מדריך ה"סטורי" להורה היסטרי
מדריך ה"סטורי" להורה היסטרי

הקיץ הגיע, הילדים בחופש, הקטנים יותר בקייטנות, בתי ספר של החופש הגדול, בתנועות נוער ובמסגרות שונות. והגדולים? בין שאר העיסוקים - חברים, עבודה, תנועות נוער, הם כמו כולנו חיים ב"סטורי".

הרי ברור שלפני שאטעם את הגלידה השווה שהזמנתי, אני אצלם אותה בפלאט ליי, אפלטר, אוסיף האשטגים ומיקום היישר ל"סטורי" שלי, כי ב - 2019 מי צריך יותר מזה? אחרי שהעלנו תמונה לאינסטרגם הגלידה סיימה את תפקידה.

בין כל תמונות הכיף של האינסטגרם חשוב מאוד שההורים ידעו שברשת ישנם גם עבריינים וגופים המשקיעים משאבים ומרץ רב בניסיון לפגוע בילדים. פגיעה יכולה להיות על רקע מיני, פלילי או לאומני, כאשר הפגיעה יכולה להיות נפשית או פיזית.

לקראת ימים גדושים באינסטגרם חשוב מאוד להדגיש את כללי הזהירות לאינסטגרם:

 • אם אתם מעלים תמונות ותכנים אישיים - הפכו את החשבון לפרטי. ככה תוכלו לבקר ולסנן כל עוקב חדש שיצטרף.
 • מעדיפים חשבון ציבורי? שימו לב מי עוקב אחריכם, ברגע שאתם מקבלים הודעה מטרידה - דווחו לאינסטגרם וחסמו את החשבון. אין להיגרר לשיחה ומענה!

  איך מזהים חשבון לא אמיתי? בקלות. חשבון עם מספר עוקבים נמוך, חשבון שעוקב אחרי כמות גדולה מאוד של אנשים, תמונות שחוזרות על עצמם, פרופילים ללא תמונות כלל וכו'. גם מי שנראה על פניו אמין ובטוח, אבל אתם לא מכירים - אל תיכנסו עמו לשיחה.
 • גם בחשבון ציבורי אפשר לשלוט מעט בפרטיות ולחסום את האפשרות להגיב ממשתמשים מסוימים. אפשר להגדיר מילים וביטויים שאינכם רוצים שיופיעו בתגובותיכם ובכך לחסום מראש תגובות עוינות ולא מתאימות.
 • "אבל אני רוצה לייקים ואין לי מספיק!". התשובה ללייקים ועוקבים אמיתיים היא מעורבות. במובן הכי פשוט של המילה - תעשו לייק, תגיבו, תהיו מעורבים, תהנו מזה - יכירו בכם בחזרה. תעלו תמונה ותצפו שיגיבו רק לכם? לא קיים. הדדיות זה שם המשחק.
 •  הגבלת זמן באינסטגרם - בהגדרות ישנו פיצ׳ר המראה כמה זמן גלשתי באינסטגרם בכל יום מימות השבוע. מומלץ לעקוב ולהיות ערניים. כמו כן בהגדרות הפלאפון ישנה אפשרות להגדיר התראה להגבלת זמן השימוש באפליקציה.

דגשים נוספים להורים:

 • בקשו מילדיכם שיפתחו לכם חשבון אינסטגרם ועקבו אחריהם. חשוב שההורים יהיו חשופים לתכנים שילדיהם מעלים (כמובן ברשותם, יחד איתם וכששני הצדדים ירגישו בנוח מהמהלך. אתם לא רוצים שהילדים יחסמו אתכם מייד). למדו מילדיכם מושגים בסיסיים ואיך משתמשים באינסטגרם, איך מעלים פוסט, עוקבים, סטורי, האשטגים וכו'. כדי להזהיר אותם, אתם קודם כל צריכים להכיר את המערכת בעצמכם (זהירות, שלא תתמכרו).
 • נסו לפתח עם ילדיכם שיחה על האינסטגרם. מי הם החשבונות שהם הכי אוהבים/לא אוהבים, על מה הם חושבים לפני שהם מעלים תמונה, למי הם מגיבים, מי מגיב להם וכו'.
 • תהיו ערניים להתנהגות הילדים - לשעות הגלישה, למיילים/ הודעות שהם מקבלים, בקשו מהם לגלוש במקום מרכזי בבית. נגמרו הימים בהם המחשב ישב בסלון ולהורים הייתה יכולת מעקב על ילדיהם, היום כל אחד מנהל את העולם מהסמארטפון שלו.
 • גם אם מדובר בבני נוער, הסבירו להם לא להעביר תמונות שלהם, לא למסור פרטים אישיים וכתובת, גם אם מציעים להם מתנות, הנחות או גיפט קארד.
 • לפני שהולכים רחוק, כדאי להסתכל ברשימת החברים של הילדים ולהיות מודעים לתופעת הבריונות ברשת. הבריונות יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים - העלבה מכוונת, פרסום תמונה לא מחמיאה, תיוגים ועוד. אינסטגרם מנסה להילחם בתופעה אך הדרך לפתרון עוד ארוכה. פייסבוק ואינסטגרם משתמשות במערכות של אינטליגנציה מלאכותית ויכולות לזהות דברים כגון ניצול ילדים וחומרים הקשורים לטרור. חשוב שהתעודדו את הילדים כמה שיותר לספר לכם ולשתף.

#בהצלחה_לכולם, #קיץ_בטוח_ברשת