הבוס של הטבע
הבוס של הטבע

לרב יעקב פעליג, משלוחי הרבי מליובאוויטש במיאמי שבפלורידה, הייתה ידידות עם איש עסקים שלא בא מרקע דתי, אך במשך הזמן הם קבעו שיעור תורה משותף והאיש התקרב לחיי תורה ומצוות. הוא היה מוכן לקבל את האמונה בבורא העולם ובתורה משמים, אך לדבר אחד הוא לא היה מסוגל להסכים: לעיקרון של "השגחה פרטית". לטענתו, לא סביר שא-לוקים כל כך גדול מתעניין להיכן יתגלגל עלה נושר ברוח.

ביום הכיפורים הזדמן לאיש העסקים לשהות בקונטיקט יחד עם ידיד שהיה רופא לב. הם קיבלו מראש פרטים על בית הכנסת אך לא הצליחו למצוא אותו לפני החג. השמש עמדה לשקוע והם לא הכירו כלל את האזור. בתוך הלחץ הגדול, לפתע הבחינו בנער צעיר חובש כיפה. הם שאלו היכן בית הכנסת אותו הם מחפשים, "אני לא מכיר את בית הכנסת הזה, אבל יש כאן בית כנסת חדש שנפתח לאחרונה" ענה וכיוון אותם לעבר המקום.

בלית ברירה הלכו אל המקום החדש, בו לא הכירו איש. באמצע תפילת 'כל נדרי' נשמעה צעקה, אחד המתפללים עבר אירוע לב חמור.  רופא הלב שהגיע עם איש העסקים מפלורידה זינק ממקומו והחל מיד בפעולות מצילות חיים עד לבוא האמבולנס.

בשנה הבאה הם נסעו שוב לקונטיקט, והפעם הלכו היישר אל בית הכנסת החדש. לאחר התפילה ניגש אליהם אותו אדם שחייו ניצלו יחד עם אשתו, והודו להם מכל הלב על הסיוע שהעניקו להם בשנה שעברה. "לאחר ששמעתי מכם בשנה שעברה את ה"השגחה פרטית" באמצעותה הגעתם דווקא לבית הכנסת שלנו והייתם שם ברגע הנכון להיות שליחים להצלה, הייתי סקרנית מאוד מי היה הבחור הצעיר שכיוון אתכם אל בית הכנסת שלנו למרות שתכננתם ללכת למקום אחר" אמרה האישה, "ובכן, היה זה לא אחר מאשר בני הבכור, שהלך עם חברים להתפלל בבית כנסת אחר. כך, א-לוקים זיכה את הבן שלי להיות השליח שיציל את חייו של אבא שלו". רופא הלב מפלורידה הביט אל ידידו איש העסקים ואמר: "אני חושב שיהיה לך סיפור טוב לספר לראביי שלך על השגחה פרטית...".

* * *

בפרשתנו אנו למדים על המכות שהביא ה' יתברך על מצרים, טרם יצאו בני ישראל לחירות. במכה הראשונה, מי הנילוס המתוקים הופכים לדם, ובמכה השניה יוצאים מהנהר צפרדעים טורדניות. הבחירה בנילוס איננה אקראית, יש לה משמעות עמוקה: בשונה מארץ ישראל, בה נושאים בכל שנה תפילה לה' יתברך שיעניק לנו גשמי ברכה שירוו את השדות, במצרים העניינים פשוטים יותר - בכל קיץ גואים מי הנהר ומציפים את האדמות במים, ואחר כך האדמה פוריה והיבול צומח בשפע. בעוד שמקור הביטחון היהודי הוא ה' יתברך, מקור הביטחון המצרי היה הטבע.

המצרים התרגלו לחשוב שהעולם מתנהל מעצמו. אז, כשמשה בא בטבעיות לדרוש מתוך ביטחון בה' את שחרור בני ישראל ממצרים, אומר לו פרעה: "לא ידעתי את ה'". לכן, המכות נפתחות בנקודה החזקה של מצרים, בכך מנפץ ה' את הסגידה שלהם לטבע, ומראה להם גלויות שכל המערכת הטבעית המסודרת היא בסך הכל צינור להולכה של השפע הא-לוקי. כאשר הקדוש ברוך הוא רוצה, הכל מתהפך - אותו יאור שאליו ציוו המצרים להשליך את ילדי היהודי והיה מקור של הרס וסבל, הפך להיות חלק מהצלת העם היהודי.

שבת שלום,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו