עורכי דין – לכו להצביע!
עורכי דין – לכו להצביע!

מחר יתקיימו הבחירות לראשות ולמוסדות לשכת עורכי הדין.

לכאורה מדובר בבחירות פנימיות, בלשכה מקצועית, שרלוונטיות רק לאנשי המקצוע שעוסקים בעריכת דין .המציאות היא שרוב מוחלט של עורכי הדין אינם טורחים להשתתף כלל בבחירות אלו.

אולם האמת היא שמדובר בקבוצת השפעה על דמותה של המדינה והיא בעלת כוח משמעותי ביותר. הביטוי המובהק ביותר לכך הוא הימצאותם של שני נציגים של לשכת עורכי הדין מתוך תשעת חברי הוועדה לבחירת שופטים. עד הקדנציה האחרונה של השרה שקד הם פעלו באופן מסורתי בעצה אחת עם שלושת נציגי בית המשפט העליון, וכך יצרו רוב אוטומטי לבחירת שופטים בצלמם ובדמותם של העליונים.

למרבית ההפתעה, הצליחה שקד לשנות את המסורת ולכרות ברית עם נציגי הלשכה בוועדה וכך הצליחה לשנות את המשוואה ולהשיג רוב בוועדה אל מול נציגי העליון. מהלך אסטרטגי זה סייע למינוי מאות שופטים בכל הערכאות שהינם בעלי עמדות מגוונות ולא רק צילם השקוף של תושבי רחביה. השפעות מינויים אלו מחלחלות היום בבתי המשפט ואכן אנו רואים פסקי דין שהיו נדירים בעבר והיום הופכים להיות דבר שבשגרה.

לצערי, המועמד לראשות הלשכה אבי חימי כבר הביע את עמדתו ורצונו במינוי של שופט עליון לשעבר כנציג הלשכה בוועדה למינוי שופטים. מהלך זה יעצור באחת את ההישגים של השרה לשעבר שקד ויחזיר את הגלגל לאחור. שוב יינתן רוב מוחלט לעליונים בוועדה ושוב נראה את כפיליהם של ביניש וברק ממונים לערכאות השונות.

התגייסות המונית של עורכי דין בעלי השקפה לאומית להצבעה בבחירות יכולה לסכל את המהלך המסוכן. הצד שכנגד שמבין את העניין מגיע להצבעה בהמוניו. אנחנו כאנשים לאומיים חייבים להבין את משמעות המעורבות הזו בבחירות ולהתגייס להצבעה בעד הכוחות הלאומיים בלשכה: למועצה הארצית- עו"ד ערן בן ארי ברשימת "יוזמה ללשכה וולונטארית"; עו"ד מוטי חזיזה ועו"ד אבינועם גואלמן ברשימת "אמונה במשפט"; ועו"ד אמיר שניידר ברשימת "דרך חדשה".

כל המועמדים הם עו"ד לאומיים, ערכיים ובעלי רקורד מרשים של עשייה ציבורית, במסגרת פעילותם בפורום המשפטי ובמסגרות נוספות. רק כוח כזה יכול לאזן את הכוחות שמובילים לשמירה מופרזת על מערכת המשפט ולהחזיר את הקול השפוי ללשכת עוה"ד.

הלשכה פועלת להגדיל את השפעתה על מקבלי ההחלטות בדרכים שונות כגון קיום ימי עיון, הפעלת שתדלנים בכנסת ועוד. ללשכה תקציב שנתי של עשרות מיליוני שקלים. בלשון המעטה אציין כי לא תמיד משמש תקציב זה רק לנושאים מקצועיים גרידא, אלא לעתים התקציב משמש גם להעברת והטמעת מסרים רעיוניים ואידיאולוגיים.

רק לפני ימים אחדים חתמו מאות עורכי דין על עצומות ביחס לחוק הלאום ונושאים אחרים. חברי הפורום המשפטי מובילים את המאבק הלאומי בלשכה ופועלים תדיר למנוע נזקים שהצד שכנגד יוזם. עורכי דין בעלי זכות הצבעה, אני קורא לכם לא להישאר בבית, לצאת מן האדישות וחוסר האכפתיות, להבין את המשמעות בהשקעת זמן מועט להצבעה שתוצאותיה עשויות להשפיע על עתידן של הרפורמות הדרושות במערכת המשפט. לכו להצביע.