בוטים שבאמת פוגעים במדינה
בוטים שבאמת פוגעים במדינה

הציבור הרחב בישראל נחשף השבוע למילה "בוטים", שעבור רובו היא לא אמרה הרבה עד עכשיו. כנראה שאם לא היינו נמצאים בישורת האחרונה של מערכת בחירות רווית יצרים ומתיחות בין המחנות השונים, אותו תחקיר שהביא לנו את הבוטים לסדר היום כלל לא היה מתקיים.

מאז פרסום אותו 'תחקיר', רבים מאותם הבוטים שהוזכרו בו התבררו כאנשים אמיתיים לגמרי שבחרו מסיבותיהם לצייץ תחת כינויים או תמונות פרופיל שונות. אך בכל זאת, אם אנחנו כבר בתקופה בה נאבקים במדינה לחשיפת זהויותיהם של אנשים מאחורי פרסומים, כדי לוודא שמדובר באדם אמיתי ולא רובוט או דמות פיקטיבית, הגיע הזמן לחשוף את אותם "בוטים" שההשלכות שלהם על המדינה חמורות יותר ומשמעותיות יותר מלצייץ בטוויטר בעד או נגד ביבי, ואני מדבר על "שוברים שתיקה".

הארגון שכביכול מקדם זכויות אדם ונלחם למען המוסר והאמת, ניזון מעדויות שרובן המוחלט של אנשים חסויים, ללא שום פרט שמאפשר זיהוי שלהם כדי לדעת שאכן קיימים ושיאפשר בדיקה של אמינות העדויות, ועל סמך אותן עדויות שצצות באופן קבוע ומתמשך, הוא מכפיש את צה"ל ואת מדינת ישראל בפני העולם.

ב"שוברים שתיקה" טוענים כי כל העדויות שהם מפיצים עברו אימות והצלבת נתונים. מצד שני, יש הוכחה שסותרת את הטענות שלהם כשידוע מי עומד מאחורי העדויות: בעדות של דובר הארגון התברר שדבריו עמדו בסתירה לעדויות של שאר חבריו ליחידה, ואפילו של אותו פלסטיני שלטענתו הכה אותו, ולבסוף הפרקליטות קבעה כי הוא שיקר בעדותו.

אבל רגע, הם לא טוענים שהכל אצלם אמת? זה לא מפתיע אותי. כפעיל הסברה ערבי-ישראלי ששירת כלוחם ואף נפצע קשה במלחמת לבנון השנייה הוזמנתי מספר פעמים להשתתף בעימות בתקשורת מול נציגים מארגון שוברים שתיקה, אך בכל אחת מהפעמים אותם נציגים ביטלו את השתתפותם והעדיפו לשמור שתיקה. 

ממה הם כל כך מפחדים? אולי פשוט הכי נוח להם להמשיך להסתתר מאחורי עדויות אנונימיות, בלי צורך להתעמת, להגיב או להוכיח את הטענות. בסופו של דבר זה עובד להם, ארגוני ה-BDS ופעילים אנטי-ישראליים בעולם תומכים בהם והם מסתובבים בעולם מול קהל שבוי וממשיכים להשמיץ אותנו. אבל עד שהעדויות שלהם לא יוצגו עם פרטים מזהים, ועד שהם לא יתחילו להתמודד מול האמת, כנראה שמי ששובר שתיקה אלו סתם בוטים.
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו