תודה
תודה

ביום חמישי האחרון, אחד הנוסעים בטיסת אלעל מתל אביב לטורנטו, יהודי קנדי מכובד החל לחוש לפתע שלא בטוב. בסייעתא דשמיא על הטיסה נכחו הרופאה גבריאלה ויומי מ"עזר מציון", שיחד עם צוות המטוס אבחנו במהירות שמדובר ככל הנראה באירוע מוחי. הקברניט החליט מיד על נחיתת חירום, כאשר שדה התעופה שנבחר לנחיתה היה בודפשט, הונגריה. 

ד"ר ברכה זיסר הפועלת רבות עם ארגון "עזר מציון" ושזכינו להיכרות אישית רבת שנים, לצד בעלה היקר מוטי ז"ל, התקשרה לעדכן אותי על המקרה. משה מנהל המשרד שלי מיד ניגש לבדוק היכן הוא מאושפז, ובדקנו איך ניתן לעזור לו בכדי שיקבל טיפול טוב ושלא יחסר לו דבר.

כשנכנסתי ביום שישי לבית הכנסת לקראת קבלת שבת, קיבל את פני בחיוך גדול היהודי, שמח ומאושר. "היה לי נס גדול" אמר, "ברוך ה' שחררו אותי מבית הרפואה, והחלטתי שאני מגיע לבית חב"ד להיות פה יחד אתכם כל השבת. מחר אני רוצה גם לברך הגומל". לאחר תפילת שחרית, עלה היהודי לתורה ובהתרגשות גדולה מאוד הוא בירך "הגומל". כל השבת הוא היה במצב רוח מרומם ביותר ואמר: "אני כל כך מודה לה' יתברך על כל רגע ורגע, ועל הנס הגדול שעשה לי".

בפרשת ויצא התורה מספרת על לאה אמנו: "ותהר עוד ותלד בן ותאמר הפעם אודה את ה', על כן קראה שמו יהודה". הרגע הזה היה דרמטי בחיי העם שלנו, ויצר גלים של השפעה לאורך הדורות. זה היה הרגע בו כולנו קיבלנו את השם המשותף: "יהודים". לאה לא קבעה רק את שם הבן שנולד לה, אלא של כל צאצאיו באשר הם. מקור המילה "יהודי" הוא משום שבאנו מ"ארץ יהודה" - ויהודה נקרא כך על שם ההודאה של אמו. כך שיהודי בעצם הוויתו הוא "מודה", מתעלה על ההרגשה האנוכית והחשיבות העצמית, ומייחס לקדוש ברוך הוא את ההצלחה שזוכה לה.

הודאה היא הכלי העוצמתי ביותר לקבלת שפע. הקדוש ברוך הוא קבע מנגנון שמי שאומר תודה מקבל עוד. מי שאומר תודה – מקבל סיבה לומר שוב תודה. כך לגבי מצוות ביכורים, מביא רש"י כי בת קול יוצאת מהשמיים ומברכת את המביא ביכורים, שכשם שהביא בשנה זו כך יזכה להביא שוב בשנה הבאה. הרבי מליובאוויטש ביאר כי זאת המצווה היחידה שזוכים בה לשכר כזה, כי זאת מידה כנגד מידה: היות והאדם הודה בקולו לה' יתברך ואמר "פרשת מקרא ביכורים" – ה' יתברך מברכו בחזרה בקולו שיזכה לכך גם הלאה.

שבת שלום,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו