כאיש אחד בלב אחד
כאיש אחד בלב אחד

מאבק הימים האחרונים בתוך הנגמ"ש הדתי לאומי התפתח לכדי מלחמה של ממש. טיפטופי הירי הפכו לארטילריה כבדה שיכולה לגרום לזליגת מנדטים מאסיבית מגוש הימין לגוש השמאל. מאבקם של נפתלי בנט ומוטי יוגב חשף טפח על קרב האיתנים המתרחש בציונות הדתית.

טועים החושבים כי המגזר הדתי לאומי עודנו מגזר הומוגני שלם. תתי המגזרים גוברים על כל חלקה טובה וגם הסוקרים השונים אינם יודעים לעמוד בדיוק את דפוסי ההצבעה של המגזר הדתי לאומי בגלל השוני העצום בתוכו עצמו. אינה דומה תושבת גבעת שמואל לאחותה מיצהר.

המציאות אליה נחשפנו במערכת הבחירות האחרונה, בה הוקמו רסיסי מפלגות המשקפות בדיוק את תפיסת העולם של מצביעיהן, התגלתה כאסון אלקטורלי שאילץ את חברי הכנסת להחזיר שוב את האמון לציבור.

רבים מאנשי המקצוע בארץ מעריכים כי עיקר הקולות המתנדנדים בימים אלה הם אינם במאבק בין הגושים אלא בתוכם ומשכך, במידה ותרוץ יותר ממפלגה אחת מימין לליכוד או משמאל לכחול לבן, הרי שהניצחון של הצד השני יובטח.

מי שכנראה תופס את הגה הבחירות פה הוא ליברמן שהוכיח שוב גאונות פוליטית מבחינתו, בה הצליח להחזיק את כל המערכת הפוליטית במשך חודש וחצי של מו"מ. על אף שקיבל את כל מה שביקש החליט לצאת לבחירות ולהוביל סדר יום שיתמקד בנושאי דת ומדינה, סדר יום שאינו נוח בדרך כלל להנהגת הימין המעדיפה להתמקד בסוגיות המדיניות כלכליות.

כפי הנראה, ישנן כרגע לפחות 4 מפלגות מימין לליכוד שמתכננות להתמודד בבחירות הקרובות. המשפט הידוע, כי "אם לא נהיה תלויים אחד בשני נהיה תלויים אחד ליד השני" נכון שבעתיים במערכת הבחירות הזו בה כל רסיסי מפלגות מבקשים למצוא לעצמן מלוכה ובסוף כנראה שגם אתונות אף אחת מהן לא תמצא.

לשם הדוגמא, שיטת הבחירות האמריקאית אינה מאפשרת למפלגות לווין להתמודד ומשכך נוצרו שני גושים גדולים סביבן מתאחדים כל המיעוטים המצליחים לממש כך את רצונם הפוליטי.

5 המנדטים של ישראל ביתנו, כפו על 115 המנדטים האחרים את רצונם , דבר שאולי אפשרי מבחינת פוליטית, אבל בהחלט אינו מממש את רצון העם. אין ערובה כלל וכלל שבעת הרכבת הממשלה הבאה לא נעמוד  כולנו בפני שוקת שבורה נוספת. ברור כי אזרחי ישראל לא יעמדו בבחירות נוספות.

נראה כי אם הימין באמת רוצה להבטיח כאן את שלטונו בשנים הקרובות בדגש על סיפוח שטחי יהודה ושומרון כפי שהצהירו בכירי הממשל האמריקאי לאחרונה, לראשיו אין ברירה אלא ללכת יחד, כאיש אחד בלב אחד. אולי הלב לא יהיה שלם, אולי הלב יהיה טכני בצורת בלוק יציג כזה או אחר אבל זהו המתכון היחידי להמשך ממשלת המחנה הלאומי.  

מציאות בה נזרקים שוב 330 אלף קולות לפח ומונעים בעקבות כך הקמת ממשלה לאומית אינה יכולה לחזור על עצמה. פוליטיקה דומה לעולם העסקים, בה יש לשאוף למקסם רווח בכל רגע נתון, אך במקרה זה יש לשים את התועלת האישית של כל אחד ממנהיגי המחנה הלאומי ולנסות לייצר מארג אחד שיוביל לשמירה שלטון המחנה הלאומי גם בשנים הקרובות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו