טעותו של ביבי
טעותו של ביבי

ראשית, הערה קצרה לשר הביטחון. זה שמיהר לתת גיבוי מלא לסגן הרמטכ"ל דווקא בכובע לא צבאי אלא פוליטי עם לבוש חינוכי. הגיבוי הזה בולט לעומת חוסר גיבוי או בעצם פסק דין ללא משפט שפלט נגד החפ"ש אזריה.

וכך גם לגבי חוסר התמיכה שלו בזכותו של מח"ט גבעתי ב"צוק איתן", לפרסם פקודת יום על פי הבנתו. השוואת העובדות הללו מעוררת הרהורים נוגים. אגב, היכן היו 200 "מפקדים לביטחון ישראל" כשמח"ט לוחם מותקף בתקשורת תוך כדי המלחמה? גם שם זה היה על רקע חינוכי.

על הרקע הזה, יש לראות גם את דבריו של ראש הממשלה שהעימות בינו לבין הקצין הסתיים בלחיצת יד – "זה מאחורינו". והלוואי וזה היה כך.

לא רק שהנזקים מדברי סגן הרמטכ"ל ילוו אותנו עוד זמן רב. הן במישור הפנימי שלנו והן במעמדנו בעולם. אלא שיש לבדוק ולבחון, בדחיפות ולעומק, מאין צמחו דעות כאלה ועוד בדרג הבכיר של סגן רמטכ"ל ושל שר ביטחון.

אלוף גולן איננו ראשון ובוודאי לא יחיד בדעותיו. הייתה מנהלת מוזיאון ידוע ומכובד בקיבוץ, שסיסמתו "שואה ותקומה", שהשוותה בתקשורת בין המחסומים בעזה לבין אלו שבגטו ורשה. וראה זה פלא. לא היה גינוי בתקשורת, ולא מצד מוזיאונים אחרים, לא מצד הקיבוץ ואפילו לא מצד היועץ המשפטי לממשלה. שהרי ההשוואה פוגעת קשות בחיילי צה"ל ובממשלה השולחת אותם למשימותיהם. במקרה אחר, פרופ' באקדמיה, צוטט בעיתון ידוע כמשווה בין ילדי חברון לילדי ה"היטלר יוגנד", וגם בין חיילים המתנדבים לשרת בשטחים- בלשונו- לבין חיילי ס.ס.   ואמות הספים לא נעו. היועץ המשפטי, כמו גם הפצ"ר (אז) לא שמו לב כנראה.

ומעמדם המוסרי של חיילי צה"ל- בעצם של היהודים בישראל- ספג מהלומה כבדה וכואבת. ואגב, האיש מוזמן לפורומים היסטוריים שונים. ובימי הזיכרון לשואה הוא מככב בתקשורת. לא מותר להזכיר שתהיתי פעם על הזמנה כזו, והמארגנת אמרה לי שהוא מומחה. ואני תהיתי בקול אם לפורום הדן בטרור היא תזמין כמרצה את עראפאת . (אז, כמובן. כלומר מישהו כמו ראש דעאש, בזמננו. על תקן מומחה לטרור.) הגברת נבהלה מהדוגמה, אך המשיכה בשלה.

ואת זה צריך לבדוק. את מערכת החינוך שבקרבה יש אנשים כאלו. את חומר הלימוד היוצר תשתית לעיוותים היסטוריים ומוסריים מהסוג הזה. אסור להמתין לאמירות אומללות. חובה למנוע את הידע השקרי, ואת עיוות עובדות האמת. וכבר כתב אלתרמן: אז אמר השטן... הנצור הזה איך אוכל לו. אתו האמץ וכשרון המעשה, וכלי מלחמה ותושיה עצה לו. ואמר...אכהה מוחו ושכח שאתו הצדק.

ואנו רואים את השטן בפעולתו. בקומו לבצע את המזימה. בהבנתו של אלתרמן "חוורו שמים מאימה". ובמציאות חיינו שלנו אנו רואים כבר את התוצאות.

והנה, בעוד הדברים נכתבים מתפרסמים בתקשורת דבריו של מח"ט חברון, שהפך ליועץ למדיניות באוזני עם ישראל. הוא- שלא נבחר בבחירות- כבר מתווה לממשלה את דרכה המדינית.

אז, ראש ממשלתנו הנבחר. זה בידך. זו אולי המשימה החשובה ביותר היום. למנוע את המפגע הפנימי הזה. לצד העמדת אנשים במקומם, על פי הדמוקרטיה שהם עצמם דוגלים בה. אנא שים דגש חזק על חינוך דורות של יודעי היסטוריה ואוהבי האמת. כי חינוך בונה את העם, כידוע וכפי שהניסיון מלמד,  לדורות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו