ט"ו בשבט עם ערכים
ט"ו בשבט עם ערכים

ט"ו בשבט עם ערכים, מפירות טריים שגדלו בארץ ישראל, מטעמי נוחות, יהדות, ציונות, בריאות, יופי, כלכלה,עצמאות וצדק חברתי. 

חודש שבט התחיל ובאמצעו אנו חוגגים את ט״ו בשבט, ראש השנה לאילנות. יום טוב זה חביב על כולנו, למרות שאנו מציינים אותו באופן שונה לפי המסורת מבית לבית.

מסורת אחת קשורה בו אצל כולנו והיא אכילת פירות, אז כדאי להזכיר את הטעם למנהג ואת המסורת שהשתרשה (=צימחה שורשים), וגם את המסורת שרצוי לשרש (=לעקור מן השורש).

עץ הוא צמח הגדל לאט ומחזיר את ההשקעה בטווח הארוך. כך גם החינוך והבריאות וכך גם ראוי לחשוב כשאנו קונים פירות לט״ו בשבט. מדי שנה מתפרסמות קריאות לרכוש לשולחן החג דווקא מפירות ארץ ישראל, מטעמים שונים:

א. טו בשבט קשור לארץ ישראל, עציה ופירותיה בלבד. מה הטעם לחגוג בפירות מארץ אחרת?

ב. אכילת פירות יבשים השתרשה בגולה, כי פעם התחבורה היתה איטית והאפשרות היחידה להנות מפירות ארץ ישראל היתה ליבאם לגולה בצורתם היבשה, כדי שלא יתקלקלו בדרך. היום, כשמובילים פירות במטוסים, אפילו רבים מיהודי הגולה קונים פירות טריים מישראל. על אחת כמה וכמה יהודים שחיים בארץ יכולים בקלות ובזול לקנות בה את פירות הארץ הנפלאים שנתברכנו בהם.

ג. פירות יבשים מכילים יותר סוכר (הרעל הלבן) ולכן פחות בריאים.

ד. ולמרות ריכוז הסוכר הגבוה והממכר- פירות יבשים פחות טעימים.

ה. פירות יבשים ממדינות כמו טורקיה מכילים יותר שאריות חומרי הדברה, בגלל חוסר פיקוח, ויותר וחומרים משמרים, כיון שהמוצר אמור להחזיק יותר על המדף. בנוסף מוסיפים לחלקם גם חומרים נוספים הנותנים להם צבע המושך את העין. שהרי פירות יבשים איבדו את צבעם היפה והמושך (השוו את חגיגת הצבעים והריחות על דוכני הפירות הטריים, למיעוט הצבעים בדוכנים לפירות יבשים).

ו. עניי עירך קודמים, וחשוב לפרנס קודם כל את מעט החקלאים שעוד נותרו בישראל, ונאנקים מעול התחרות עם יבוא ממדינות שבהן המחיר הזול נובע גם מניצול העובדים ואי מתן תנאים סוציאליים. לתשומת לב כל מי שאכפת לו מ״צדק חברתי״.

ז. חקלאות ישראלית לא רק קושרת את האדם לאדמה, אלא גם מבטיחה לנו עצמאות באספקה ממקורות שאינם תלויים באחרים. למי ששכח שבכל יום אנו נתונים לחרם זה או אחר.

ח. החיסכון של שקלים בודדים עולה לנו יותר בסופו של דבר, כי אם לא נביט רק לטווח קצר, נראה שהחקלאות הישראלית מספקת לנו מזון טוב וזול יותר לטווח הארוך.

ט. לשיא האבסורד אנו מגיעים כשבמקום לקנות מחקלאי ציון, אנו מעבירים את כספנו לקניה ממדינה שתומכת באויבינו - טורקיה של ארדואן, המרמרה, ה-BDS ועוד.

בקיצור: הבה נקנה מפירותיה הטריים של ארץ ישראל. ט״ו בשבט שמח, בריא וערכי.