הערות ראשוניות לתוצאות הבחירות מועד ב'
הערות ראשוניות לתוצאות הבחירות מועד ב'

1. התהליך היסודי ביותר והחשוב ביותר שעובר על החברה היהודית בארץ ישראל לקראת סיום תפקידו של הדור השני של התחדשות הריבונות הוא הפילוג של הציבור החילוני לנוכח המציאות של התנחלות במולדת שהיא תהליך מנוגד לטבע ההיסטוריה.

חלק אחד מן הציבור הזה מבין שבלי זהות יהודית אין לנו מה לחפש כאן וזז לכוון הזהות היהודית. התוצאה היא שהדיכוטומיה דתיים-חילוניים שנוצרה במתכוון בדור הראשון, עוברת להתפלגות טבעית רחבה הנקראת בטעות "הרצף". החלק השני מעמיק את הניכור מן הציונות ושואף לנורמליזציה, ככל הגויים ולהיות מקובל על כל הגויים. זה התהליך הבסיסי של השמאל שמתקדם לקראת פוסט ציונות ונחלש. התהליך הזה משתקף כבר עכשיו בפוליטיקה ועם התחזקות הדור השלישי יהיה יותר דומיננטי. 

2. הימין החדש בתחילה, וימינה בשבוע זה, מבטאים את התהליך: השתלבות של בעלי הזהות היהודית על מגוון מידת הקפדתם במצוות התורה בגוף פוליטי משותף. על כך מגיעה להם תמיכה ועידוד. אולם קרתה תקלה: הקונגלומרט הקרוי "כחול לבן" גם הוא הבחין בתהליך של חיפוש הזהות היהודית ואימץ נציגים סרוגים ברשימתו ועשה מאמצים גדולים למשוך לתוכו את מחפשי הזהות היהודית. כך יצר תחנת ביניים שבה חונים מחפשי הזהות היהודית שפרשו מן השמאל. כתוצאה מכך ימינה נותרה עם שומרי השבת בלבד, כלומר הכיפות הסרוגות, ומחפשי הזהות שהיו אמורים להצטרף אל איילת שקד נותרו באמצע הדרך בכחול לבן. ימינה נותרה עם תומכי הבית היהודי מבית הכיפות הסרוגות ללא המרכיב הפחות מקפיד בשמירת כל המצוות. 

3. לדעתי, אסור להתייאש משום שהתהליך של חיפוש הזהות נמשך ומתגבר והשיתוף של אנשים כשקד עם הסרוגים צפוי להתפתח לכח פוליטי גדול יותר וצריך להמשיך בדרך הזו. מכסימום בעד ארבע שנים שוב נלך לקלפי, כחול לבן יוכיחו שאינם תחנה סופית והשילוב של ימינה ימשוך יותר תמיכה. אין מרכז פוליטי. במציאות הישראלית יש שתי דרכים: ציונות פעילה ופוסט ציונות, ה"מרכז" היה תמיד קצר חיים והתמוסס. החל מד'ש של 1977 ועד קדימה של שרון. כך יהיה גם גורל כחול לבן שמנסה לשמור על שתי הזהויות בתוך בית אחד חסר יסודות. 

4. רבים מאוד מהסרוגים הישראליים מצביעים לליכוד וכחול לבן עשו מאמץ למשוך מהציבור הזה נתחים וקצת הצליחו. כך שאחוז שומרי השבת הסרוגים בחברה הישראלית עולה משמעותית מעבר לגודלה של ימינה, וציבור זה הולך וגדל. 

5. החרדים עדיין לא זוכים לייצוג לפי קצב גידול המשפחות שלהם וזו ראיה חותכת לנשירה מהבית החרדי. לכן ראוי שישראל לא תדחה אותם אלא תמשיך להנות מגידול האוכלוסיה היהודית בארץ על ידי המשפחות הגדולות של החרדים והנשירה. 

6. מודה שטעיתי: לא האמנתי לסקרים שהראו שליברמן יתחזק בצורה כזו. זה בהחלט הצלחה של ההסתה נגד החרדים ותעודת עניות לבוחרים. זאת משום שאף אחד לא יודע מה ליברמן יעשה או יאמר מחר, אני לא בטוח שהוא יודע. ולכן יש כאן הצבעה מחאתית (מעבר לארבעה מנדטים של גרעין רוסי) חולפת. זו דמוקרטיה מנוונת משום שאין לנו תשעה בעלי דעה אלא תשע פעמים אותה דעה, של אדם שהוא בס'ה מחרחר ריב ומדון ומרוכז כולו בתוך עצמו. 

7. כתבתי והתרעתי שעצמה יהודית היא חסרת סיכוי מן הסיבה הפשוטה שהיה לנו רק סקר אחד אמיתי וזה היה בחירות אפריל, שם התגלתה בקטנותה, מכסימום מנדט וחצי שלא יכול לגדול בתוך חמשה חדשים. לכן עשיתי מאמץ להניא אנשים מלהצביע לעצמה שמנהיגה עדיין לא יצא ממנטליות המפגין למנטליות של פוליטיקאי. חבל מאוד משום שהקולות האבודים יכולים היו לקרב אותנו לממשלת ימין. הסוקרים והעיתונאים ידעו שאין סיכוי אך התבטאו בצורה המסתירה זאת.

8. אין כאן תיקו, בתוך הציבור היהודי התחלקו הקולות בשיעור הרגיל, 60% לימין (את מפלגת ליברמן חילקתי חצי חצי בין שני הגושים). ירידה קלה אבל לא מהפך. 

9. נתניהו הוא ראש ממשלה מוכשר בצורה בלתי רגילה. צורת הניהול שלו וקשרי החוץ שלו הם מעל ליכולתם של מתחריו. אולם הוא גם זה שנמנע מעשיה חשובה בתחום המשילות והחלת הריבונות והבניה ביהודה ושומרון. מעבר לכך הוא הולך ונשחק מכמה בחינות ולכן ראוי שיטפח מנהיגות חדשה לליכוד ולמדינה כדי שיוכל לצאת לפנסיה בצורה מכובדת ולא כפי שקרה לטדי קולק בירושלים. מוטב שיחשוב גם על העתיד של הנהגת המדינה משום שבדמוקרטיה חשוב להחליף ראש ממשלה גם אם הוא מוכשר מאוד. יש לכך חשיבות עצומה לכל מי שחפץ בחיי המפעל הציוני כפי שלמדנו מן הביולוגיה שכל כולה בנויה על התחדשות על ידי החלפה מתמדת.