פרשת עקב מספרת לנו כִּי גם היום ה' נמצא איתנו כמו שהיה ביציאת מצרים. אמנם לא תמיד ה' פועל באופן ישיר כמו ביציאת מצרים. לרוב אלוקים פועל באמצעות שליחים, ואף שליחים קטנים. כך היה גם במכת ארבה וגם בכיבוש הארץ. "וְגַם אֶת הַצִּרְעָה יְשַׁלַּח ה' אֱלֹקֶיךָ בָּם עַד אֲבֹד הַנִּשְׁאָרִים וְהַנִּסְתָּרִים מִפָּנֶיךָ" (שמות כג).

כתב על זה רבנו בחיי כי השם צִּרְעָה הוא שם כולל לחרקים רבים. "כגון יתושים וצרעים וזבובים ודבורים, והם מינים הרבה". אמרו על כך חכמינו במדרש: "פעמים שעושה שליחותו ע"י צפרדע ופעמים ע"י צרעה ופעמים ע"י עקרב". "שכן דרכו של הקב"ה לעשות שליחותו ע"י דברים קלים לכל המתגאין עליו. שלח להם בריה קלה להפרע מהם. להודיעך שאין גבורתן ממש" (במדבר רבה יח כב).

אֵימַת יַתּוּשׁ עַל הַפִּיל

לאחרונה התפרסם כי החרקים הקטנים הללו הם היצורים היותר מסוכנים שיש בעולם. אריות טורפים בכל העולם בכל שנה כ-100 אנשים בקירוב. תנינים הורגים כ-1,000 אנשים בקירוב, ואילו יתושים הורגים כ-750,000 איש. כשאלוקים רוצה להעניש רשעים הוא משתמש בהם, הם יעילים ביותר. מוסיף המדרש ואומר כי גם לעתיד לבוא הקב"ה ישתמש בבריות הקלות הללו. "עתיד הקב"ה ליפרע מן האומות על ידי דברים קלים. שנאמר: 'וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא יִשְׁרֹק ה' לַזְּבוּב אֲשֶׁר בִּקְצֵה יְאֹרֵי מִצְרָיִם וְלַדְּבוֹרָה אֲשֶׁר בְּאֶרֶץ אַשּׁוּר' (ישעיה ז)".

איך אלוקים משתמש בחרקים הקטנים להביא גאולה?

הביא הקב"ה את החרקים הללו לארץ ישראל בשנות הגלות. לארץ שיש בהם שפע של ברכה, מים ואדמה טובה, אבל לא היו בה אנשים חרוצים שמיישבים את העולם. האדמה הטובה והמים הרבים יצרו ביצות שהביאו יתושים שהעבירו את מחלת המלריה. אנשים מתו מהקדחת והשממה הלכה ורבה.

כך הייתה ארץ-ישראל אלפיים שנה. כך בעמק החולה ובשרון. באזור חדרה וגדרה. בעמק בית-שאן ובכל מקום שהייתה אדמה ומים טובים, ולא היו אנשים טובים שאוהבים את ארץ-ישראל. לא פלא שיתושי האנופלס האימתניים שרצו בה והרחיקו ממנה את הערבים.

היתוש עשה את שלו – היתוש יכול ללכת

הערבים לא היו מסוגלים לעבד את האדמה הטובה הזו והיא נשארה פנויה להתיישבות יהודים. הערבים מכרוה ליהודים בזול. הם חשבו שהיהודים טיפשים. אבל היהודים הפעילו את הראש ומצאו פתרונות יצירתיים להכחיד את היתושים ממקור גידולם.

כך קנה הרב עבו זצ"ל מצפת את ביצות החולה, וכך קנה הרב יואל משה סלמון זצ"ל את ביצות פתח-תקוה. כך קנו אנשים חכמים את הקרקע בבקעת הירדן ובעמק יזרעאל. במישור החוף ובכל השרון. קרקע טובענית ופורייה מאוד, מוצפת ביתושים ובקדחת והפכו אותה לאדמת ברכה נקייה מיתושים.

כך קיימו היתושים את הפסוק: "וְגַם אֶת הַצִּרְעָה יְשַׁלַּח ה' אֱלֹקֶיךָ בָּם עַד אֲבֹד הַנִּשְׁאָרִים וְהַנִּסְתָּרִים מִפָּנֶיךָ". כך הם מנעו מהערבים להתיישב במקומות הפוריים של ארץ ישראל. בזכותם נוסדו רוב היישובים החקלאיים בשנים הראשונות של תחיית האומה בארץ-ישראל על אדמה פוריה ביותר שופעת מים. אחר כך באו כל השאר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו