מופקרים וחסרי ביטחון
מופקרים וחסרי ביטחון

בתוך ים המלל על מה שארע לנו מבחינה ביטחונית בשבועיים האחרונים, גורמים שונים חזרו וטענו ש'ישנו מידע חסוי שלא ניתן להציג לפני אזרחי ישראל' ו'ישנם תחומים בהם הציבור לא מבין'.

סבירה והגיונית טענתם, אשר על כן כמה נקודות, ממש מעט מזעיר, אך ורק על מה שאנו כן יודעים ובו אנו כן מבינים:

1) מה משותף לרמטכ"ל הבא – האלוף אביב כוכבי, סגן הרמטכ"ל הנוכחי – האלוף יאיר גולן, מפקד פיקוד הצפון – האלוף יואל סטריק ולשני מנכ"לים לשעבר של ארגון 'הקרן החדשה לישראל' ויו"ר ארגון 'רופאים לזכויות אדם'? מִתקשים לנחש... שימו לב: הם כולם, גם אלו השומרים על מדינת ישראל וגם אלו הנאבקים נגדה, בוגרי תכניות המנהיגות של 'קרן וקסנר'.

2) מהי 'קרן וקסנר' אתם שואלים. ובכן, מדובר על קרן הנתמכת על ידי פילנתרופים אמריקאים, ששמה לה למטרה לפתח מנהיגות יהודית איכותית שתשמור על ערכי הדמוקרטיה. או במילים מעט פחות מכובסות: מכון להקניית ערכים ליברליים קיצוניים לאלו העתידים לנהל ולהוביל את מדינת ישראל.

3) אם שיעורי החינוך בקורסי הפיקוד השונים, אלו המועברים על ידי ארגונים שכולם נמצאים בקצה השמאלי של המפה הפוליטית בישראל, פספסו בטעות את אחד מטובי בנינו שהתקדם בסולם הדרגות; אם עד לתפקיד מח"ט ולדרגת 'אלוף מִשנה' מישהו הצליח לשמור על מעט ערכים לאומיים, אמונה בצדקת הדרך ושאיפה לנצח את אויבינו במלחמה, אל דאגה – יהיה מי שידאג לנווט את דרכו למִדשאות הקמפוס של אוניברסיטת הרווארד היוקרתית, שם הוא כבר יזכה לחינוך מחדש, עטוף במלגות ותנאים נוחים באדיבות אותה קרן.

4) האם יש מי שמבקר את אותה קרן עלומה? האם היא זכתה במכרז מסודר, שבזכותו היא יעד מומלץ בעיני נציבות שירות המדינה? האם סביר, שבהיעדר תשובה חיובית לשתי השאלות הקודמות, שותפות בתכנית המנהיגות של הקרן נחשבת כמקפצה וסוג של תנאי בסיסי בדרך לקידום בתפקידים ציבוריים?

5) כמעט שכחנו. גם הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף שרון אפק, זה שיצא מהארון (כמובן בהכוונתו ובעידודו של דובר צה"ל), ובראיון אתו עודד ודחף צעירים אחרים לעשות כמותו, זוכרים אותו? כן, כן, גם הוא בוגר תכנית המנהיגות של 'קרן וקסנר'. אליו מצטרפים עוד שבעה מאלופי צה"ל בהווה.  

6) מספרים שהרמטכ"ל, רב אלוף גדי אייזנקוט, הורה בעבר להכניס משפטנים לחמ"לים. הוראתו קוימה במלואה. הערכות מצב גדודיות, פקודות מבצעיות כחלק מנוהל הכנה למבצעים התקפיים וישיבות מטה, מנוהלות היום תחת עינם הפקוחה של 'כוהני הדת' החדשים, אנשי הפרקליטות הצבאית, אשר פוסקים על פי רוח קודשם מה מוסרי ומה איננו, מה מידתי ומה מעבר למידה.

7) וכה סח לי סגן מפקד גדוד קרבי: בתקופה האחרונה גיליתי שבקפ"קים (קבוצת פקודות; ישיבת הכנה לקראת מבצע) לא ניתן לדבר בשפה 'קרבית' מדי. 'אוזניים לכותל', כך הזהיר אותי המח"ט (!), וסימן לי בעיניו על המשפטן שישב בסמוך אלינו. מאז, בכל פעם בה אנו רוצים לבצע פעילות שיש לנו חשש שמא תיפסל על ידי נציג הפרקליטות הצבאית, אנו נפגשים כמה דקות קודם לתחילת הקפ"ק וסוגרים בינינו מה ידוּבּר בנוכחות המשפטן, ומה יבוצע בפועל בשטח.

8) "תקפנו הלילה ארבע מבנים רבי קומות של חמאס, בהליך סדור לאחר פינוי יושביהם" (מתוך הודעת דו"צ בשבוע שעבר); "אין בנו שמחה לאיד על הקרסת הבניינים האלה ואנו לא רוצים להביא את הילדים והנשים מסביב לסף חרדה..." (סגן ת', קציר צעיר מחטיבת המחקר באמ"ן, משתף במה שמעסיק אותו בעבודתו).

כבר תקופה ארוכה שהודעות דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, מזכירות פרסומים של ארגונים לזכויות אדם. בתור תושב העוטף אני מתקשה לדרג מה קשה לנו יותר – אזעקות ה'צבע אדום', או שמא הודעותיו המבישות המגלות טפח ממה שעובר על צבאנו האהוב.

9) אוסף הנקודות הנ"ל, דרכן ניתן להצביע על מגמה ברורה, לא צצו משום מקום. הם, יחד עם שילוב הבנות תחת כל עץ רענן, ואפילו במחיר של השפלות וביזוי כבודו של צה"ל ונורמות מבצעיות מתחת לכל ביקורת, נועדו להחליש את הצבא, להפוך אותו לפחות לוחמני, פחות דורסני, ולבסוף גם לפחות מנצח.

10) נפתלי בנט כשר ביטחון איננו הפתרון. נפתלי בנט בעצמו הוא חלק מהבעיה. ידו האחת מונפת באיום כנגד שלטון המשפטנים בצבא וכנגד ארגוני ה'קרן החדשה לישראל', בזמן שידו השנייה מפנה לפניהם ולפני דומיהם את הדרך לתוככי משרד החינוך ומאפשרת להם להשפיע ולעצב את תפיסת עולמם של ילדינו.     

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו