רבת-עמון, בירת המדינה הפלשתינאית
רבת-עמון, בירת המדינה הפלשתינאית

יש בינינו מי שהתאהבו במושג "המדינות הסוניות המתונות" וב"ברית" אתן, עד כדי כך שהם מוכנים להתאבד  - "פתרון שתי המדינות" – רק כדי שאותן מדינות יסכימו שישראל תתגייס להגנתן.

במלים אחרות, כמו תמיד, הצד היהודי נדרש לוותר תמורת כלום. אותן  "מדינות סוניות מתונות", כולל אלה שיש להן חוזה שלום עם ישראל, מתגייסות בקביעות למען כל יוזמה עוינת לישראל. כך היה גם השבוע כאשר "המדינות הסוניות המתונות" בכלל, וירדן בפרט, נרתמו יחד עם אנטישמים נוצרים ומוסלמים מכל קצווי תבל כנגד ההכרה בירושלים כבירת ישראל.

המעורבות הירדנית בענייני ירושלים אמנם קיבלה את הסכמתו של ראש הממשלה רבין המנוח בחוזה השלום שחתם עם מלך ירדן, אבל באותו חוזה עצמו יש תנאים שונים המחייבים את ירדן במסגרת אותו שלום. תנאים אלה מופרים ונרמסים ברגל גסה, אותה רגל שבועטת שוב ושוב בצד הישראלי, אשר נמנע מלומר דבר בעניין פתרון שתי המדינות האמתי.

"העם הפלשתינאי" המומצא תובע שירושלים תהיה בירת המדינה הפלשתינאית, בשעה שמדינה כזאת כבר קיימת בעבר הירדן המזרחי, ובירתה היא רבת עמון. ארץ ישראל השלמה באמת, אפילו לא זו התנ"כית אלא המנדטורית, נקרעה על-ידי הכובש הבריטי, ועל ארבע חמישיות ממנה הוקמה ממלכת ירדן. ארץ ישראל המערבית נותרה כבשת הרש של היהודים, שגם אותה מנסים לקרוע. בחוזה השלום עם ירדן נתן יצחק רבין – שהיה ימני יותר מנתניהו – גושפנקא רשמית לכך שישראל ויתרה על ארץ ישראל המזרחית. אין להסיק מכך שישראל תוותר גם על ארץ ישראל המערבית.

אם בכלל יש פתרון למאבק בארץ ישראל, ואם בכלל קיים פתרון שתי המדינות, הוא יכול להיות אפשרי אך ורק אם נתאזר בסבלנות עד אשר הרוב הפלשתינאי בירדן ייקח לידיו את השלטון ברבת-עמון, אין צורך בהתערבות ישראלית כדי להפיל את השלטון ההאשמי. הוא ייפול מעצמו אם ישראל לא תהיה כל כך קצרת רוח כדי להתאבד למען "השלום".

אם בכלל יש פתרון למאבק בארץ ישראל, ואם בכלל קיים פתרון שתי המדינות, הוא יכול להיות אפשרי אך ורק אם לא יהיה גירוש של תושבים יהודים או ערבים מבתיהם בארץ ישראל המערבית. הטרנספר לא יעבור, גם אם זו תמצית השאיפה של השמאל הקיצוני-הגזעני.

 השמאל/תקשורת כדרכו משתמש בשיטות הפחדה לפיהן החלופה ל"פתרון" שתי המדינות הוא מדינה אחת דו-לאומית. שקר! אם בכלל יש פתרון למאבק בארץ ישראל, ואם בכלל קיים פתרון שתי המדינות, הוא יכול להיות אפשרי אך ורק אם נשכיל להפריד בין דמוגרפיה לגיאוגרפיה: ארץ ישראל המערבית לא תחולק, אבל ערביי ארץ ישראל המערבית יצביעו לבית הנבחרים של מדינתם, שבירתה רבת-עמון!  

האתגר העומד בפני ראש הממשלה נתניהו הוא להסביר לממשל האמריקאי בכלל ולנשיא טראמפ בפרט שהפתרון האפשרי, אם בכלל, הוא: שתי מדינות, שני עמים, שתי גדות. זו תמציתו של הסכם השלום שעליו חתם יצחק רבין המנוח, שהיה ימני יותר מנתניהו.