיות סבוכות של לשון הרע ורכילות הכרוכות בפרסום אינפורמציה שפוגעת בתדמיתו של מאן דהוא.

לכן שמחתי לקרוא בגיליון יום שישי האחרון של 'מקור ראשון' את נימוקיו של עורך המוסף 'צדק', יהודה יפרח, שהחליט לגנוז תחקיר מתוך שיקולים הלכתיים של לשון הרע ורכילות. לדבריו, מדובר בפרסום נגד מועמדים באחת הרשויות המקומיות, אשר עשוי היה להטות את תוצאות הבחירות לרעתם. יפרח התרשם שהמועמדים פעלו מתוך מניעים אידיאולוגיים ללא אינטרס אישי, לא חרגו מדרכי הפעולה המקובלות במסגרת אילוצי הנסיבות שבהן פעלו, ובדיעבד עשו ככל יכולתכם כדי לפצות את הנפגעים.

אחד התנאים הדרושים כדי להתיר לעיתונאי (ובעצם לכל אדם) לפרסם לשון הרע לתועלת הוא שלא ייגרם למי שאודותיו מספרים נזק חמור ובלתי פרופורציוני לעומת העוול שעשה. פרסום התחקיר ארבעה ימים לפני הבחירות, הסביר יפרח, היה עלול להטות באופן לא ענייני את תוצאות הבחירות ובכך לפגוע פגיעה מוגזמת באותם מועמדים. יפרח, עיתונאי מוכשר וגם תלמיד חכם שעשה שנים רבות בבית המדרש, הפעיל שיקול דעת הלכתי והחליט לגנוז את התחקיר. כבר כתבתי בעבר שיש צורך במחקר מקיף בהלכות לשון הרע ורכילות כדי להוציא הוראות הלכתיות מדויקות ומפורטות לגבי המותר והאסור לעיתונאים בעבודתם. ועד שמישהו ינסח לנו אתיקה עיתונאית עדכנית ומפורטת ממקורות ההלכה היהודית, טוב לראות ולו עיתונאי בודד שיודע ומעוניין להכפיף את עבודתו לשיקולים הלכתיים. חזק וברוך.

המתנדבים בעם

כאשר השמאל הציוני התעייף מלהרים את דגל ההתיישבות - באה הציונות הדתית ולקחה על עצמה להמשיך במשימה.

כאשר בני הקיבוצים התעייפו מלשאת בנטל השירות הקרבי - באו בני ההתנחלויות ונכנסו תחת האלונקה.

בשנים האחרונות מסתמנת עייפות של נוער הנרות מהמשימה הלאומית של הנצחת זכר רבין והנחלת מורשתו.

וגם הפעם בני עקיבא לא מאכזבים ולוקחים על עצמם לשמור על הגחלת.