פנייה לנפתלי, לרב רפי ולשרה
פנייה לנפתלי, לרב רפי ולשרה

הנה שלוש עצות שיכולות, אולי, לעשות סדר בליכוד ומימין לו:

1. שרה, תרשי לו. תרשי לו לצרף את איילת שקד לליכוד. תני למותג הפוליטי החזק, הוותיק והמנוסה בישראל, בנימין נתניהו, לצרף אליו את המותג הפוליטי הנשי החדש והאהוב בישראל, איילת שקד.

הדברים נכתבים בהנחה שאכן את זו שמונעת את האיחוד הפוליטי המתבקש הזה. אם אינך הכתובת, הרי שראש הממשלה צריך היה לעשות זאת כבר אתמול. השרים בליכוד וגם אנשי השטח מסכימים ואפילו לוחצים. כל המפלגות מסביב פושטות צורה, מחליפות מנהיגים ומצרפות פרצופים.

הצעד המתבקש הוא שריון של שקד בחמישייה הראשונה, עם הבטחה לתיק המשפטים. זוהי הדרך היחידה לרענן ולחזק את הליכוד לקראת מועד ב' של הבחירות, ולתת תחושה שהבית בבלפור לא באמת מונע דברים שהם לטובת התנועה.

2. נפתלי, קח פסק זמן. הדברים נכתבים מתוך הערכה לכישרון וגם לאופי של נפתלי בנט. גם יריביו במערכת הפוליטית דיברו על מעלותיו אלה אחרי הכישלון בבחירות האחרונות. יש לו עוד מה לתרום. בדיוק לכן צריך לומר לו, עם כל הכבוד: שב בבית, תעשה חשבון נפש או לפחות תן לנו תחושה שעשית חשבון נפש, תיהנה מההילה של "הוא עוד יחזור", ותחזור בזמן הנכון ולמקום הנכון. לא ככה. מקומך במכוני המחקר בארץ ובחו"ל, בוועידות בין-לאומיות ובפאנלים באולפנים – מובטח.

לאחרונה הפכת ממועמד לשר ביטחון, עם אספירציות ריאליות לראשות ממשלה, למי שמחכה לתשובות מפייגלין האם יהיה מספר 1 או בכלל מספר 2 שלו. טוב שהוא לא משריין אותך שלישי. אם לא הצלחת לעבור את אחוז החסימה יחד עם איילת שקד, אלונה ברקת ושאר השמות, ודאי שלא תצליח גם בלעדיהם. צריך ללמוד לקח פשוט: בכל פעם שבה הציונות הדתית מתפצלת בין לייט לחרד"ל, היא מאבדת ארבעה מנדטים כשרים. בפעם הקודמת זה היה אלי ישי שכמעט נכנס, עכשיו זה אתה.

3. הרב רפי, תתייעץ. משהו פה לא עובד. אפילו את הסכמי האחדות השבריריים שעליהם כבר חתם בבחירות הקודמות, הרב רפי פרץ מתקשה לאשרר. המפלגה מייצרת אינסוף הדלפות ותדרוכים וכותרות קטנוניות, סביב דברים שיכלו להיסגר בדיון קצר וממוקד בקבוצת ווטסאפ אחת. נניח שבנט והימין החדש אכן ישכילו שלא לרוץ בבחירות האלה. נניח שפייגלין המשיחי (הכוונה שהוא עצמו המשיח, כן?) ירוץ, אך ישרוף הפעם הרבה פחות קולות ציוניים-דתיים תמימים.

זוהי אחריותו של הרב פרץ לעצב את הרשימה מחדש באופן אטרקטיבי, ולתת מקום לעוד קולות בתוך הציונות הדתית. בז'רגון הצבאי החביב עליו אפשר לומר: לפני חצי שנה קראו לך למילואים, ואולי צריך להחזיר ציוד. או לפחות לא להתעקש על המקום הראשון. הנה סתם שלושה שמות של אנשי עשייה מרשימים, ממש בשליפה: פרופ' יונתן הלוי, לשעבר מנהל המרכז הרפואי שערי צדק, ד"ר עליזה בלוך ראש עיריית בית שמש או האלוף במיל' יעקב עמידרור. לא ברור איך הכיפות הסרוגות מצטיינות בכל תחום ובכל שדה, ודווקא בפוליטיקה מצליחות להיכשל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו