מכתב גלוי לאפיפיור פרנציסקוס
מכתב גלוי לאפיפיור פרנציסקוס

אדוני האפיפיור, אתם עומדים לחתום על הכרה במדינה ערבית־פלשתינית. איננו תמימים לחשוב שאתם סבורים כי בכך תקדמו את השלום.

סביר יותר להניח שבכך אתם חושבים למלט את הנוצרים מחרב האיסלאם המשמידה את שרידי הקהילות הנוצריות העתיקות באזורנו.

כיהודים יש לנו חשבון ארוך שנים עם הכנסייה. מה שעושה האיסלאם כיום לנצרות, עשתה הנצרות לעם היהודי מאות שנים. אכן, אירוניה אכזרית של ההיסטוריה. יד ההשגחה האלוהית. דור אחר דור האשמתם אותנו במותו של משיחכם וצליבתו, והכרחתם אותנו לטעום את ייסוריו. וכי מה היתה האנטישמיות אם לא כפיית חזרה על מעמד הצליבה? יהודי אחד נצלב בשחר המילניום הראשון בירושלים, ובעקבותיו עם שלם נצלב ברחבי העולם במשך 2,000 שנה. אדוני האפיפיור, הקמת מדינה פלשתינית על הרי השומרון בליבה של ארץ ישראל ההיסטורית היא המשך הניסיון לצלוב את העם היהודי.

הסתכל סביבנו, המזרח התיכון מתמוטט. המבנים המדיניים, שהמערב הנוצרי כפה על עמי האזור בעקבות הקולוניאליזם האירופי, קורסים, והלאומיות הערבית המלאכותית מפנה מקומה לשבטיות אתנית, ובעצם למבנים חברתיים קמאיים שאפיינו את האזור מאז ומקדם. הוסף לכך את הגל האיסלאמיסטי הרצחני שסוחף מיליונים ומבקש להחזיר את העולם לתקופת הכיבושים של מוחמד - ותקבל מתכון לכאוס ארוך שנים. מדינה פלשתינית תחזק את המגמה הזאת ולא תרגיע אותה.

הפלשתינים נהנים משקט יחסי. הם מנהלים את חייהם באוטונומיה עצמאית במקומות מושבם, מפני שישראל מנהלת את ביטחון האזור. ברגע שניסוג מגב ההר, ישתלטו כוחות האיסלאם הרדיקלי ויכוננו ח'ליפות איסלאמית בטווח אפסי מליבה של מדינת ישראל. תהליך דומה פקד את עזה לאחר שנסוגונו משם. המלחמה שתתחולל אז תהיה אכזרית יותר מכל מה שידענו, משום שהיא תהיה על קיומנו. מי שיסבלו מכך יהיו גם מאמיניך החיים בישראל, שהם כיום הנוצרים היחידים במזרח התיכון הנהנים משגשוג. מדינת היהודים היא הערובה היחידה להבטחת החופש לכל הדתות פה. עוד אירוניה היסטורית.

הביטחון הוא קול ההיגיון; צריך להשמיע גם את קול האמונה וזכות היהודים על ארצם. לו חזרנו 2,000 שנה אחורה לזמן השלטון הרומי, ושאלנו את ישו, למי שייכת הארץ הזאת - היה מפנה אותנו לפסוקי ההבטחה בתנ"ך. למשל, הבטחת האל לאברהם אבינו, גדול המאמינים: "כִּי אֶת כָּל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתָּה רֹאֶה, לְךָ אֶתְּנֶנָּה וּלְזַרְעֲךָ עַד עוֹלָם". מאז שגלינו ואיבדנו את עצמאותנו, היתה הארץ שוממה ולא קיבלה שום ישות מדינית אחרת. הארץ הזאת חיכתה לבניה האמיתיים, וחזרתנו ארצה הגשימה את נבואות התנ"ך.

נציג הוותיקן אמר שביטחון ישראל יגיע "לא בעזרת בידוד משכנותיה אלא מהפיכתה לחלק מהן". טעות נוראה. איננו רוצים ליטול חלק בגורל הפוקד את שכנינו. ההיסטוריה הארוכה של עמנו לימדה שבכל הקשור לגורלנו, אסור לנו לסמוך על אחרים. אדוני האפיפיור, אתם בני ערובה בידי האיסלאם, וכמו רבים במערב, חושבים שאם רק תקריבו את היהודים, יונח לכם.

אבל בסתר ליבכם אתם יודעים שהשלום לא יקודם בעקבות ההחלטה האומללה הזאת, ונוצרים יוסיפו להירצח, להיאנס ויאולצו להתאסלם. החלטתכם תכשיר את החרפה.

מתוך "ישראל היום"