שני סיפורים על מספרים
שני סיפורים על מספרים

שני סיפורים על מספרים: לפי הפיד שלי, כולם בדרך להשיג דרכון אירופאי. המודעות האלה לא עוזבות אותך, לא מרפות עד שגם אתה לא תגיש בקשה רשמית לספרד או לפורטוגל, כצאצא לאחד המגורשים. איזה כיף, דרכון זר. הנתונים, מה לעשות, קצת אחרים.

המועד לבקשת דרכון ספרדי הסתיים לאחרונה. מבין 132 אלף הפונים מכל רחבי העולם, רק 2.8 אחוזים מהפונים, כלומר 4,900 הם ישראלים. רובם מגיעים ממקסיקו, קולומביה, ארצות הברית, טורקיה ועוד. ההערכה היא שפונים רבים מרחבי העולם הם בעלי שורשים יהודיים, אבל כבר מזמן אינם יהודים בעצמם. כל הבלגן בגלל 4,900 ישראלים, שכמובן כלל לא בטוח שבקשתם תאושר?

לפורטוגל, שכבר 4 שנים אפשר לפנות אליה כדי לקבל אזרחות, פנו 32,622 ישראלים. למעלה מ-6,000 מהפניות של הישראלים אושרו. בחברות שעוסקות בכך טוענים שיש בישראל 3 מיליון ישראלים פוטנציאליים לקבלת אזרחות פורטוגלית. 3 מיליון ישראלים על הכוונת השיווקית שלהם, ורק כ-30 אלף נענו.

אלה המספרים מאחורי הבועה. עורכי דין רבים אולי מתפרנסים או רוצים להתפרנס מהתופעה, וזה אייטם לא רע אם רוצים להתמרמר על המצב – אבל קצת פרופורציות. הישראלים לא נוהרים לאירופה, ברוך השם.

עכשיו לעוד מספר, שגם אותו צריך להכיר. לפני כמה ימים ציינו בישראל את "יום העלייה", ונתוני העלייה הרשמיים פורסמו: 28,629 עולים הגיעו לכאן בשנה האחרונה. לא נעים לקלקל את החגיגה, אבל כדאי לדעת את האמת. גורמים בכירים בסוכנות ובמשרד הקליטה מודים בשיחות סגורות שלאחרונה נחצה קו ה-50%. כלומר, יותר ממחצית מהעולים שמגיעים לכאן אינם יהודים. אף אחד לא ממהר כמובן לפרסם נתונים רשמיים כאלה, אבל זה נתון שצריך להכיר.

זה לא הם, זה אנחנו. כל עוד לא נשנה את חוק השבות , אנחנו עושים להם עוול. מביאים אותם לכאן, יודעים שלרובם ככולם אין כוונה להתגייר, ויוצרים בעצמנו את המצוקה שלהם ושלנו. לא לכך התכוונו מחוקקי חוק השבות עם קום המדינה, אך למי יש אומץ לשנות? נכון, קשה לעמוד בפני תמונות מרגשות של דגלי ישראל ו"הבה נגילה" מנתב"ג, אבל השכל צריך לנצח את הרגש.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו