בשבוע שעבר דווח בערוץ 7 על החלטת גדולי התורה שליט"א של הציבור החרדי, לקרוא לציבור לבוא לעצרת תפילה בעקבות חוק הגיוס המתגבש.

בכתבה צוטטו דברים מתוך קריאת הרבנים שבהם נאמר בין השאר: "בראותנו נסיונות בלתי פוסקים של הממשלה לעקור ולקעקע את לימוד התורה ואת יסודות הדת והאמונה בכל הענינים הנוגעים ליהדות, בכל הדרכים העומדים לרשותם ובראשם הגיוס בכפיה, אנו רואים בדברים אלו הכרזת השלטון על מרד במלכות שמים, ועל מלחמת דת כפי שנעשו ע"י משטרים אפלים בהסטוריה".

ברצוני להבהיר באופן ברור שאני מן הרבים הסוברים שהרעיון לגייס בכפיה את הציבור החרדי הוא דבר רע מיותר ומזיק, וטעות קשה שגם לא תביא לשום "הישג" ולא תגרום לאף חרדי להתגייס או בכלל לשנות אפילו במשהו את מהלך חייו.

אבל הפרשנות המסולפת והמעוותת הזאת, של כוונת החוק- גם במתכונת המטופשת ומיותרת שמוצעת כעת, היא דבר נורא ואיום, והוצאת שם רע על מדינת ישראל וממשלתה לעיני כל העולם. בעיקר הדיבורים הנוראיים על "מרידה במלכות שמים" ו"מלחמת דת כמו המשטרים האפלים בהסטוריה".

גם מי שלא יצא לו לראות את הציטוטים הנ"ל, הרי כל מי שראה ולו במעט את התייחסות הציבור החרדי- על עסקניו ובראשות רבניו, אל כל התהליך של החקיקה בענין, ברור לו שהדבורים הקשים הנ"ל, הם רק "סיכום" או שמא "כותרת" לכל האופן המוטעה והרע, שבו לצערנו רואה הציבור החרדי את כל הענין.

מכיון שכך הם פני הדברים, תמהתי מאד-וכמוני עוד רבנים ואנשים רבים, לראות שרבנים וראשי ישיבות מהציבור הדתי לאומי, קוראים לתלמידיהם ולציבור להצטרף לעצרת-הפגנה כזו, שאלו הם המסרים המעוותים הנמצאים בבסיס כינוסה.

גם מי שחושב שיש מקום למחות על פגיעה בלומדי התורה שיש בחוק המתגבש, הרי לא יתכן שכך יתבטאו כלפי הממשלה. ולכאורה פשוט וברור שאדם ציוני דתי עם כל השקפתו האמונית על המדינה והצבא, וכל המבט הרחב והעמוק על כל התהליכים שמתרחשים בעם ישראל, לא יכול לקחת חלק בהפגנה שבאה לבטא מסרים מסולפים כאלו.

מתוך כך ברוך ה', קם מורנו הרב חיים דרוקמן שליט"א והביע בפומבי אמירה ברורה ומכובדת, נגד השתתפות בעצרת זו.

בעקבות מחאתו החשובה הזו, נכתבו בעיתון "יתד נאמן" דברי בלע נוראיים וחצופים כנגד הרב דרוקמן, שיש בהם בזיון תלמיד חכם גדול, והשמצות חצופות ושקריות נגדו ונגד עוד רבנים והציבור הדתי לאומי בכלל, מה שלצערנו הגדול מצוי לא פעם בעיתון זה ובשכמותו.

בעקבות דברי בלע קשים אלו, החליטו כמה מרבני הציונות הדתית שיצאו בקריאה הנ"ל, לחזור בהם מקריאתם להשתתף בעצרת, והודיעו שלא יגיעו לעצרת בגלל הפגיעה בכבוד הרב דרוקמן.

לשמע הודעותיהם אלו, נזכרתי במדרש חז"ל ידוע על פרשת "פילגש בגבעה". במסכת סנהדרין דף קג ע"ב: "תניא, רבי נתן אומר: מגרב לשילה שלשה מילין, והיה עשן המערכה ועשן פסל מיכה מתערבין זה בזה...ועל דבר זה נענשו אנשי פלגש בגבעה. אמר להן הקדוש ברוך הוא: בכבודי לא מחיתם, על כבודו של בשר ודם מחיתם!" ומסביר שם רש"י: "ועל דבר זה - על פסלו של מיכה שלא מיחו ישראל בידו נענשו אנשי פילגש בגבעה, שנפלו ביד בנימין והרגו מהם ארבעים אלף".

כלומר גם הקב"ה בודאי "מסכים" שהנבלה של ענין הפלגש בגבעת בנימין היא דבר נורא אבל לא יתכן שעם ישראל-ובצדק, ימחה על ענין זה, ומאידך תהיה שתיקה מוחלטת מול ענין פסל מיכה הנורא גם כן.

ומעין זה אני רוצה להעיר ולשאול כאן: על פגיעה בכבוד הרב דרוקמן היקר והחשוב, אתם מוצאים לנכון שלא להשתתף בהפגנה כזו, ואילו הוצאת שם רע ושקרי על ממשלת ישראל, שזה בעצם על עם ישראל ומדינתו- מתוך מבט מעוות ורע כזה, אינו גורם לכם שום בעיה להשתתף?

האם אין כאן ידידי הרבנים היקרים "בלבול חשבונות" קשה, ומסר השקפתי קשה וחמור???

שנזכה כולנו להיות "עובדי ה' וישראל עמו" ולהרבות קידוש השם וכבוד תורה ולומדיה באופן נכון וראוי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו