25 שנה לאוסלו - בעיני העולם הערבי
25 שנה לאוסלו - בעיני העולם הערבי

אוסלו.

מילה אחת שאומרת המון. ההסכם ששינה את מדינת ישראל, את הפוליטיקה ואת החברה הישראלית כולה, מציין 25 שנה, רבע מאה.

היום, כשראש האופוזיציה דאז בנימין נתניהו, עומד לעקוף את דוד בן גוריון ומכהן כרגע בשנתו העשירית ברציפות, בבית הלבן יש נשיא שמקדם מדיניות הפוכה להסכם אוסלו ואף סוגר בימים אלה את נציגות אש"ף בוושינגטון וזאת בנוסף להעברת שגרירות ארצות הברית לירושלים וביטול המימון לאונר"א, סוכנות האו"ם לפליטים הפלסטינים.

הסכמי אוסלו היו סדרה של הסכמים מדיניים בין אש"ף, הארגון לשחרור פלסטין בראשות יאסר ערפאת, לבין ממשלת ישראל בראשות יצחק רבין. יש לזכור כי בימים שלפני ההסכמים התדרדר מעמדו של ערפאת לשפל חסר תקדים בשל תמיכתו ברודן העיראקי סדאם חֻסֵין בזמן פלישתו לכווית באוגוסט 1990 ובזמן מלחמת המפרץ של 1991 שבאה בעקבותיה. הסכמי אוסלו שינו את מעמדו של יאסר ערפאת והוא הפך להיות מקובל בזירה הבינלאומית.

העולם הערבי רואה בהסכמים באכזבה – הנה כמה קריקטורות שמציינות את היחס להסכמי אוסלו.

הקריקטוריסט המצרי שֶרִיף עַרַפַה מאייר את הדוד סם, המסמל את ארה"ב, וחייל עם מגן דוד, המסמל את ישראל, הדורכים על אדם מסכן על הרצפה שהוא בעצם הכתובית בערבית למילה 'אוסלו'. הקריקטורה מתייחסת לצעדים האמריקניים המשותפים עם ישראל נגד הרשות הפלסטינית.

כותרת הקריקטורה של עַלַאא' א-לַקְטַה העזתי היא - 25 שנה ל'הסכם אוסלו'. בקריקטורה עצמה אנו רואים את "מפת פלסטין" שנראית כאבן עליה נחקק בערבית "אוסלו". שימו לב כי "פלסטין" לא כוללת את רמת הגולן ששייכת בעיניו לסוריה.

"מה שנשאר מאוסלו לאחר 25 שנה" כך הכותרת של נַאצֶר אלגַ'עְפַרִי הירדני. בקריקטורה עצמה אפשר להבחין ביונת השלום מרוטת נוצות עם עלה זית ותלויה על חוטים כשברקע נראים גגות אדומים רבים – סמל להתנחלויות.

גם אבו יוסף, איש מזרח ירושלים, מאייר כיצד נראות השלכות ההסכם בעיניו. הכותרת היא – 'תמונת מזכרת להסכם אוסלו' ובקריקטורה עצמה כתוב - אוסלו וילדיה.

על האישה בתמונה כתוב 'אוסלו' ואיתה שלושת ילדיה – הנורמליזציה, התנחלות והתיאום הביטחוני. בעיני אבו יוסף הסכם אוסלו הביא עימו גידול בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, תיאום ביטחוני (שבעיניו נחשב לבגידה בעם הפלסטיני), וגם את הנורמליזציה של העולם הערבי עם מדינת ישראל. בקריקטורה כולם נראים מרוצים גם היהודים וגם הערבים ואף אחד לא מסתיר את זה.

רבע מאה עברה, הרשות הפלסטינית עוד קיימת, מתקיים תיאום ביטחוני – עם זאת נראה שרבים רואים בהסכם אוסלו, איש מסיבתו הוא – טעות.

אוסלו. שלום ולהתראות.

  • נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת "חלון למזרח התיכון המתחדש". אפשר לעקוב אחריו בטלגרם, בפייסבוק או באינסטגרם.