בדרך לשלום עם סעודיה?
בדרך לשלום עם סעודיה?

רוחות מהפכניות מנשבות בסעודיה זה כמה זמן, אך זכו למידה של תשומת לב רק אחרי הכותרת הזאת: יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן: "חמינאי הוא ההיטלר החדש של המזרח התיכון. איננו מעוניינים שיעשה למזה"ת את מה שעשה היטלר לאירופה".

ואכן, זו מהפכה! כי מתי שמענו ערבי מדבר על היטלר בלשון של גנאי? הלא הוא אצלם גיבור-על וספרו, מיין קמפף, נפוץ אצלם יותר מאשר בכל מקום אחר בעולם!

וגם דברים אלה של יורש העצר הם חידוש: "אנו מחזירים את האסלאם למקורותיו, מנהגי הנביא מוחמד. בימי הנביא הותרו עירוב בין נשים לגברים, תיאטרון מוסיקלי והיה כבוד לנוצרים וליהודים".

עד כאן דבריו בראיון לניו-יורק-טיימס. לעיתון הבריטי "גארדיאן" אמר, שהוא רוצה "בחברה פתוחה המעצימה את אזרחיה ומושכת משקיעים... אנחנו פשוט חוזרים למה שעשינו בעבר, דבקות באסלאם מתון הפתוח לעולם ולכל הדתות".

זה המקום לשאול : הזאת נעמי? זו סעודיה הווהאבית, כת סגפנית, מפגרת ואכזרית, שעדיין יש בה עבדות והנשים – כעבדים? זו סעודיה שכיסתה את כל אירופה במדרסות שהפיצו אסלאם כיתתי, ימי-ביניימי, בתי גידול לאל-קעאידה? סעודיה, שכמעט כל מרצחי ה-9.11, ובראשם בן-לאדן, ממנה יצאו?

האם דומה בן סלמאן לאותו כומר שבשנת 1517 הדביק על דלתות הכנסיה בוויטנברג את 95 ה"תיזות" נגד הכנסיה הקתולית ששינו את כל העולם המערבי – ובשם הרפורמציה הפרוטסטנטית חוללו מלחמות, הפכו עולמות כלכליים ועצבו תרבות חדשה - הכל תחת הסיסמה של חזרה אל הספר המכונן, הקדוש, בטהרתו הבראשיתית, פלוס מניעים ארציים של משחקי כוח מדיניים, חילונים? 

אם אכן ממציא כאן האסלאם את עצמו מחדש בדמות אנושית, סובלנית ושוחרת קידמה, יד ביד עם מהפכה כלכלית ומדינית כפי שבן סלמאן מבטיח, זה לא פחות ממשק כנפי ההיסטוריה. הכל תלוי כמובן בהישרדות: את לותר התכוונה הכנסיה הקתולית לרצוח. לולי הספיק להימלט, עולמנו היה שונה. חומר למחשבה לבן-סלמאן.

סימן נוסף, שאכן יש כאן אולי שינוי של ממש, הוא היחס לישראל. בראיון העיתונאי הנ"ל דיבר האיש על "כבוד", בין היתר ליהודים, ובתקשורת הערבית ניתן למצוא עוד אותות של שינוי. העיתון הלבנוני "אל-אכבאר", התומך בחיזבאללה, מייחס לשר החוץ הסעודי, עאדל אל ג'ובייר, נייר שמופנה כביכול אל בן סלמאן, ובו המשפט הזה:

"בתחילת נרמול היחסים עם ישראל הדבר לא יהיה מקובל על דעת העולם הערבי, אך סעודיה רואה שהטכנולוגיה הישראלית יחד עם היכולות הכלכליות של מדינות המפרץ, בנוסף לכוח האדם הערבי, יביאו להתפרצות אדירה שתביא את המזרח התיכון לשגשוג, יציבות ושלום".

גם אם הדברים האלה הם המצאה, הם חושפים את מה שעובר להם בראש.

סנסציוניים ממש, וכאלו לא מן העולם הזה, הם דבריו של פרשן ערבי בולט, עבדאללה אל-הדלק, בפאנל בטלוויזיה של כוויית.

הנה כמה פנינים: "אם נאהב את זה או לא, ישראל היא מדינה ריבונית בלתי תלויה, שהוכרה ע"י כל המדינות שוחרות השלום וקבלה את הלגיטימיות שלה מהאו"ם. קבוצת המדינות שלא מכירות בישראל הן מדינות הרודנות והדיכוי.

הקוראן (5.12) מוכיח, שלישראל יש זכות לארץ הקודש: "משה אמר לעמו 'הוי עמי, היכנסו לארץ הקודש שאללה הועיד לכם' ", ובכן – אללה הקצה להם את הארץ, הם לא שדדו אותה.

העובדה שאני ערבי לא צריכה למנוע אותי מלהכיר בישראל מבלי להכחיש את הזכות והשייכות הערבית שלי...אין כיבוש. יש עם החוזר לארצו המובטחת. האם ברור לכם, שההיסטוריה של הישראלים עתיקה וקודמת לאסלאם? לכן עלינו המוסלמים להודות בכך שלישראלים יש זכות לארץ הזאת והם לא שדדו אותה. מי שטוען ששדדו חושב עדיין במנטליות של שנות ה-50.

כשמדינת ישראל נוסדה ב-48' לא היתה מדינה בשם 'פלסטין'...זה לא היה קיים. היו...כנענים, עמלקים, לא היתה מדינה שנקראה פלסטין.

ב-2006, כשגלעד שליט נחטף, כתבתי... שהלוואי והיינו יכולים להיות כמו עם מדינת ישראל שהתגייסו עד האיש האחרון להגן על חייל ישראלי אחד... למדינות ערב היו אלפי קורבנות ולאיש לא אכפת מהם.

יש לי הסתייגות מן המילה 'נורמליזציה'. הייתי מעדיף לקרוא לזה 'דו-קיום בשלום' עם מדינת ישראל, ונשתף אתה פעולה נגד האויב הגדול שהוא המשטר הפרסי... אני תומך בברית משולשת: ישראל, מדינות המפרץ ואמריקה."

שני דברים ניתן לקבוע ללא כל ספק: ראשית, איש אינו מדבר שם מבלי שזה יהיה 'ברשות ובסמכות' של שליטי ארצו. מה גם, שהנימה החדשה הזו עולה בקנה אחד עם הזמירות הסעודיות החדשות. שנית, הם זקוקים לנו במערכה-לחיים-ולמוות שלהם מול איראן השיעית ומול הזרם הסוני הסלפי, הרצחני בטירוף. בצר להם, הם יודעים לצטט אפילו מן הקוראן, מדוע הארץ, כל הארץ, שייכת לעם ישראל ולא לבלוף הפלסטיני.

נתניהו מרבה לרמוז בערגה על מנעמי המזה"ת החדיש הזה, אך מתקבל הרושם שלפחות עם רגל אחת הוא עומד במחנה המטורללים משמאל, שרואים את היות הערבים זקוקים לנו כ'חלון הזדמנויות' - לא כדי שאנחנו נגבה מהם מחיר, כי אם, באופן אבסורדי, כדי שאנחנו ניתן להם 'תמורת' נכונותם לקבל מאיתנו.

אזרחי ישראל השפויים, והם עדיין רוב גדול, צריכים לשאול את הנהגת "ממשלת הימין" – האם מול הפרטנרים החדשים, מטראמפ ועד בן סלמאן, הם נוקטים, לכל הפחות, את עמדתו של עבדאללה אל-הדלק?

אם לאו, על המחדל הזה - ההיסטוריה לא תסלח להם.