הגיעה העת להיות ישראלים
הגיעה העת להיות ישראלים

השנים האחרונות של מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון מלוות בשליפות מהמותן, מידי פעם עולה הצהרה, מסמנים מטרה , מכינים אפילו חץ ואז שנייה לפני שהחץ פוגע במטרה מישהו משנה אותה.

בתחילה דיברו על סיפוח מעלה אדומים והלכו על כך בכל הכוח, משם עברו לאימוץ גושי ההתיישבות, אחר כך עברו לבנייה בשטחי C באופן חופשי ועתה עולה השליפה התורנית, חוק החלת הריבונות.

אני בעד ההתיישבות, אני חלק מההתיישבות ואני דואג לה, דואג כי אין מדיניות עקבית, כי חוק החלת הריבונות מסוכן כיוון שאנחנו מאמצים בו שוב לתוכנו מספר לא ידוע של פלסטינים, וכל זאת כשיש על השולחן מתווה טוב יותר, כזה שיש בו שום שכל, כזה שעונה לבעיות בשדה המשפטי הבינלאומי וכזה שיאפשר גדילה משמעותית של ההתיישבות ושימור הצמיחה הדמוגרפית היהודית ביהודה ושומרון.

דו"ח אדמונד לוי הוא הפתרון הטוב ביותר והוא זה שצריך להיות המטרה המרכזית שעלינו לדרוש מהממשלה לאמץ. הדו"ח הוא מלאכת מחשבת, יש בו מענה לשאלת הפלסטינים, אין בו חזרה והחייאה להסכמי אוסלו , יש בו תנופה והגיון למפעל ההתיישבות והגיע העת שלשם נכוון ושאימוץ הדו"ח יהיה כאמור המטרה המרכזית של כולנו , ובעיקר אינטרס של ממשלת ישראל.

מזה יובל שביהודה ושומרון מתגוררים אזרחים ישראלים. הם משרתים בצבא, משלמים מיסים, חוגגים את יום העצמאות, הם ממלאים את חובתם האזרחית למדינה, והמדינה... המדינה איתם "ביחסים זמניים". 

אולי יש מי שמחכה ששוב יחזרו התורכים לאזור ואז ניתן יהיה להחיל את החוק העותמאני, יש אופטימיים יותר שמייחלים לגייסות צבא הוד מלכותה שיביאו את הקדמה המשפטית כשחכמת בית הלורדים אולי תביא את הגאולה המשפטית ליהודה ושומרון. יש גם מי שנהנו מאוד עת שלטו דווקא הירדנים ואולי להם הפתרון.

מאלה וגם מאלה נלקחו חוקים, תקנות, חוקים, איסורים שיצרו בליל משפטי בלתי ברור שאינו מועיל ואינו מקדם אף אחד, לא את הציבור היהודי ולא את הציבור הפלסטיני.

ונדמה שלכל אחד ברור ובעיקר יש בו את התקווה שהמצב לא עומד להשתנות, שעם ישראל ימשיך להיות הריבון. הגיעה העת שממשלת ישראל תפנים כי "חזרה לעבר" לא תתרחש, תיקח החלטה אמיצה ותמצא את הדרך להחיל חוק ישראלי בג'ונגל שמתקיים כבר 50 שנה.

דו"ח אדמנוד לוי הינו מוצא ראוי לממשלה שיכולה לאמץ אותו ולהחליט כי מעתה מתנהלים לפיו. אימוץ הדו"ח יביא לסדר את נושאי הבנייה והאכיפה, ייתן מענה למי שימצא כי נפגע באדמתו, ויעשה את הריסטרט הנכון להתיישבות כולה, התיישבות שתהפוך לחוקית ותעמוד בכל מבחן משפטי.  

יש מי שנדמה לו כי דו"ח לוי מכשיר את השרץ. טעות בידו. בדו"ח מצויה ביקורת חריפה על ההתנהלות של הדרג המדיני וכנגד חסידי ההתיישבות שכן לא פעם ביקשו לייצר פרצות בחוק כדי לבנות ולממש מדיניות.

הדו"ח מבקש לעשות סדר, להעניק הן ליהודים והן לפלסטינים כלים משפטיים אמיתיים וברורים. כיום תלוי הפלסטיני בעמותות, ברשות הפלסטינית ובגורמים רבים שרק באמצעותם יכול לבוא ולטעון על אדמתו. עתה מוצע בדו"ח כי יינתנו בידו כלים פשוטים יותר ובהירים יותר במידה ויש בידו להוכיח כי הוא בעל האדמה.

מהצד השני מאפשר הדו"ח להתיישבות היהודית לדעת בדיוק מה אסור ומה מותר, שחור ולבן. צעד זה כאמור יביא לקץ הפינויים, לקץ המאבקים לאחר שבתים כבר נבנו, תקעו יתד והכו שורשים. דוח אדמנוד לוי הוא הכלי היחיד שיכולה הממשלה לאמץ כדי למנוע את העקירה הבאה בין של בית יחידי , בין של שכונה ובין של חבל ארץ כולו.

הגיעה העת להיות ישראלים, העותמאנים, הבריטים והירדנים כבר לא כאן, נשארנו לבדנו והגיעה העת לעשות סדר משפטי.