אפליה לא אינטליגנטית
אפליה לא אינטליגנטית

1.

השבוע הזה יצא שוב השד העדתי מהבקבוק. או נכון יותר לומר שהבקבוק התנפץ וסדק את כל מי שהיה בדרך: חברת הבניה "באמונה" הפיקה סרטון מזעזע לקידום פרויקט נדל"ו חדש בכרמי גת, כאשר המסר של הפרסומת יותר ברור מברור. את הקידום והפרסום היא השיגה, אבל על הדרך פגעה במיליוני אזרחים ישראלים שרק רוצים להאמין שהגזענות והאפליה נקברו מזמן.

הציבור הדתי לאומי בכללותו באמת לא גזען ולא מפלה לרעה. כמעט בכל בית דתי לאומי יש כמה זוגות מעורבים של אשכנזי וספרדיה ולהיפך, ואת זה כולם יודעים. גם המתלהמים שרק מחפשים את הניצוץ הקטן לתקוף ולהחשיך את המגזר. הבעיה מתחילה בממסד הדתי לאומי. שם היא התחילה, ושם היא עדיין נמשכת. דורות של רבנים, פוליטיקאים, עיתונאים ואנשי רוח מגזריים שמרו על הבעיה הזו והפכו אותה למשהו מקובל. כל כך מקובל שלעיניהם הדבר קדוש, ולא רק שאסור לדבר עליו, אלא אסור גם לנסות למצוא לו פתרון.

הממסד הזה ממשיך גם היום - בדמויות רחוקות מהשפם והסנדלים שהיינו רגילים אליהם. לממסד הזה היום יש אח הייטקיסטי מגניב מרעננה ואחות חילונית, שכשמדברים אתה על אושיה ממוצא מזרחי היא צריכה לעשות בירור האם הוא אינטליגנט...

2.

אבל לא מדובר רק במזרחיים: השבוע פרש ח"כ ינון מגל מהכנסת. פרישה היא דבר לגיטימי בכנסת ישראל, חבר כנסת שמיצה את המליאה או שהמליאה מיצתה אותו בדרכים כאלה ואחרות, משגר מכתב ליו"ר הכנסת והולך לעשות לביתו. קרה, קורה, יקרה. בדרך כלל, הבא אחריו ברשימה לכנסת נכנס ומושבע אחרי כמה ימים, מה שלא ראינו במקרה הזה של ח"כ מגל.

המועמד אחרי מגל ברשימת הבית היהודי הוא סגן השר לשעבר אבי וורצמן. וורצמן (45) הוא מועמד שונה מרשימת חברי הכנסת המכהנים של 'הבית היהודי' בכנסת הנוכחית. הוא, להבדיל משאר החברים ברשימה, גר ב'פריפריה'. לא רק פריפריה הוא מביא לבית היהודי, אלא גם את הנגב. וורצמן כיהן כסגן ראש עיריית באר שבע והחזיק את תיק הרווחה והקהילה בעיר. לכאורה, מה יותר טוב לבית היהודי עכשיו, בפרט בשבוע הזה, מחיבור לאחים הרחוקים? נשמע מושלם.

אבל לא, משום מה דווקא השר נפתלי בנט החליט לחזור לכהן כחבר כנסת ולהשאיר את הרשימה כמו שהיא, אולי הוא מתכוון לעבור מכפר סבא לבאר שבע? אתם יכולים לנחש לבד את התשובה.

בנט אומר שוורצמן לא רוצה לחזור למליאה. וורצמן אומר שהוא מרגיש שליחות בתפקידו הנוכחי כמנכ"ל הכפר השיקומי 'עלה נגב'. אבל גורמים בבית היהודי מספרים שוורצמן לא מוכן להתפטר מהרשימה לכנסת בשביל לתת לזה שבא אחריו ברשימה להיכנס. מבולבלים? תרגישו בנוח.

אם אתם מרגישים רע מהמהלך של וורצמן אז לא תשמחו לדעת שהבא ברשימה אחריו הוא ניר אורבך, מנכ"ל המפלגה. ולא, הוא לא גר ב'פריפריה', מדובר בטיפוס דתי לאומי קלאסי מפתח תקווה. 

3. 

המסקנה העצובה היא, שהממסד הדתי לאומי ממשיך וממשיך להתנתק מהעמך, מהמזרחיים ומהשכבות החלשות, והפתרון נראה רחוק.

הבית שמרבה לדבר על 'אוהבים את ישראל' ו'אחים ואחיות - בואו הביתה' ומדגיש בכל רגע את ה'ביחד' של ספרדים ואשכנזים, דתיים וחילונים, באר שבע ושוהם, מתנחלים ותל אביבים, מחזיק ברשימתו חברים מנותקים. מנותקים מהמזרחיים, מנותקים מהפריפריה, מנותקים מהגליל ומנותקים מהנגב.