מחשבים מסלול משפחתי מחדש
מחשבים מסלול משפחתי מחדש

סיומה של שנה ותחילתה של חדשה, מביאה עמה תחושה של הזדמנות לאתחול מחדש. זוהי תקופה אשר במהלכה רבים מאתנו מתכנים תכניות לעתיד ומציבים לעצמנו יעדים, הן גדולים דוגמת שינוי משמעותי בקריירה, והן קטנים דוגמת כניסה למשטר דיאטה או תחילתה של פעילות ספורטיבית קבועה.

אולם, נראה כי יש תחום אחד בחיינו שככל שהשנים חולפות אנו לוקחים כמובן מאליו ושוכחים שגם לגביו צריך לעצור, להתבונן ולהיערך מחדש – התא המשפחתי שלנו.

ואכן, ראש השנה הינו הזדמנות לעשות קצת סדר, לאוורר את היחסים המשפחתיים שלנו ולגבש מסלול מחודש בו היינו רוצים לנתב את דרכה המשותפת של המשפחה שלנו. אז לפני שאתם יוצאים לשנה החדשה הבאה עלינו לטובה, נסו לבחון כיצד תוכלו להפוך אותה לבונה, מחזקת ומעצימה יותר עבור כל אחד מבני המשפחה.

דין וחשבון משפחתי

תקופת ראש השנה ויום הכיפורים הינה תקופה בה אנו מבקשים סליחה האחד מהשני, אבל נראה כי דווקא במערכות היחסים עם הקרובים לנו ביותר – בני המשפחה הקרובה, אנו מתקשים לסלוח ולשכוח את טעויות ומשקעי העבר תוך שאנו מוותרים על ההתחשבנויות אשר מלוות את אותם יחסים. למרות הקושי שבדבר, חשוב לנצל את תחילתה של השנה החדשה כדי לבחון את מצבם הקיים של יחסי הורים-ילדים, בני זוג, כלה-חמות ועוד, ולהתמודד עם הנושאים שאנחנו מטאטאים מתחת לשטיח במהלך השנה. רק באופן זה ותוך שיח פתוח וכנה, ניתן באמת למחול לקרובים לנו מכל ולנקות באמת את האווירה המשפחתית לקראת השנה החדשה.

תאום ציפיות

לעיתים אנו שוכחים שלמרות הקרבה הגדולה ביננו כבני משפחה, עדיין כל אחד מאתנו הינו אדם נפרד בעל רצונות וציפיות שונות. מסיבה זו, חשוב לנצל את תחילתה של השנה לתיאום ציפיות, הן של ההורים זה עם זה והן בין ההורים לילדים. בררו מהם הרצונות האישיים של כל אחד מבני המשפחה לעומת הרצונות המשותפים והמשפחתיים, זאת תוך שמירה על דיאלוג פתוח ומתוך תחושה של חופש ביטוי ובחירה. יחד נסו להבין מהן נקודות החיכוך בהן הרצונות השונים של בני המשפחה מתנגשים, ומתוך המחויבויות שלכם זה לזה נסו להגיע לאיזון בין הרצוי לבין מה שצריך.

תכנון והתארגנות

מרבית אירועי היומיום שלנו אינם באים עלינו בהפתעה. השגרה היומית שלנו ושל ילדנו ידועה במרבית המקרים מראש, כמו גם אירועים ומועדים מרכזיים על לוח השנה. אולם, פעמים רבות איננו מקדישים זמן ומחשבה על מנת לבחון האם התנהלותנו במסגרת אותה שגרה נעשית תוך ניצול יעיל של הזמן והמשאבים העומדים לרשותנו כמשפחה. לכן חשוב לנצל את תחילתה של השנה החדשה על מנת לבחון מחדש את שגרת החיים שלנו, ולבנות סדר יום וחלוקת תפקידים חדשה אשר תענה באופן טוב יותר על הצרכים ומגבלות הזמן של בני המשפחה.

תקציב שנתי

בעוד לרובנו ברור מאליו שלכל עסק או חברה חייב לבנות תקציב מוגדר ומאוזן, דווקא בעסק החשוב ביותר שלנו – המשפחה, אנו מתנהלים פעמים רבות ללא תקציב מסודר ומבלי שאנו באמת יודעים מה מצבנו הכלכלי. לקראת השנה החדשה, שבו יחד ובחנו את מצבכם הכלכלי הנוכחי – גובה ההוצאות וההכנסות החודשיות שלכם, מהן ההלוואות וההתחייבויות הכספיות שלכם, מהו סך החסכונות שלכם וכו'. על בסיס נתונים אלה, הגיעו למסקנות בדבר צעדי התייעלות כלכלית הנדרשים מכם כמשפחה, דוגמת קניית מוצרים לאחר השוואת מחירים, התמקחות מחודשת על דמי שירות עם נותני שירותים, איחוד הלוואות וכו'. בנו מסגרת תקציב משפחתית שנתית תוך שאתם נותנים את הדעת להוצאות והכנסות נוספות שצפויות לכם בשנה הקרובה, כמו גם היערכות להוצאות בלתי צפויות אשר עשויות לדרוש תקציב נוסף.

לא רק הורים

בריצה בין החוגים, מפגשי המשחק והכנת שיעורי הבית נראה כי מרבית ההורים מבינכם שוכחים שאתם לא רק הורים אלא גם בני זוג אוהבים. נצלו את השנה החדשה על מנת להיזכר כמה חשובה הזהות הזוגית והרומנטית שלכם, ונסו למצוא את הנוסחה בה תפנו בשנה זו זמן זוגי שהוא רק שלכם – ללא הסחים ומבלי לחוש רגשות אשם.

שמירה על הבחירה

כחלק מההיערכות לשנה החדשה והתכנון לקראתה, זכרו כי על מנת שהתהליך יצלח ויביא לצמיחה וחיזוק התא המשפחתי, חשוב שכל אחד מבני המשפחה ישמור במהלך התהליך על הרגשה טובה עם עצמו ועם יתר בני המשפחה. לשם כך, על כל אחד מבני המשפחה להרגיש שהתכניות ויעדים שנקבעו, התגבשו מתוך בחירה ולא תחת אילוץ, ויתור או כניעה. תחושתו של כל אחד מבני המשפחה שהדברים נעשו באופן בו הוא שמר על החופש שלו לבחור על-פי רצונו או מתוך התחשבות גם ברצונו, תמנע רגשות קשים של תסכול וכעס, אשר יפגעו באווירה המשפחתית ועלולים לסכל את הצלחת הוצאת התכנית המשפחתית אל הפועל.

על מנת שכל הדברים האלה אכן יקרו ויקבלו תוקף ממשי- בחרו יום, הושיבו את כולם סביב שולחן, פנקו בקפה ועוגה, שכל אחד יכתוב את חלומותיו ורצונותיו ומה הוא היה רוצה שיקרה השנה, שימו במחברת בצורה מסודרת וכבר באותו ערב החליטו מתי במהלך השנה שוב יפתחו הדברים ונעריך את עצמנו מחדש, איפה היינו בסדר? איפה ניתן לתקן? ואיך אנחנו ממשיכים לשמור להיטיב את התא המשפחתי גם השנה?

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו