עמונה: קריאת השכמה, קריאה לפעולה!
עמונה: קריאת השכמה, קריאה לפעולה!

א) נותרה עוד שנה אחת לגזר הדין שפסק בג"ץ על הישוב עמונה. כזכור, בית המשפט העליון הורה להרוס את כל הישוב עד לתאריך 25/12/16 למניינם, היוצא בדיוק ב... נר ראשון של חנוכה, כ"ה כסליו תשע"ז. כל הישוב, כולל הכל. כל בתי התושבים, בית הכנסת ותלמוד התורה, הגנים והמעון, המקווה והספרייה. כל משפחות הישוב, ארבעים במספר, יגורשו לרחוב. גברים, נשים וטף. ישוב שהוקם לפני עשרים שנה - ימחק כליל מהאדמה.

ב) המאמר שלפניכם אינו עוד מאמר דיעות, אלא קריאה לפעולה. הפעולה הראשונה היא אם כן - לא לקרוא ולהנהן בכאב, אלא - להדפיסו, לתלות על המקרר או על לוח התזכורות במשרד, כיוון שהוא כולל בתמצית את המידע ואת מה שאתם יכולים לעשות, בעשייה קטנה אך יומיומית, בכדי להציל ישוב בארץ ישראל.

ג) תושבי הישוב קיבלו החלטה ערכית ואסטרטגית – אנו לא נסכים לפינוי (מילה מכובסת להריסה וגירוש) תמורת פיצוי כלשהוא. בכל מקרה אם יהיה פינוי בעמונה, הוא יהיה פינוי כפוי. כולם זוכרים את הריסת תשעת בתי הקבע בישוב לפני עשר שנים, ועל כן דברינו אינם מילים בעלמא. עמונה איננה מגרון ואיננה שכונת האולפנה, עמונה היא עמונה. הדבר היחיד שאנו דורשים, ע"פ הצדק וההגיון, הוא הסדרת הישוב במקומו.

ד) אל תאמינו לאנשים האומרים – אין מה לעשות. לא רק משום שזו איננה אמירה יהודית, שאינה מתייאשת ופועלת לתיקון, אלא גם משום שיש ויש פתרונות משפטיים וחוקתיים שיכולים להביא להצלת הישוב (שיתוארו בהמשך). אם הדרג המדיני יהיה נחוש מספיק במטרה להסדיר את הישוב – הוא יעשה זאת. הנחישות נצרכת בכדי לעמוד בלחצים, בין אם הם באיצטלה משפטית כביכול, בין אם הם פוליטיים, בין אם הם בינלאומיים.

ה) הנחישות הזאת – תבוא מכם. אם הדרג המדיני ירגיש שהציבור הרחב דורש זאת – הוא יבצע. לחץ ציבורי משמעותי, לאורך זמן, יביא לידי כך שהדרג המדיני יפעל. לשם כך אנו זקוקים לעשייה של כל אחד מכם.

ו) מילים ספורות על המצב המשפטי, והפתרונות העומדות כיום על הפרק (מי שלא מעוניין בכך  – יכול לדלג לסעיף הבא). הטיעון המרכזי שבגללו ארגוני השמאל תבעו את הריסת הישוב הוא שהוא יושב על אדמות ערבים, ע"פ הרשום בטאבו הירדני. אנו טוענים כי הישוב כבר קיים עשרים שנה, ובכל מקרה אחר בארץ היו מוצאים פתרון משפטי, ולא הורסים ישוב שלם, גזר דין שהוא לכל הדיעות אינו מידתי ואינו הגיוני, מעבר לכך שהוא פוגע בישוב הארץ ע"י עם ישראל. יתירה מזאת, העובדות מראות שעל רוב ככל הישוב אין כלל תביעה, והתובעים כיום טוענים לבעלות על סה"כ 2.5 אחוז משטח הישוב. גם תובעים אלו לא הוכיחו את בעלותם בבית משפט.  

ומכאן לפתרונות:

1) עו"ד אביחי בוארון, יו"ר המטה בעמונה, חקר לעומק את הנושא (למרות קשיים רבים שהטיל המנהל האזרחי) וגילה כי האמת היא שהקרקעות בעמונה הינן רובם ככולם קרקעות נפקדים ע"פ הגדרתם בחוק, דהיינו שאין הם מצויים כלל ברשימת האוכלוסין (ולכן כאמור הם אינם תובעים). מכח זאת בסמכותו של הממונה על רכוש הנפקדים להשכיר לתושבי עמונה את המקום.

2) ע"פ החוק הישראלי והירדני במצבים דומים כאשר בא תובע ומוכיח את בעלותו על הקרקע לאחר שנים רבות שכבר התבצעה בו בנייה - נמנעים מהריסה, ומפצים את התובע בכסף. זה תמציתו של חוק ההסדרה, שהוגש שוב בקדנציה האחרונה ע"י חה"כ יואב קיש מהליכוד.

ז) מה אתם יכולים לעשות?

1) להתפלל. אנו יהודים מאמינים בני מאמינים בכוחה של התפילה להפוך את הכל. להוסיף בתפילתכם תפילה אישית להצלת ישוב בארץ מהריסה, ולהצלת המשפחות מגירוש מבתיהם. מי שמעוניין בנוסח מסודר, יכול לחפש באינטרנט 'תפילה לעמונה'. (תפילה יכולה כמובן לכלול בתוכה בקשות שישנו מן השורש כמה מהנחות היסוד שתוארו בסעיף הקודם, ודי לחכימא).

2) לספר ולעדכן את הסובבים אתכם במצב הקיים (ובכלל זה בתוכן מאמר הזה). בין אם בעל פה, בין באינטרנט בדואר אלקטרוני והפייסבוק. לצערנו יש היום הרבה חוסר מודעות לנושא, ושיתוף הסובבים אתכם במידע ובעובדות שנזכרו הוא משמעותי.

3) העיקר: לפנות ישירות לכל חברי המפלגות היושבות כיום בקואליציה בדרישה להסדיר את הישוב. הכוונה היא לכל המפלגות כולן, בראש ובראשונה הליכוד והבית היהודי, אך גם המפלגות החרדיות ומפלגת כולנו. הפנייה צריכה להיות לשרים, לחברי הכנסת, לעוזריהם, לפעילים במפלגות ולאנשי השטח. כאמור, פנייה ודרישה משמעותית ולאורך זמן, מכלל הציבור הרחב, יכולה להביא את חברי הכנסת והשרים לפעולה, ובעיקר ביכולת שלהם להתמודד עם הלחצים שיבואו מכנגד.

4) תרומות למטה הפעולה בעמונה, בכדי לאפשר את הפעילות.

כאמור, מה שאנו מבקשים הוא עשייה יומיומית קטנה, לאורך כל השנה הקרובה, בדרכי הפעולה שתוארו, עד שנצליח ביחד למנוע את ההרס. בעזרת ה', ובעזרתכם, נעשה ונצליח.