ביבים של שנאה
ביבים של שנאה

​הדברים הבאים נכתבו לפני 12 שנים. בנימין נתניהו, אז יו"ר האופוזיציה, ורעייתו, נסעו לשליחות הסברתית בבריטניה. מבול של השמצות נחת על בני הזוג על כי את הכביסה המצטברת כיבסו ׳על חשבון משלם המיסים׳. 

—-

​הארץ כמרקחה. כלומר עיתוני הארץ ובמות התקשורת. עד שיתפזר העשן, נשוב אל הסופר היהודי-פולני, ס.י. לץ אשר אחד מפתגמיו מלפני 60 שנה מתאימים לימים הללו במיוחד: "קשה היא השחייה נגד הזרם, במיוחד בתעלת ביוב". אל מימיה העכורים של התעלה הוסיף מים צלולים ושקופים אך רעילים עד מאוד, הרב יובל שרלו במאמרו "זהירות, שחיתות". אין זו פעם ראשונה שכבוד הרב מגיב מן המותן בטרם יתבררו העובדות לאשורן. אם מצפים ממנהיגים רמת מוסר גבוהה, יש לצפות מתלמידי חכמים לרמה גבוהה עוד יותר. 

הרב שרלו מקדים בדבריו ומדגיש כי בנימין נתניהו אינו ראוי להנהיג את המדינה, מבלי לנמק כמובן, אך כותרת דבריו, לטעמי היא: "אני כותב את הדברים בשל כאבי הגדול על חורבן דיני הלבנת פנים ולשון הרע, וכן על המחיר שאנו נאלצים לשלם בבריחת רבים וטובים וישרים מהפוליטיקה מתוך החשש שמא יפלו הם אל מלתעות הרוע". 

​אכן מילים כדורבנות. שמא לא שם לב כבוד הרב להלבנת פניו המתמשכת של בנימין נתניהו מבלי שאפילו פעם אחת הגיב על שפת הביבים אשר נשפכה עליו מכל עבר? "השטן מקפלן אחד", כינו את בנימין נתניהו בתקופת כהונתו כשר אוצר. אף זב חוטם לא מחה. בלילה בו נודעו תוצאות הבחירות לכנסת בשנת 2006, סינן מיודענו יהונתן גפן: "ביבי הוא האח הלא נכון שנותר בחיים". הסיפים לא נעו. הם רק בכו חרישית על גדולתה של השנאה לביבי העולה על סכנת המלחמה. אילו נקלעו ראשי קרן המטבע הבינלאומית אל תוך שאגות השמחה עקב התפטרות נתניהו מתפקיד שר האוצר לפני כשנתיים ומחצה, היו משוכנעים שטעות נפלה בכתובת. 

​האם מישהו התבלבלה עליו דעתו? שמא פרצי השנאה והשמחה לאיד מעידים כאלף עדים עד כמה שימש נתניהו בהיותו שר אוצר, כסכר מול מבולקת הכלכלה הסוציאליסטית העומדת כאבן רחיים על צווארינו? התשובה אינה בגדר חידה. קשה למצוא תקדים בו הישגיה היחידים של הממשלה הנוכחית הזו, מעשה פלאים בהצלת המשק, המשך ישיר מתוכניתו של נתניהו, מונחים כזרי פרחים על צווארי השרים, כקולקטיב אחד חסר שן אחת, שעה שאת כאבי התופת והשלכותיהם עם עקירת אבן הרחיים מניחים אחר כבוד על האיש האחד.

'השטן מרחוב קפלן אחד'. על מעשה הדמוניזציה של איש אחד לא נכתב כמעט מדרש בתלמוד. הפנינים המושחזות עד לזרא של אמנון אברמוביץ' יכולים לקדוח גם בסלע, די אם נזכיר אחת מהן. ביום התפטרותו של נתניהו אחר הפסדו לאהוד ברק, הבזיק בעל האתרוג: "ביבי בא, הרס והלך". כל חרזן ומושך עט יודע לספר עד כמה גדולה בעיית האישיות אצל 'ביבי'. עכשיו גם שרה אשמה. כמה רוע אפשר לבלוע?? 

היכן נמצא הרב שרלו בכל תמונת העוועים הזו? לו רק טרח לבדוק שאשת נתניהו זכתה בתביעה נגד המקומון "כל העיר" בשנת 2002 בסכום של 90 אלף שקלים, מחצית "מהבזבוז" המיוחס לנתניהו בלונדון. הרב אמור לדעת שאחת מהסיבות הפחות ידועות לחורבן הבית היא על שדנו דין תורה. כן, ממש כך. מידת סדום היא המידה הבודקת אם התקבל אישור פורמאלי לנסיעתה של אשת נתניהו לשבוע הסברה, בעצם אל מלחמת ההסברה. מידת סדום אליה התכוונו חז"ל היא לבדוק כמה כסף הוציא מכיסו הפרטי (!) לצרכיו הפרטיים שעה שמן הראוי שכל הציוד והתחמושת במלחמה לא החייל משלם, קל וחומר שר החוץ וההסברה של אדם אחד. 

הרב שרלו אמור לשבח את נתניהו אשר הוסיף מכיסו הפרטי כסף לשניים מעוזריו כדי שמשכורתיהם תהא נאה. אז מה מחפשים יריביו? הוא לא שילם מס. העיקר שיהיה סיפור.  

כבוד הרב שרלו, נחלי השנאה פורצים ממקורות הרבה יותר עמוקים. האיש נתניהו מייצג בעצם, ללא גניבת הדעת של הדמוקרטים החדשים, את רובו של העם היהודי השפוי. נתניהו והליכוד הם האלטרנטיבה היחידה עם סדר יום שיטתי ומגובש. נתניהו וחבריו הוכיחו יכולת חיזוי של אירועים לא מתוקף היותם נביאים, אלא מניתוח קר של המציאות.

נתניהו מניח את המראה מול חסידיהם השוטים של תוכניות נסיגה והם מגיבים בבעתה. אנשי הלצון הללו המושלים בירושלים כרתו ברית אחווה ומתינות, רפיסות וחנפנות עם מחבלי ערב בעוד גרונם יורק זיקוקי אש וגופרית על מי שמעז לחשוב הפוך מהם. נמוכי הקומה החדשים מרחוב קפלן, הובילו בעיניים עצומות לרווחה את העם הזה למלחמה, לחרדה ולמקלט. רוחק ראייתם האסטרטגית שקול למרחק בין קאסם אחד לקטיושה. הם אלה שמתנפלים בחדווה על כל מיקרופון ומתעטפים ביראת הביטחון המקודש בדיוק במקום בו הוא מיותר. 

היטב חרה לך כבוד הרב, שכידוע אינך מסכים עם משנתו הכלכלית של נתניהו, שהוצאו ממעגל המובטלים מאות אלפים ובאותה הזדמנות גם כמה רמאים אשר עשקו את המדינה בכספי העברה ישירים? היטב חרה לך שמעשה הניסים בתחום הכלכלה לא יכלו להתרחש אלא לבעלי השכל כפי שאמר המשורר אצ"ג, כלומר אבן הרחיים הסוציאליסטית היתה חייבת להיות מנופצת ולפיכך יש גם נפגעים? אבל אתה ממשיך ומנהיג את "במעגלי צדק" כאילו הצדק איתך.

טועה אתה. כאשר הדרישה שלך ממנהיגי המדינה היא בראש ובראשונה התנהלות חברתית נאותה, היא אמירת סרק. "יושרה, מוסר, צדק ומשפט ורגישות לעני ולאלמנה" אתה מוסיף, משמע שאין יושר ולא צדק ולא משפט ויש עוני בזדון. שוב אתה טועה. ממעגלי העוני יוצאים אך ורק בכלכלת שוק ולא מסוציאליזם עפש. מעגלי העוני נוצרו עקב השיטות בהם נלחם נתניהו ומי שמנע הצלחות רבות יותר הם דווקא אותם ארגונים חברתיים איתם אתה מזוהה. 

מיותר לציין בפניך כבוד הרב את מעלתה העליונה של מצוות הצדקה לפי הרמב"ם: מציאת מקום עבודה, ולא מתן בסתר או בגלוי. נביאי ישראל לא היו סוציאליסטיים כפי שנוח לספר, הם הגנו על החלשים מפני דורסנות השלטון. לידיעתך, אנשי הליכוד ומנהיגיו, אינם לא הממסד ולא התקשורת.  

כותב שורות אלה נמצא עמוק בתוך "מלתעות הרוע", קרי השדה הפוליטי, מתוך שליחות עליונה והקרבה ללא תמורה. נדרשת מידה רבה של חוצפה מרב שיכנה את השדה בו חרשו מנהיגי האומה לדורותיה, פעילים פוליטיים וסתם עמך, או אפילו הח"מ כמלתעות הרוע. בהתרסתו של הרב על גבהות הלב חוטא הוא בחטא היוהרה. על כך כן הזהירו נביאי ישראל.

—-

עד כאן הדברים אשר נכתבו לפני 12 שנים. השנים חלפו, בנימין נתניהו שם את מדינת ישראל במקומות שלא שיערו אבות התנועות המייסדות בהן תומך הרב שרלו אבל השנאה אליו רק הלכה והתגברה. מבין הישגיו הרבים: פחות מ-3.5% אבטלה, תוצר לאומי מעל 44 אלף דולר, מנהיגי עולם משחרים לפתחה של מדינת ישראל, שגרירויות חוזרות אל הבירה. בתקופות הכהונות של ראש הממשלה נתניהו הטרור הוכחד כמעט לחלוטין. 

מה השתנה אצל הרב שרלו? כלום אינו רואה את מערכות השלטון בכערותן? כלום 'מסע הציד' כפי שהגדיר זאת השופט העליון יעקב טירקל כנגד ראש הממשלה הנבחר על ידי מיליונים של אזרחי הארץ ואוהביה, לא מציק לך אפילו במיל? רק המוסר הערטילאי הוא שחשוב לרב שרלו לספר לנו.