התמנון האיראני – קווים לדמותו
התמנון האיראני – קווים לדמותו

השבוע עמד בסימן אירועים ביטחוניים בלבנון, בסוריה, ברצועת עזה וביהודה ושומרון. במקביל, התנהל שיח תקשורתי ער על פגישה אפשרית בין הנשיא טראמפ לנשיא איראן והשלכותיה על ישראל ועל הסכם הגרעין האיראני.

לצד הדיבורים על ריבוי זירות והחשש שישראל מסתבכת בלחימה במקביל במספר אויבים, חשוב שנדע להסתכל על התמונה הכוללת  ושנקרא לילד בשמו- התמנון האיראני. 

לא מדובר כאן על אירועים ספורדיים, או נקודתיים, בין איראן לישראל מתנהלת הלכה למעשה בשנים האחרונות מלחמה לכל דבר ועניין – למעט הכרזה רשמית (למרות שכשמדינה מסוימת מאיימת להשמיד את רעותה – זו די הכרזה רשמית). מלחמה זו מתנהלת באמצעים קינטיים- ישירים ועקיפים, סייבר, מלחמה תודעתית, תקשורתית ודיפלומטית.

לצד מערכה נגד איראן, חלקה גלויה וחלקה חסויה, ישראל נלחמת גם בזרועות התמנון השונות של איראן המקיפות אותה באמצעים ויכולות מגוונים. בשנה האחרונה הועצמה החשיפה התקשורתית של הלחימה במיליציות השיעיות בסוריה ובניסיונות של משמרות המהפכה לבנות מאחז קדמי בסמוך לגבול עם ישראל.

הלחימה הזו, שהלכה עד לסף וכללה הפלת מטוס קרב ישראלי מעל שמי ישראל מצד אחד והרבה מאוד הרוגים ונפגעים איראניים, כולל בכירים בצד השני, הביאה לזמן מה להקפאה של החזית הסורית מצד איראן. לא בשל שינוי כוונות אלא לצורך בחינה מחדש ובעיקר איתור החדירה המודיעינית שאפשרה לצה"ל לפעול באופן כה ממוקד ונקודתי מולם. לצד הבחינה מחדש ושינויי ההערכות בסוריה, מתקיים תהליך איטי של הנעת יכולות לתוך שטח לבנון, לאור ההנחה שישראל תמנע כפי שנמנעה עד כה מלתקוף בשטחה הריבוני של לבנון.

התגובה הישראלית הייתה חשיפה של מפעלי דיוק הטילים בלבנון מעל במת האו"ם וניסיון לבצע 'שיימינג' לממשלת לבנון ולחיזבאללה, בעיקר למול תומכיהם במערב אירופה. גם כאן, חיזבאללה עשו עצור ללמידה ולבחינת החדירות המודיעינית וכפי שלמדנו מהאירועים האחרונים, חזרו לעסוק בנושא במיקומים ובתצורות חדשות. 

החשיפה של התקיפות האחרונות בסוריה ובלבנון, מלמדת אותנו שהאיראנים סיימו את שלב הפקת הלקחים ומשהרגישו בטוחים יותר ואולי חשופים פחות – חזרו לפעול. פיגוע הרחפנים שסוכל בסוריה, מעיד על ניסיון למנוע את הפעילות ב'חתימה גבוהה' שנדרשת משינוע רקטות וטילים כבדים.

רכיבי דיוק הטילים שהושמדו על פי מקורות זרים בלבנון, מעידים גם הם על ניסיון לצמצם את חתימת הפעילות הנדרשת מהפעלת מפעל לייצור ודיוק הטילים ולעסוק ברכיבים מוכנים אותם ניתן לייצר במיקום קטן ונסתר יותר ובעזרתם להמשיך ולממש את אחד ממרכיבי התקיפה העיקריים עליהם עובדים האיראניים עם שותפיהם בלבנון – החיזבאללה בשנים האחרונות, מפעל דיוק הטילים והרקטות. 

הסיכולים האחרונים, בסוריה ובלבנון, לצד תקיפות המיוחסות לישראל בעיראק, כנגד מליציות שיעיות – מעידים שלשמחתנו ועל אף ניסיונות איראניים משמעותיים בשנה האחרונה, היכולת המודיעינית הישראלית לא נפגעה וברבדים מסוימים אף השתפרה.

אם נוסיף לכך את סיכול המערך האסטרטגי של חפירת המנהרות ההתקפיות שסוכל בשנה החולפת, הרי שניתן להבין את התסכול הגובר בצד האיראני/לבנוני. את החיבור ההדוק בין זרועות התמנון השונות, ניתן לראות בתגובה הראשונית והמידית ששיגרה איראן לתקיפה בסוריה השבוע. צה"ל תוקף כוח של משמרות המהפכה בסוריה לא רחוק מגבול ישראל והתגובה באה באמצעות שיגור רקטות מעזה על ידי הג’יהאד האיסלאמי הפלסטיני, שלוחה של איראן ברצועה.

ביטול הסכם הגרעין ובהמשכו הסנקציות המכאיבות בהובלת ארה"ב של טראמפ, נתפסות כפעולה ישראלית ומכאן המאמצים לפגוע בישראל. מאמצים אלו ילכו ויועצמו, ככל שהמצב הכלכלי באיראן יורע והאיום על שלמות המשטר יגבר.

בחודשים האחרונים אנו עדים להרעה משמעותית במצב באיראן ועל אף ניסיונות ההשתקה וחסימת ערוצי התקשורת השונים, ישנה תסיסה גוברת והולכת בקרב הציבור האיראני שאינו נמנה על משמרות המהפכה והנהנים מההטבות השמורות להם.

לכל הפרשנים והקוראים המודאגים מאפשרות לפגישה בין טראמפ לרוחאני, אבקש להציג תזת הרגעה שלי. העובדה שפגישה כזו  נמצאת על הפרק והאיראנים לא מציגים כבעבר תנאים מקדימים לקיומה, כפי שעשו בזמנו לאובאמה, מעידה יותר מכל על מצוקתם.

טראמפ, כאיש עסקים מיומן, מזהה את נקודת החולשה של יריבו כהזדמנות להשיג הישגים וזה בסדר גמור. לעניות דעתי, נתניהו וטראמפ רואים את התמונה האסטרטגית עין בעין ופועלים בשיתוף פעולה הדוק ומלא.

מאחר והבעיה האיראנית והצפון קוראנית שלובות זו בזו כפי שכבר כתבתי בעבר, הרי שטראמפ מבין שטיפול באחת מהם יספק לו את המענה הנדרש לשניהם. הוא ניסה להתקדם בחזית הצפון קוראנית ולפחות עד כה לא השיג התקדמות משמעותית. עכשיו ניתן להניח שינסה לנצל את החולשה האיראנית בכדי לבדוק התקדמות מהצד השני.

ישראל להבנתי לא תפגע מניסיון זה ולכן נכון שנרכז את מאמצינו בחשיפת כוונותיהם של האיראניים להמשיך ולפעול כנגדנו באמצעות זרועות התמנון השונות שפיתחו ונמשיך ונחפש את הדרך הנכונה לפעול כנגד ראש התמנון עצמו ולא רק מול זרועותיו.

אתגר לא פשוט, אבל מדינת ישראל ומערכות הביטחון שלה כבר הפגינו יכולות מרשימות, החל מחדירה לתוכנית הגרעין האיראנית וחשיפתה במערומיה וכלה בפגיעה ביכולות שמשמרות המהפכה מפתחים ומקדמים כנגדנו.