אחוז החסימה ושמו אחדות
אחוז החסימה ושמו אחדות

איש מבין הגורמים הפוליטיים לא דמיין שתתקיימנה בחירות נוספות בשנת 2019, אבל המערכת הפוליטית הפתיעה ובגדול.

נראה כי הבחירות הקרובות יוכרעו בשאלת ההתקבצות לגושים. לא גוש הימין-שמאל הקלאסי אלא בעיקר ההצלחה של מפלגות הלוויין להתאחד יחד לבלוק טכני כזה או אחר.

סקרים רבים מראים כי מפלגות העבודה ומרצ מתחממות על קו אחוז החסימה ועתידן הפוליטי לוט בערפל. כנגדן, בימין, רסיסי מפלגות מנסות לשתות מבאר אחוז החסימה הגבוה העומד על 4 מנדטים.

סוד ההצלחה של המערכה בין הימין לשמאל הוא השאלה איך וכמה מאותן מפלגות תצלחנה להתאחד. מבחירות קדנציה א' של שנת 2019 היה ניתן לראות כי לגוש הימין היה יתרון מובהק של 11 מנדטים, דבר שלא עזר בסופו של יום להרכבת ממשלתו החמישית של ראש הממשלה נתניהו.

נתון מעניין נוסף סביב מערכת הבחירות האחרונה היא הצלחתן היחסית של שתי מפלגות גדולות שזכו ברוב הנציגים  בכנסת ה-21. נראה, כי אט אט הציבור במדינת ישראל מבין שאין מקום למפלגות לוויין אשר סוחטות במסגרת המו"מ מאות מיליוני שקלים על חשבון הציבור.

פתרון לסוגיית משילות זו אפשר למצוא בפוליטיקאית האמריקאית שהשכילה להבין כי יש מקום אך ורק לשני מחנות אשר ביניהם הציבור יצטרך לבחור. כל אחת ממפלגות אלה ומהקולות השונים תופסים חלק בתוך המפלגה המרכזית. ברור כי שינוי זה לא יקרה בבחירות הקרובות אבל שאלת הניצחון בבחירות של איזה מן הצדדים טמון בגיבוש מספר מפלגות תחת מחנה אחד.

ראש הממשלה נתניהו השכיל להבין זאת וכדי לא לזרוק קולות לפח של גוש הימין עמל מאחורי גיבוש רשימת איחוד הימין ואף שריין ברשימתו נציג ממפלגתם. זהו צעד נכון שיכול למנוע את הסחטנות של גורמים פוליטיים שקבלו אמון קטן מהציבור על חשבונן של המפלגות הגדולות.

נראה, כי הבחירות הקרובות טובות מאוד לימין, שכן בגלל חוסר האיחוד בימין בבחירות הקודמות, מאות אלפי קולות נזרקו לפח ולא נספרו כלל, דבר שאם ימנעו אותו מראש על ידי אותם חיבורים, יבטיח את התעצמותו והתחזקותו של גוש הימין.

עם תחילת מערכת הבחירות, ראש הממשלה הולך בכיוון ומבקש לשריין את רסיסי מפלגת כולנו בתוך רשימתו שלו. על אף התנגדות חברי כנסת מתוך סיעתו, נראה כי מהלך זה יצליח ויוביל להגדלת הרשימה. כנגד, אנשי השמאל הבינו גם הם שבלי איחוד כזה או אחר, הם לא יצליחו כלל להרכיב ממשלה במקרה הטוב, או יימחקו מהמפה הפוליטית במקרה הרע.

משכך, הצהירו כבר חלקם על חיבור, מתוך תקווה שיוביל לכך שיהיו רק שתי מפלגות גדולות, אחת משמאל ואחת מימין, שיתמודדו ראש בראש באחת מן מערכות הבחירות הבאות.

שאלת הבחירות הקרובה חשובה לאין ערוך בעשרות סוגיות בוערות שעל סדר היום הפוליטי-מדינית-חברתי כלכלי. שאלת זהות המנצח בבחירות הקרובות תהיה טמונה בסוד האיחוד שיערכו ראשי המפלגות. כמות מצומצמת של מפלגות יוכל להביא למשילות אמיתית אשר ימנע כוח מקסימאלי למפלגות שקיבלו מספר מנדטים מינימלי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו