פרשת השבוע נחשבת לאחת הפרשות הסבוכות ביותר בתורה. הסיבה העיקרית לכך היא ההתעסקות הרבה בבגדיו המיוחדים של אהרון הכהן. כל כהן שעובד בבית המקדש לובש ארבעה בגדים. אהרון (ואחריו כל כהן גדול שיתמנה בעם ישראל) לובש שמונה בגדים. "בגדי זהב".

הבגד החשוב והעוצמתי ביותר הוא החושן המונח על אפודו של הכהן הגדול. אבני החושן עתידות להיות האורים ותומים של עם ישראל. על פיהם יישק כל דבר. האם לצאת למלחמה? האורים ותומים יורו. גם חלוקת הארץ נקבעה על פי האורים ותומים. שמואל בחר את שאול למלך על ישראל בעזרתם ועד היום כשמישהו רוצה לתאר דמות סמכותית שהוא מבטל את דעתו מפניה, הוא אומר: "הוא 'האורים ותומים' שלי".

את כל האחריות הזו נושא אהרון. יותר נכון "לובש" אהרון. ואיפה? על הלב. למה דווקא אהרון? מכוח מה הוא זכה במתנה הגדולה הזו? לא חסרות תשובות לשאלה הזו. אהרון משכין שלום בין איש לאשתו ובין איש ובין רעהו. הוא אוהב שלום ורודף שלום. ובכל זאת, חז"ל מביאים סיבה אחת בלבד שדווקא בגללה זכה אהרון במתנה הזו: במעמד הסנה, כשמשה רבנו נתבקש על ידי בורא העולם ללכת למצרים ולהוציא משם את בני ישראל, הטרידה את מנוחתו העובדה שאהרון, אחיו הגדול ממנו, כבר מנהיג את בני ישראל במצרים שנים רבות לפניו. "שְׁלַח נָא בְּיַד תִּשְׁלָח", אמר משה. למה לא תשלח את אהרון שכבר נמצא שם, שאל משה את בורא העולם ובעצם גילה את חששו שמא אהרון ייפגע מכך שאחיו הקטן עולה לגדולה. בורא העולם משיב לו שאובייקטיבית החשש הזה מוצדק, אבל לא כשמדובר באהרון: "וְגַם הִנֵּה הוּא יֹצֵא לִקְרָאתֶךָ וְרָאֲךָ וְשָׂמַח בְּלִבּוֹ" (שמות ד, יד) – אין לך ממה לחשוש. אהרון יפגין כלפיך אהבה, ותוכו כברו – וראך ושמח, בליבו!  חז"ל מסבירים שבזכות שמחת הלב הזו "זכה אהרון לעדי (תכשיט) החושן הנתון על הלב" (רש"י שם).

לאהרון לא חסרות זכויות. ליבו מלא אהבה לכולם. אבל לפעמים לפרגן למישהו שקשור אלינו במעגל הראשון – קשה הרבה יותר. התורה מלמדת אותנו כי האחריות הגדולה על כלל ישראל, הכוח להכיל את עם ישראל על ליבך, להפגין אהבה ולפרגן, נדרש בעיקר בבית פנימה.

המבחן הגדול של אהבת אהרון לזולת לא בא לידי ביטוי ביכולת שלו לשמוח עם אדם רחוק ממנו המתגורר בקצה השני של העולם, אלא עם אחיו הביולוגי הצעיר ממנו. אהרון עמד במבחן הזה בהצלחה ובשמחה.

ארגון "קרוב ללב" לא קם רק כדי ליצור יחסי שכנות טובים בין השכנים בבניין ותו לא. אהבת ישראל איננה מושג שאפשר לתחם בטריטוריה. אבל אהרון, האיש שהשכין כל כך הרבה שלום בעולם, לימד אותנו שהמבחן האמתי נמצא בתוך המעגל הראשון והקרוב. בהצלחה לכולנו. שבת שלום!

מתוך הניוזלטר של ארגון "קרוב ללב"