זכות מלידה
זכות מלידה

כבר כמעט 30 שנה מדינת ישראל חתומה על האמנה הבינלאומית לזכויות הילד. האמנם? האם אכן לחתימה הזאת יש כיסוי בשטח?

כשאומרים לכם זכויות הילד, הנטייה הראשונית אצל רבים היא להתנגד ולשלול. איזה זכויות יש לילדים/ות? זכות הצבעה? יאמרו הציניקנים. לעיתים התגובות קיצוניות יותר, כגון: "קודם זכויות ההורים... הילדים עושים ככל העולה על רוחם, ואפילו הפעלת כח של ההורים כדי לרסנם ולחנך אותם, גם זה אוסרים לנו במדינת ישראל". לצערנו, הבנת המושג עמומה אצל הרוב.

אז מה הן בעצם זכויות הילד? ומה זה אומר לנו המבוגרים סביב?

האמנה הבין-לאומית לזכויות הילד התקבלה בשנת 1989 ואומצה על ידי מדינת ישראל בשנת 1991. הזכויות כוללות את הצרכים הבסיסיים, הפיסיים והנפשיים של הקיום, הזכות לחיים, חינוך, בריאות, משפחה והגנה על ילדים במצבי סיכון. על ההורים מוטלת האחריות על התפתחותם והגנתם של הילדים, ועל המדינה לסייע להורים בתפקיד זה.

לצערנו, בכל הנוגע לזכות לחינוך ושיוון הזדמנות מתחיל, מדינת ישראל איננה מיישמת את האמנה ורק בגיל 3, כאשר הילדים מקבלים חינוך חינם. מעונות היום משרתות רק 23% מקרב הילדים, בעוד ש 77% נמצאים במסגרות פרטיות, ואף אלו שזכו במעון, מדובר במסגרת של שמרטפות בשביל נשים עובדות ולא במוסד חינוכי.

נכון שעדין ישנם פערים כלכלים, חברתיים ועוד גם מגילאי 3 ומעלה, אך אין ספק שהממצאים מדו"ח ה- OECD מלמדים שאחוז הילדים בין גילאי 5-3 שמשתתף בלימודים/טיפול, עלה מ-2005 מ ~80% ל-100% ב-2017 (בישראל), בעקבות רפורמת טרכטנברג.

לצערנו ילדים/ות בגילאי לידה ועד 3 כמעט ואינם בעלי זכויות. כל מה שמדינת ישראל מעניקה לגילאים הוא חיסונים ובריאות. אם כך, מה הופך את הילד/ה לאזרח שווה זכויות? והאם עלינו להסתכל עליהם באופן הזה?

את הרעיון של זכויות הילד ניתן למצוא גם במשפט העברי, הן בקשר לקיום הבסיסי של אוכל והן בהקשר של חינוך. בימי הביניים (שבו גם ילדים היו עובדים), פסק הטור: "חייב אדם לזון את בניו ובנותיו עד שהן בני שש" (אבן עזר סימן עא, ס"ק א). מגיל זה והלאה היתה חובה לחנך, בעקבות תקנה שעשה רבי יהושע בן גמלא בתקופת חז"ל:

''אמר רב יהודה אמר רב: ברם זכור אותו האיש לטוב ויהושע בן גמלא שמו, שאלמלא  הוא נשתכח תורה מישראל; שבתחילה, מי שיש לו אב - מלמדו תורה, מי שאין לו אב - לא היה למד תורה. [...] עד שבא יהושע בן גמלא ותיקן, שיהו מושיבין מלמדי תינוקות בכל מדינה ומדינה ובכל עיר ועיר, ומכניסין אותן כבן שש כבן שבע''. (בבא בתרא, דף כא ע"א).

אז מה הן זכויות הילד, וכיצד נממש לילדים את הזכויות ומה תפקידו של מבוגר משמעותי לילדים?

צריך להסתכל על זכויות הילד החל מלידתו, ולתת לו סביבה מאפשרת וצמיחה מיטבית, כאשר טובת הילד לנגד עינינו. כפי שידוע, כיום גילאי לידה עד 3 אינה תחת אחריות ממשלתית. כפי שכבר נאמר באמנה, ראשית האחריות היא על ההורים, עם זאת, על המדינה לקחת אחריות על הגילאים הללו לפתח אותם בשנות הראשונות שהם קריטיות להתפתחותם השכלית והרגשית, כי הילדים/ות של היום, הם המבוגרים של המחר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו