צעירים משתלבים
צעירים משתלבים

להיות צעיר בישראל של שנת 2018 זה להיות מעודכן כל הזמן, ליהנות מרשת חברתית ענפה, להתחיל לנתב את מסלול חייך עם הניסיון שצברת בבית הספר, בתנועת הנוער ובשירות הצבאי ולהתחיל לחלום קדימה...על בית, משפחה, השכלה וקריירה.

אבל מה זה אומר להיות צעיר עם מוגבלות? פיזית או נפשית...איך כל הדברים הטובים האלה רלוונטים אליך?

עד לא מכבר, הרבה מהאפשרויות של ההתפתחות והצמיחה לצעירים עם מוגבלויות היו חסומות. אמנם מערכת החינוך פתוחה לצעירים אלה עד גיל 21, אך עם תום שלב בית הספר התיכון, רבים מהצעירים הללו היו מקבלים פטור משירות צבאי, נשארים ללא תמונת עתיד משמעותית, וגרים בבית ההורים.

צעירים עם מוגבלויות, בנוסף להתמודדות הלא פשוטה עם המגבלה שלהם, חווים   הדרה חברתית, לא נקראים לשרות בצבא ובכך נמנע מהם כרטיס כניסה חשוב לחברה ולמשק הישראלי. אי נגישותם למערכות המרכזיות באמצעות שירות צבאי משעתק את מצבם החברתי ומקטין משמעותית את סיכוייהם למוביליות חברתית עתידית. במציאות זו אי השוויון החברתי הולך וגדל.

בשנים האחרונות, לאור הבנת המורכבות ואי הצדק הבסיסי שחווים צעירים אלה, התווספה לצעירים עם מוגבלויות אלטרנטיבה משמעותית של התפתחות אישית- מקצועית וחברתית במסגרת ההתנדבות לשירות הלאומי-אזרחי.

שירות לאומי-אזרחי  הוא כידוע שירות התנדבותי לתועלת הציבור שפתוח לכל מי שקיבל פטור מהצבא מטעמים שונים. השירות מתבצע בין היתר, בתחומים כגון: חינוך, רווחה, בריאות, תחבורה, בטחון פנים וכדומה . השירות יכול להתבצע גם במשרדי הממשלה השונים, ברשויות המקומיות, בעמותות אזרחיות ללא כוונת רווח, ובחברות לתועלת הציבור, שאושרו. בתום תקופת השירות המתנדבים, אשר השלימו לפחות 12 חודשי שירות, באחד מהגופים המוכרים, זכאים להטבות הקבועות בחוק קליטת חיילים משוחררים.

במסגרת שיתוף פעולה אסטרטגי של הרשות לשירות לאומי, בהנהגתו של מר שר-שלום ג'רבי מנכ"ל הרשות, משרד הרווחה, משרד הבריאות, משרד החינוך, קרן הזדמנות (המהווה שותפות פילנתרופית לקידום השירות לאומי אזרחי), עמותות השירות הלאומי ועמותות מומחיות בצעירים עם מוגבלויות- עלה מספר הצעירים המתנדבים מעשרות בודדות לפני 6 שנים, לכ-1500 צעירים עם מוגבלויות המתנדבים היום בשטח.

מטרת התהליך של פתיחת תקנים לצעירים עם מוגבלויות והליווי שניתן להם תוך כדי ההתנדבות, היא לאפשר להם  לתרום לחברה ולהתנדב לשירות שיסייע להם להשתלב כלכלית וחברתית ולהשיג מוביליות חברתית.

הצעירים הללו זוכים כמה וכמה פעמים כאשר הם משתלבים במערך השירות הלאומי-אזרחי:

הם זוכים, אולי בפעם הראשונה בחייהם, להיות בצד הנותן ולא רק בצד המטופל והמקבל. עשייה זו נותנת לצעירים תחושת משמעות, השפעה, חוויית הצלחה ותקווה להתפתחות עתידית.

הם זוכים לשנה או שנתיים של התנסות מקצועית במקום התנדבות שעבורם הוא כמקום עבודה  "אמיתי" שמאפשר להם לטעום מחיי העבודה ולכוון עצמם לעתיד.

הם זוכים להיות גשר של גיוון, שמלמד מעסיקים בחברה הישראלית למה כדאי להם להעסיק אנשים עם מוגבלויות.

הם זוכים בליווי אישי וקבוצתי של תוכנית מעטפת מותאמת –כדי לאפשר לצעירים אלה לצלוח את תקופת ההתנדבות ולמקסם אותה, עוצבה תכנית  שמטרתה להכשירם ולהכינם לחיים עצמאיים הן מבחינת כישורים רכים כגון זהות, שייכות, בטחון עצמי, עצמאות והן כישורים ישירים הקשורים לראיון עבודה, טכנולוגיה, הכרת עולם האקדמיה ועוד..

הם זוכים בקבוצת חברים קרובה ותומכת שמלווה אותם בכל תקופת ההתנדבות- סוגיה שצעירים עם מוגבלויות בכל המחקרים מעלים כסוגיה חשובה ביותר ואתגר משמעותי למצוא קבוצה חברתית תומכת.

ולבסוף ובנוסף לכל אלה הם זוכים לזכויות של מענק ופקדון כפי שמקבל חייל עורפי בצה"ל – זכויות שמאפשרות להם להתחיל את הצעדים הראשונים בחיים העצמאיים שלהם.

לאחרונה, במסגרת חוק השירות הלאומי-אזרחי אשר נחקק בכנסת אף עוגנו מספרי התקנים וההכרה בזכות של צעירים עם מוגבלויות להתנדב לשירות הלאומי-אזרחי, וזאת תוך ההתאמות הנדרשות במקומות ההתנדבות הקולטים אותם ובעמותות שמלוות אותם.

החברה בכללותה והמשק הישראלי מרוויחים אף הם באופן משמעותי מהתנדבותם של צעירים עם מוגבלויות. גם בטווח הקצר תוך כדי שנת ההתנדבות הצעירים תורמים ומועילים למסגרות ציבוריות שונות וגם בטווח הארוך אנו זוכים כמשק מהתפתחות המתנדבים להיות אזרחים פרודוקטיביים ויצרנים אשר לא מסתמכים רק על קצבאות ותמיכה ממשלתית.

השירות הלאומי אזרחי לצעירים עם מוגבלויות הוא לא פחות ממהפכה חברתית ברמה הלאומית, ויש רק לברך את הגורמים המובילים ולקוות שההיקפים ומעגלי ההשפעה של ההתנדבות ילכו ויגדלו.

לפרטים נוספים לחצו כאן