ביום הכיפורים מתפללים על עמונה
ביום הכיפורים מתפללים על עמונה

ביום הכיפורים הבא עלינו לטובה נתפלל להצלת הישוב עמונה. כידוע, בג"ץ הורה לפני מספר חודשים על הריסת כל הישוב עמונה עוד שנתיים, קרי – חנוכה תשע"ז.

לא מדובר על פינוי בתים ספורים, אלא על פינוי כל משפחות הישוב, והריסת כל הישוב. חוסר הצדק וחוסר התוחלת שבפסיקה זו זועקים לשמים, ואכן אנו פונים אל הציבור הקדוש, לקראת היום הקדוש, לזעוק לשמים.

התפילה על עמונה איננה תפילה פרטית. תושבי עמונה אינם רק אנשים פרטיים, אלא שליחים ומיצגים את עם ישראל. אנו מבינים היטב כי מצבו של הישוב הינו ביטוי ובבואה למצבו הכללי של עם ישראל. מצב הסולדריות והאחווה של עם ישראל זה לזה (והאם אמנם יהודי לא מגרש יהודי). עד כמה עם ישראל מחובר ומחוייב לארץ ישראל. חסרון המקדש וגלות השכינה בהר המוריה, נותנים את אותותיהם בקשר הרחב של עם ישראל לארצו, ודיו לעבד שיהיה כרבו.

אשר על כן אנו פונים אל הקוראים היקרים להתפלל כאמור למנוע את גלות הישוב, לישועתו והצלתו. אפשר כתפילה אישית בתפילת הלחש, ואפשר גם לבקש מרב הקהילה / גבאי בית הכנסת לציין זאת גם כחלק מהתפילה הציבורית. הפיצו בקשה זאת, בכדי שתפילתינו זו תהיה אכן תפילת רבים, וכבר אמרו חז"ל "שאין הקדוש ברוך הוא מואס בתפלתן של רבים, שנאמר: הן אל כביר ולא ימאס".

להלן נוסח תפילה, שחובר כתוספת לתפילת לחש של כל השנה (בתוך ברכת 'שומע תפילה'), ואפשר להתאימו גם לתפילות יום הכיפורים.

וַעֲנֵנוּ בּוֹרֵא עוֹלָם בְּמִדַּת הָרַחֲמִים, בּוֹחֵר בְּעַמּוֹ יִשְׂרָאֵל לְהוֹדִיעַ גָּדְלוֹ וְהַדְרַת כְּבוֹדוֹ, שׁוֹמֵעַ תְּפִלָּה, שְׁמֹר וְהַצֵּל אֶת הַיִּשּׁוּב עַמּוֹנָה, וְאֶת כָּל יִשּׁוּבֵי עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל בָּאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתָּ לַאֲבוֹתֵינוּ, מִכָּל מִינֵי מַשְׁחִית, וּמִכָּל מִינֵי פֻרְעָנֻיּוֹת. בַּטֵּל מַחְשְׁבוֹת שׂוֹנְאֵינוּ, הָפֵר עֲצַת אוֹיְבֵינוּ, כַּלֵּה כָּל צַר וּמַשְׂטִין מֵעָלֵינוּ, וְאַל תִּתֵּן נַחֲלָתְךָ לְחֶרְפָּה. וִיקֻיַּם בָּנוּ מִקְרָא שֶׁכָּתוּב כָּל כְּלִי יוּצַר עָלַיִךְ לֹא יִצְלָח וְכָל לָשׁוֹן תָּקוּם אִתָּךְ לַמִּשְׁפָּט תַּרְשִׁיעִי זֹאת נַחֲלַת עַבְדֵי ה' וְצִדְקָתָם מֵאִתִּי נְאֻם ה'.

אָבִינוּ מַלְכֵּנוּ חוּס וְרַחֵם עַל עַמֶּךָ, אֲשֶׁר בְּרַחֲמֶיךָ הָרַבִּים קִבַּצְתָּם מִכָּל הַגּוֹיִים וְהֵבֵאתָ אוֹתָם אֶל אַדְמָתָם, קַיֵּם בָּהֶם אֶת הַדָּבָר שֶׁהִבְטַחְתָּנוּ עַל יְדֵי נְבִיאֶךָ וּנְטַעְתִּים עַל אַדְמָתָם וְלֹא יִנָּתְשׁוּ עוֹד מֵעַל אַדְמָתָם אֲשֶׁר נָתַתִּי לָהֶם אָמַר ה' אֱלֹהֶיךָ. תֵּן בָּנוּ רוּחַ עֵצָה וּגְבוּרָה לִבְנוֹת וְלִנְטֹעַ אֶת אֶרֶץ קָדְשֶׁךָ, כַּכָּתוּב בְּתוֹרָתֶךָ וִירִשְׁתֶּם אֹתָהּ וִישַׁבְתֶּם בָּהּ, וּבִזְכוּת קְדֻשַּׁת אֶרֶץ יִשְֹרָאֵל נִזְכֶּה לְקָרֵב עַצְמֵנוּ לַעֲבוֹדָתֶךָ וּלְדַבֵּק לִבֵּנוּ בְּךָ בֶּאֱמֶת וּבְתָמִים, וְתִתְקַיֵּם בָּנוּ, זֶרַע אַבְרָהָם יִצְחָק וְיַעֲקֹב, הַהַבְטָחָה שֶׁהִבְטַחְתָּ לְאַבְרָהָם אָבִינוּ כִּי אֶת כָּל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתָּה רֹאֶה לְךָ אֶתְּנֶנָּה וּלְזַרְעֲךָ עַד עוֹלָם. 

יהי רצון שנשמע בשנה זו בשורות טובות, ישועות ונחמות, לנו ולכל בית ישראל.