לא שטחים, לא פלשתינאיים ולא כבושים
לא שטחים, לא פלשתינאיים ולא כבושים

בהודעה המשמחת לכשעצמה על ביקור הנסיך ויליאם בישראל כלול פרט הנובע מבורות במקרה הטוב ומרוע-לב קולוניאליסטי במקרה הרע. מי שניסח את ההודעה כלל בין יעדי הביקור גם את ירדן, וגם את "השטחים הפלשתינאים הכבושים".

ממשלת ישראל הגיבה בחיוב על עצם הביקור, אבל הושיטה את הלחי השנייה, ולא טרחה להבהיר את המושגים הנכונים.

לגבי ירדן, ממלכה זו אינה אלא יציר כפיה של בריטניה הקולוניאליסטית מלפני כמאה שנים, אשר חזרה בה מהצהרת בלפור שניתנה על-ידה באותן שנים, קרעה את ארץ ישראל המזרחית (ארבע חמישיות מארץ ישראל השלמה) מתחומי הבית הלאומי היהודי ומארץ ישראל המנדטורית ולא רק התנ"כית, והסגירה אותה למשפחה ההאשמית השולטת בירדן גם היום. שלטון זה הוא המכשול לפי שעה בפני פתרון ירדן היא פלשתין.

לגבי "השטחים הפלשתינאים הכבושים", יש לומר בגלוי שאלה הם לא שטחים, לא פלשתינאיים ולא כבושים. לכל אזור בארץ ובעולם יש שם. השמות יהודה ושומרון הם שמות גיאוגרפיים והיסטוריים של אזורים אלה מאז ומתמיד. הרבה לפני כיבוש האי הבריטי על-ידי ויליאם הכובש. מומלץ לאנשי משרד החוץ בלונדון לפתוח את האטלסים שלהם עצמם מתקופת הכיבוש שלהם בארצנו, ולראות כיצד נקראים שם "השטחים": יהודה ושומרון.

למרבה הצער והבושה יש אצלנו לא מעטים הקוראים ללב ההיסטורי של ארץ ישראל בכינוי נדל"ני זה. תחת שר הביטחון הימני (?) משרת מתפ"ש, מתאם הפעולות ב"שטחים", במקום מתאם הפעולות ביהודה ובשומרון. באמצעי השידור "שלנו" יש כתבים ב"שטחים" במקום כתבים ביהודה ובשומרון. על כן גם אין משמיעים בהם את "סלינו על כתפינו", השיר בה"א הידיעה של חג השבועות, המזכיר הבאת ביכורים מחלקי הארץ השונים, ובהם גם  ..... יהודה ושומרון. השיר נכתב על-ידי לוין קיפניס ב- 1928, לפני היות מדינת ישראל, "הקו הירוק", "שטחים" או "כיבוש". במפות המוצגות בטלוויזיה שלנו מופיעים גבולות "הקו הירוק", במטרה להכריז שיש "הארץ" ויש "השטחים", ומי שחוצה את "הקו הירוק" נכנס לארץ או יוצא ממנה.

לגבי "הפלשתינאים", מדובר בערביי ארץ ישראל. העובדה שהם גרים משני צדי "הקו הירוק" אינה הופכת אותם לשונים אלה מאלה. תשע עשרה השנים (מחצית האחוז מתולדות עם ישראל) שבהן רק חלקם היו נתונים לשלטון ישראל אינן יוצרות הבדל בזהותם. האזינו לנציגיהם בכנסת.

לגבי "הכבושים", אכן אזורי יהודה ושומרון כבושים על-ידי צבא הכיבוש הפלשתינאי, שהוכנס לארץ ישראל בחסות הסכם אוסלו, ואת הכיבוש הזה, הכיבוש היחיד בארץ ישראל, יש לסיים.

ראוי אם כן להבהיר לשולחיו של ויליאם בלונדון שהם הם הכובשים: בסקוטלנד, בוויילס, בצפון אירלנד ובאיי פוקלנד. לא מיותר להזכיר גם לאדון מקרון מפריז, שמדי פעם מנסה לבחוש בעניינינו, שארצו היא הכובשת באי קורסיקה ובמחצית ארץ הבסקים (המחצית השנייה כבושה על-ידי ספרד, כמו גם קטלוניה). בריטניה וצרפת שרטטו לפני מאה שנים בשלומיאליות קולוניאליסטית את הגבולות במזרח התיכון, ומאז אין שקט באזור.