זה לא ימין
זה לא ימין

במוצאי שבת של חודש מרץ שנת 1991 נכנס בנימין נתניהו אל בית הוריי ברובע היהודי בירושלים. ישבנו אז שבעה על אחי אלחנן שנרצח יומיים לפני כן בדקירות סכין לא רחוק מהבית וסגן שר החוץ נתניהו התנצל מאוד ואמר שהתחתן שלשום לכן לא הספיק להגיע ללוויה של אלחנן.

השבוע פירסמתי כאן דעה בה הצעתי לנתניהו להפסיק עם הספין שהחקירות נגדו הן נסיון להפיל את שלטון הימין. מלבד העובדה שהמפכ"ל והיועמ"ש, השניים שמובילים את החקירות, הם שני מינויים של נתניהו עצמו (ובמקרה, או שלא, גם חובשי כיפות) אלא שבכל עשר שנותיו כראש ממשלה, נתניהו מעולם לא ניהל מדיניות ימין אמיתית.

לא בהר הבית, לא במינויים לבתי המשפט, לא בהתמודדות עם טרוריסטים מקרב ערביי ישראל, ואפילו לא במניעת הקפאת הבניה שמתרחשת דה פקטו בחלק משכונות ירושלים המאוחדת לכאורה.

על רקע הדברים שכתבתי, נקבצה החבורה המשונה שמתגודדת בפאתי בית ראש הממשלה והחלה לחרף ולגדף אותי בטענה שאני ימני להשכיר. אחת מהם, אפילו הכריזה בשידור טלוויזיה שהיא מכירה אותי היטב ואני לא ימין, לא מרכז, אני שמאלן! ולמה כל זה? כי אני עובד בידיעות אחרונות. לא הגיוני שעיתון כזה יתן פתחון פה לימין אלא רק כדי לנגח את נתניהו. 

בטור ההוא לא כתבתי מילה אישית על עצמי. אני באמת רואה את עצמי כגרגר אבק בהיסטוריה של ישראל לעומת בנימין נתניהו. אלא שבצוק העובדות, כל הטענות של כת המאמינים העיוורים בנתניהו היו אך ורק אישיות.

הח"כ לשעבר צייץ בטוויטר שאי אפשר לקנות ממני אידיאולוגיה. מגיש הרדיו כתב את המניפסט "פחחחחחח", וחברם הפרשן המדיני הכריז עלי כמשרת. איש לא פירק את הטענות, הם רק טענו שממני אי אפשר לקנות סחורה כזאת. אז לטובת החבורה החלטתי לחזור אחורה בזמן "נתניהו ואני" ובשונה מהם, אבל בלי שום טענות לגופו של אדם כלפיהם.

אני לא זוכר הרבה מהביקור ההוא של ביבי אצלנו בבית. ניסיתי לשחזר אתמול עם ההורים שלי וגם הם לא זכרו יותר מדי. מה שכולנו כן זוכרים זה שהוא הוצג אז כהבטחה הגדולה של הימין אחרי שממשלת שמיר שמשלה שפעלה באותה תקופה גרמה לנו לחוש מופקרים לנוכח טרור הסכינים שהשתולל אז. הוא דיבר על מלחמה בטרור שצריכה להיות חסרת רחמים וכמובן גם על יוני אחיו. ואנחנו, משפחה ששרקה בעל פה את מכתבי יוני, והסרט היחיד שהיו מקרינים לנו פעמיים בשנה בסניף של בני עקיבא היה מבצע יונתן. היה קשה להאמין שאחיו של הגיבור הזה נמצא אצלנו בבית, והוא עשה גם עלי, ילד בן 11 רושם עמוק. 

הלכנו אחריו בהפגנות שאליהן לקחו אותנו מהישיבה התיכונית נגד הסכמי אוסלו, חשבנו ששופכים את דמו כשהאשימו אותו בהסתה שקדמה לרצח רבין, בכינו מרוב שמחה כשניצח בבחירות 1996 והרגע הזה שבו כראש ממשלה שנבחר לפני כמה שעות, המקום הראשון שאליו הוא בחר להגיע היה הכותל המערבי, נראה בעינינו כבוא המשיח. לגמרי.

מאז טעמנו ממנו בעיקר אכזבות. כעבור כמה חודשים הרוצחים של אלחנן נתפסו. האינסטינקט שלי כששמעתי על זה היה תחושת גועל. עד אותו רגע הם לא היו דמויות מציאותיות בשבילי וכבר כילד הבנתי שהם הולכים להיכנס עכשיו לבית סוהר ולקבל תנאים של פנימיה משונמכת בחסות מדינת ישראל. נתניהו שהפיץ לפי שבוע ספין של עונש מוות לרוצח בני משפחת סלומון, יודע גם הוא שזה שקר עלוב. שסתם עלול ליצור ציפיה אצל משפחה מרוסקת, אבל העיקר הכותרת. אבל זה שצריך לשכנע אתכם שאני ימני.

זמן קצר אחרי בחירתו נתניהו כבר נפגש עם יאסר ערפאת, לחץ את ידו ואז חתם גם על הסכם חברון. זו היתה עוד מכה אחת בשרשרת.

בקיץ של לפני 12 שנה הייתי סטודנט באוניברסיטה ובעיצומה של חופשת הסימסטר נסעתי עם שני חברים להפגנה המרכזית נגד ההתנתקות. הייתי אז כבר אבא לילדה אבל באנו לנתיבות עם שקי שינה, המשכנו ברגל לכפר מימון. שנתיים אחרי שהשתחררתי בעצמי מהצבא, וכמה שנים אחרי שלמדתי במכינה הקדם צבאית בעצמונה שבאותו רגע כבר היתה נצורה בתוך גוש קטיף, מצאתי את עצמי עומד בפעם הראשונה בחיי מול חיילי צה"ל, שורה אינסופית של חניכי קורס מ"כים שבאו לחסום אותנו. לא חלמנו להרים יד, אפילו לא להתווכח. בנימין נתניהו היה זה שהצביע בעד התוכנית האומללה הזאת כשהגיעה לכנסת. 

שש שנים אחר כך הוא שיחרר את הרוצחים של אלחנן במסגרת עסקת שליט. איש לא עדכן אותנו כמובן בכך שהשניים משתחררים. בטח לא התייעץ. אני הייתי צריך לגלות את זה בעצמי בחיפוש ברשימת שמות המחבלים. חזרנו אז 20 שנה אחורה בזמן אל ימי האבל הראשונים ולא הצלחנו להבין זה איך דווקא נתניהו הוא זה שמוביל כזה צעד.

מאז בחירות 1999 לא החמצתי אף הצבעה בישראל. בכל הפעמים שבהן נתניהו עמד לבחירה כלשהי, אין פעם אחת שבה לא הצבעתי למפלגה שבה התמודד או לאחת שאיתה בחר להרכיב קואליציה. 90 אחוז מבני המשפחה שלי גרים ממזרח לקו הירוק וגם אני ביליתי שם שנה עם משפחתי ממש לא מזמן.

אם הייתי מעניין מישהו, הייתי מוכן לכתוב כאן ועכשיו את התוכנית שלי למאבק בטרור, להתמודדות עם ההסתה הפלסטינית ועם זו שמתרחשת לא פעם ממש כאן מתחת לאף שלנו בקרב ערביי ישראל, לבניה נרחבת במקומות מוקפאים. נתניהו מעולם לא עשה כלום בכיוון הזה. השוליות שלו יודעות את זה היטב, ולכן כל שנותר להם הוא רק להסיט את האש מנתניהו. אפילו אלי הקטן.

זאת לא הדרך. זו לא אידיאולוגיה. ולמרות שהם מנסים לתפוס על המקום הזה בעלות אני מרשה לעצמי לקבוע: זה לא ימין.

(פורסם בעיתון ''ידיעות אחרונות'' ובדף הפייסבוק של עמיחי אתאלי)

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו