שלוש הטעויות של ליברמן
שלוש הטעויות של ליברמן

הזריזות של שר הביטחון, בהטלת איסור על שלושת הרבנים – הרב אבינר, הרב אליהו, הרב הראשי הראשון לציון הרב יוסף – מדאיגה ומעוררת חשש כבד לגבי תפיסת התפקיד של ליברמן. וזאת מכמה סיבות.

הראשונה, ידיעת העובדות. לא צריך להפעיל את אגף המודיעין במטכ"ל כדי לדעת שהרב אבינר איננו עובד מדינה עוד. הוא כבר כמה שנים בגמלאות, ואינו כפוף – אפילו רשמית-  לכללים המחייבים, לכאורה, עובד מדינה.

השנייה, הן הרב הראשי, והן רבני ערים, נבחרו לתפקידם על ידי מי שמוסמך לכך. ואין זה שר הביטחון. דומה שליברמן אינו מבין את מהות הדמוקרטיה.

התפקיד שלהם כולל מענה לאזרחי ישראל בשאלות הלכתיות, כולל חברתיות, קהילתיות ואורח חייהם של תושבי ישראל. שר ביטחון אינו מכהן ברבנות מתוקף תפקידו ואינו בקי בהלכות. צה"ל כבר איבד מפקדים מעולים בפוטנציה ואולי גם לוחמים, רק בגלל ששמעו לקול מצפונם ופסיקות הלכתיות ולא לקול נשים מזמרות. דומני שאין חולק על כך שכישוריהם ויכולותיהם הקרביות המוכחות, לא נפגעו מכך שיצאו ממופע תרבותי מחוץ לאולם ולאו דווקא לשירותים.  

השלישית, עצם השיפוט המהיר של השר. וכמובן, בלי לימוד הנושא אלא על פי הפרסומים בתקשורת. המינימום המתבקש הוא ללמוד היטב את דבריהם, להיוועץ- לפחות- במומחים, אולי גם לשוחח עמם. בוודאי שלא להגיב מן המותן.  אבל בעיקר לא לסתום פיות ולמנוע את חופש הדיבור לו זכאי כל אזרח פשוט. לשר יש את תחומיו שלו, ולרבנים, כמו לאזרחים אחרים, יש את התחומים שלהם. ומדהים להיווכח שבעוד שיש תופעות חמורות של הסתה נגד צה"ל, על ידי גורמים שלוחמים נגד הצבא כמו גם נגד המדינה, ושם השר שומר על דממה לא מובנת.

צאן מרעיתם של הרבנים מיוצג היטב בצבא, והם אינם מתנגדי הצבא. הם חולקים על רוחות רעות שחדרו אליו. ולמצער, יש להתייחס אליהן בעניין ובבדיקה לגופו של דבר. לרבנים יש מניות בצה"ל, והם אינם עוכרי האומה.

ויש עוד דבר מדאיג מאוד. היכן הן כל העמותות והמפלגות המתיימרות לדאוג לזכויות האזרח. איזו דמוקרטיה תהייה לנו אם הזכות להביע את דעתנו תיאסר עלינו. ממשלה שתחת שלטונה התיר בית המשפט העליון להציג סרט שכולו שקרים גסים על הצבא ומכפיש את לוחמיו תוך פגיעה במדינה כולה, מונעת מהשמעת המיית לב דואגת של אוהבי צה"ל והמדינה?

דומה שליברמן אינו מבין עוד נקודה מהותית. חסימת צה"ל בפני הרבנים אינה פוגעת בהם. היא פוגעת בחיילים וכך גם בצבא. הרבנים מעודדים את החיילים, מעמיקים את ההבנה שלהם בדיני צבא ומדינה ובונים חיילים טובים יותר ובעלי מוטיבציה גבוהה יותר.

ראוי ששר הביטחון יזכור שהוא שר ביטחון של כל מדינת ישראל. של כלל חייליה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו