הדגל שנשאר בחצי התורן
הדגל שנשאר בחצי התורן

"איך את מעזה לדבר כך?", הטיח שמעון ריקלין, ביפעת ארליך, במסגרת ויכוח על חוק החסינות, "רק בזכותו של נתניהו את גרה בעפרה".

ברשותכם, לא נתייחס לחוק החסינות אלא לשאלת היסוד –'בזכות מה אנחנו כאן?' הציונות הדתית מניפה דגלים חשובים: דגל ארץ ישראל, דגל לימוד התורה, דגל ערכי המשפחה ועוד ועוד. ובצד כל אלו, דגל חשוב אחד השארנו בחצי התורן.  

"שַׁבְתִּי אֶל צִיּוֹן וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹךְ יְרוּשָׁלִָם, וְנִקְרְאָה יְרוּשָׁלִַם עִיר הָאֱמֶת וְהַר יְקֹוָק צְבָאוֹת הַר הַקֹּדֶשׁ... עֹד יֵשְׁבוּ זְקֵנִים וּזְקֵנוֹת בִּרְחֹבוֹת יְרוּשָׁלִָם... וּרְחֹבוֹת הָעִיר יִמָּלְאוּ יְלָדִים וִילָדוֹת מְשַׂחֲקִים בִּרְחֹבֹתֶיהָ... וַאֲנִי אֶהְיֶה לָהֶם לֵאלֹהִים בֶּאֱמֶת וּבִצְדָקָה"

ומיד בסיום הנבואה המופלאה של זכריה מצרף הנביא דרישותמוצקות:

"אֵלֶּה הַדְּבָרִים אֲשֶׁר תַּעֲשׂוּ - דַּבְּרוּ אֱמֶת אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ, אֱמֶת וּמִשְׁפַּט שָׁלוֹם שִׁפְטוּ בְּשַׁעֲרֵיכֶם... וּשְׁבֻעַת שֶׁקֶר אַל תֶּאֱהָבוּ כִּי אֶת כָּל אֵלֶּה אֲשֶׁר שָׂנֵאתִי נְאֻם יְקֹוָק" (זכריה ח)

איני מתמצא מספיק בחוק החסינות ובתיקי ראש הממשלה כדי לחוות עליהם דעה. אבל חובה לזכור שאת הדיון על חוק החסינות יש לערוך ביראת קודש. נוכחותנו בארץ הזאת תלויה לצד קיום התורה וההקפדה על קדושת המחנה, גם ביושר הלבב ובנקיון הכפיים.

זה לא השמאל שצריך להטריד אותנו. את דגל היושר והאמת מניף השמאל רק כשנוח לו. נביאי האמת והצדק צריכים להטריד אותנו. אם דגל היושר לא יהיה מונף בראש התורן באופן קבוע, גם כשזה לא נוח, לא נוכל להישיר מבט אל נביאי הנצח שלנו. אם לא נשמור על האמת - מי ישמור עלינו מנבואת החורבן הקשה של ירמיהו:

"וְאִישׁ בְּרֵעֵהוּ יְהָתֵלּוּ - וֶאֱמֶת לֹא יְדַבֵּרוּ 

לִמְּדוּ לְשׁוֹנָם דַּבֶּר שֶׁקֶר...

הַעַל אֵלֶּה לֹא אֶפְקָד בָּם נְאֻם יְקֹוָק,

אִם בְּגוֹי אֲשֶׁר כָּזֶה לֹא תִתְנַקֵּם נַפְשִׁי" (ט:ד-ח)