6 ביולי - יום השואה הבינלאומי האמיתי
6 ביולי - יום השואה הבינלאומי האמיתי

יום הזיכרון לשואה הבינלאומי נקבע ליום מאוד נוח. יום השחרור של מחנה אושוויץ על ידי הצבא האדום ב27 בינואר 1945.

המחנה המסמל את השמדת היהודים בידי הנאצים הגרמנים פתח את שעריו לצבא משחרר. באמת יפה. והעם היהודי זוכר ואינו שוכח אף פעם את מטיביו.

כידוע, אנו מצווים להכיר תודה גם למצרים. "כי גר היית בארצו". אף שהמצרים לא בושו לחוקק חוק של רצח ילדים. "כל הבן היילוד היאורה תשליכוהו". אנו סלחנים מאוד. ועם זאת יש להתבונן ביושר וללא מורא בעובדות האמת.

הצבא האדום, כמו כל צבאות בנות הברית- ארה"ב, אנגליה, צרפת ועוד- לא יצא מגדרו כדי לשחרר יהודים. תוכניות המלחמה שלהם לא התחשבו בתאי הגזים בהם הושמדו יהודים, או במחנות ריכוז ועבודה בהם גססו מאות אלפי יהודים. מטוסים אמריקנים לא נענו לתחנונים להפציץ את מסילות הרכבת  עליהן הוסעו יהודים למותם. אפילו המידע על השמדת יהודים הוצנע והוסתר כאילו מדובר בסוד מדינה. ולכן נוח ונעים להתרפק על זיכרונות השחרור. שמחת חגיגה של הצלה מפרגנת יותר מאשר ייסורי מצפון על מניעת השואה מראשיתה.

אכן, מניעה. וזה היום שראוי לציין בו את יום הזיכרון הבינלאומי .  והיה יום כזה.

ב-6 ביולי, בשנת 1938. עד ה- 15 בחודש, התכנסו נציגים מ32 מדינות ועוד 24 ארגונים התנדבותיים בעיר אוויאן שבצרפת ודנו בהגירת הפליטים – בעיקר יהודים- מגרמניה ואוסטריה למקומות אחרים. המדינות, ברובן, לא הסכימו להגדיל את מכסות המהגרים לארצם. ארה"ב הגדולה, ארץ החופש, הסכימה  לקבל פחות מ30 אלף. למען הדיוק המזעזע- 27,370. בריטניה, כמה אלפים בלבד. וארץ ישראל נותרה נעולה. צרפת טענה שהיא מלאה בפליטים.

גם בלגיה. אוסטרליה, יבשת ריקה, סירבה "ליבא את בעיית הגזענות " לתוכה. הרפובליקה הדומיניקנית הסכימה ל100 אלף פליטים. ממש צדיקה לעומת המדינות האחרות. קנדה חיפשה חקלאים, אך כמובן שלא נמצאו רבים כאלה בגרמניה, אוסטריה וציכוסלובקיה.

הגרמנים שלחו אפילו בלון ניסוי בדמות אניית ה"סנט לואיס" מלאת היהודים מגרמניה. לאחר מסע לאמריקה הצפונית והדרומית, היא שבה לאירופה עם כולם כמעט. ואז היטלר ימ"ש, טען שאם אף אחד לא רוצה את היהודים, למה הוא צריך לקלוט אותם. וההשמדה יצאה לדרך. כמובן, לנוכח שתיקת העולם.

ולכן, זה צריך להיות יום השואה הבינלאומי. 6 ביולי 1938.יומה של ועידת אוויאן. לא יום של חגיגות אלא של חשבון  נפש. אולי התעוררות אז, הייתה מונעת מלחמה עולמית בה נרצחו ונהרגו עשרות מיליונים. כולל מהמדינות האדישות אז. שחלקם אף נכבשו על ידי הנאצים. יום של חרטה ובקשת סליחה. כולל קבלה לעתיד.

וגם אתגר ראשון אתנו. מדינה החברה באו"ם מצהירה בגלוי על רצונה להשמיד את המדינה היהודית. מדינה החברה באו"ם אף היא. בדיוק בדרכו של היטלר והנאצים. האם שוב יעמוד העולם מנגד בקשר של שתיקה. האומנם לא ינקוט בצעדים הנדרשים לחסל את האיום הזה בטרם המחיר יעלה מאוד ויכלול גם אותם?

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו