לצאת מהשלווה
לצאת מהשלווה

צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה האגדי, אמר שההיסטוריה תאיר את פניה אליו. תהו השומעים לנימת הביטחון בדבריו. והרי מי מבטיח לו שלא תהיה ביקורת קשה על מי שניהל את "המלחמה על אנגליה" ואולי על אירופה בכלל.

מי יכול למנוע כתיבה שאינה מחמיאה לו?   חייך האיש עם הסיגר והשיב. היא תצייר אותי באופן חיובי, כי אני הוא שאכתוב אותה.

אנו עדים, בימים אלו במיוחד, לשכתוב ההיסטוריה. לשתילת שקרים היסטוריים, לעיוות עובדות אמת ועוד שטיפות מוח כדי לבנות היסטוריה אחרת. האו"ם, אונסקו ומדינות רבות בעולם. האנטישמים בישראל ומחוצה לה בונים עבר שלא היה, במטרה ליצור עתיד אחר. וזו מלחמה של ממש בה אנו נוטים להתגונן. בעוד שכידוע ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה.

השבוע ראינו דוגמה טובה לכך. ארדואן התורכי צייץ את שקריו, אבל משרד החוץ שלנו השיב לו מנה אחת אפיים. לא התגוננות בעלמא, אלא הצבת ראי מול פניו. ואולי לראשונה מציבים את האמת על האימפריה התורכית הכובשת. וראוי לדבר גם על אכזריותה הרבה. וגם להוסיף על גרוש פליטים רעבים וצמאים וחסרי ישע, ללא מים ומזון, מהחוף אל הים הפתוח, בספינה שמנועה חדל לפעול. ראי של אמת אל מול צביעות של שקרים.

והכרחי להתמיד בקו הזה של האמת ההיסטורית.

. למשל, הערבים משפצים מסגדים ומבנים במקומות שהיו בהם כפרים ערביים. בבחינת, זה שלנו. אמירה של היינו פה. הבה ונאמץ את הדרך הזו. נציב שלטים של "זוכרים וחוזרים" לאורך הארץ כולה. יפו, עכו וטבריה יציגו את ההיסטוריה היהודית שלהן. שפרעם וכפר יאסיף יהיו למקומות טיולים ועלייה לרגל. מכמש וגבע יעלו על המפה היהודית של ארץ ישראל. שלטים המאזכרים אישים יהודים יוצבו בביתר של בר כוכבא ובדרכים אליה. צרידה, בעל שלישה וכפרים עתיקים, יזעקו את סיפורם מעל ציוני דרך ושלטים בכל אתר. תוך הדגשת התיארוך ההיסטורי. אכן, הייתה בירעם הערבית, אך קדמה לה במאות שנים ברעם היהודית, על בתי הכנסת שהיו בה.

מורי דרך יחויבו לשלב בהדרכה את העובדות ההיסטוריות. לא רק לתיירים אלא גם לבני עמנו, יהודי ישראל. מבוגרים כצעירים. תינוקות של בית רבן כמו גם סטודנטים באוניברסיטאות. ישראלים יפקדו את יישובי הגליל, שומרון ויהודה, בנוכחות גאה מתחברת לדורות קודמים. מי שמבליט את 1400 השנים מאז פלישת שוסי המדבר הערביים לארצנו, ילמד מי כבר חי אז פה ואפילו שלט בארץ ישראל כמדינה מאורגנת ומסודרת. פקיעין היהודית כמו גבעת שאול ההיסטורית יחזרו לתוכניות הלימודים והטיולים.

לא יזיק להציב אתרי זיכרון גם באירופה ובצפון אפריקה. העיר יורק תציב שלט זיכרון ליהודים שחיו בה עד הירצחם במסעי הצלב. קהילות שו"ם יחזרו למפה. הולנד, ספרד ופורטוגל יציינו את גירוש אזרחיהם היהודים. למה יש אנדרטות לשואה בהונגריה, פולין, סלובקיה ועוד, ואין עוצמת זיכרון לפוגרומים הנוראים באוקראינה, צרפת , תוניסיה, מרוקו.

ועוד רעיון קטן,

רעיון המציג את האמת במציאות היום יומית. עיתוני ישראל, כמו גם התקשורת האלקטרונית והמשודרת, יציינו מדי יום- בעמוד הראשון, בראש החדשות - את מספר הנרצחים באותו יום בעולם. משהו כמו: 80 נרצחו בפיגוע בעיראק, 250 בהפצצות בסוריה, 20 בפיגוע בסיני, 50 בפיצוץ בלבנון. 12 בפריז, 29 במוסקבה. נתונים שיאירו את המציאות ויתנו חומר למחשבה לאזרחי העולם. כמובן, שבמסגרת העובדות הללו , סריטה אצל מפגין ערבי ביהודה ושומרון, תקבל את הפרופורציה הנכונה.

ידוע שהאמת מנצחת בסופו של דבר. כדאי שנזרז אותה. חיוני שנדבר עליה ונראה אותה לעולם כולו. ובראש ובראשונה לעצמנו.  

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו