כתב אישום יוגש נגד הרב גינזבורג

היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין החליט להעמיד לדין את הרב יצחק גינזבורג שעמד בראש ישיבת "עוד יוסף חי" בשכם, על הסתה לגזענות.

, ב' בסיון תשס"ג

היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין החליט להעמיד לדין את הרב יצחק גינזבורג שעמד בראש ישיבת "עוד יוסף חי" בשכם, על הסתה לגזענות.

הרב גינצבורג אמר כי אין לערבים זכות קיום בארץ והוסיף כי העם הערבי נמוך יותר בסולם התרבות העולמי ויש לו אופי מופקר.

לעומת זאת החליטה המשטרה שלא להוסיף ולחקור בתלונתה של תנועת "שלום עכשיו" נגד מפעילי אתר האינטרנט "כהנא צדק" ונגד פעילים שהודו באתר כי ריססו כתובות נגד ערבים בתל אביב. הנימוק להחלטת המשטרה הוא, כי אין אשמה פלילית.

על פי הפקודה למניעת טרור כל מי שתומך באירגוני טרור דינו שלוש שנות מאסר. תנועת "כך" והקשורות אליה הוגדרו אירגוני טרור לפני יותר מעשר שנים.

בעבר דחה רובינשטיין כמה פעמים דרישות להעמיד את הרב גינזבורג לדין. ב-2001 החליטה פרקליטות המדינה לסגור את תיק החקירה של הרב גינזבורג שנחשד בביצוע עבירת המרדה. חקירת המשטרה אותה החליטה הפרקליטות לסגור החלה עקב עתירתם של עורכי הדין שונברג ומשה פרנקפורטר.

בעתירה ציינו השניים כי בראיונות שהעניק הרב גינזבורג באוקטובר 2000 ול"מעריב" בינואר 2001, כלולות התבטאויות חמורות ובהן חזרה על עמדותיו באשר לטבח במערת המכפלה שביצע ברוך גולדשטיין.

בין השאר אמר הרב גינזבורג בראיונות: "אפשר ללמד זכות על ברוך גולדשטיין. הוא היה שפוי במאת האחוזים. כל כך שפוי שהיה מסוגל להתגבר על הפחד מהערבים ולפעול למען עם ישראל במסירות נפש. יש בכך רובד של קידוש השם".

בתשובה לשאלה אמר הרב כי "אפשר להוריד את בית ג'אלה... צריך לפוצץ את כל המקומות שיש בהם עימותים או יריות... אם יורים מתוך בית יש להרוס את הבית על כל יושביו. יש להרוס שורת בתים כדי לגמור את הסיפור. לא התעסק עם טנקים ועם רובים קטנים. זה כלום. זה רק מגרה את הערבים להמשיך לעשות מאתנו צחוק".

גם ב-1998 דחתה הפרקליטות דרישה להגיש כתב אישום נגד הרב גינזבורג, בעקבות פרסום ספרו "ברוך הגבר", שכלל דברי הלל ושבח למעשה הטבח שביצע גולדשטיין במערת המכפלה. כבר אז הבהירה הפרקליטות כי "הרב גינזבורג יוזהר עתה באופן חד משמעי על ידי המשטרה, בד בבד עם ההודעה על סגירת התיק, כי כל הפצה נוספת של דעתו או חומר הדומה לה, תביא לנקיטת הליכים פליליים נגדו ולא תעמוד לו עוד הטענה כי תיק החקירה נגדו נסגר".

תלמידים המקורבים לרב יצחק גינזבורג אומרים לכתב ערוץ 7 כי "הרב ידוע כאיש אמת ודבריו דברי אמת והחלטתו של היועץ המשפטי הממשלה להעמידו לדין - לא תמחק את האמת שסופה לצאת אל האור" . עוזרו של הרב מסר בתגובה כי הדברים שהתפרסמו בתקשורת אינם מדוייקים. תגובה רשמית של הרב תתפרסם בע"ה יותר מאוחר.

(ע,ב)