הרבי של כולם
הרבי של כולם

השם שירלי צ'יזהולם היה בכותרות ב-1968, כשהיתה לאישה השחורה הראשונה שנבחרה אי פעם לבית הנבחרים של ארצות הברית.

לאחר ההתרגשות הרבה, היא מצאה את עצמה נאבקת בדעות קדומות ובחברי קונגרס גזעניים שניסו לעכב את התקדמותה. היא מונתה כחברה בוועדת החקלאות, תחום בו שירלי, אישה שגדלה כל חייה באיזור עירוני, לא יכלה לתרום רבות. המינוי גרם לה אכזבה רבה.

היא התגוררה במרחק רחוב אחד ממרכז חב"ד העולמי "770", ואף נפגשה עם הרבי מליובאוויטש לפני הבחירות בניסיון לקבל את תמיכתו במועמדותה, אך הרבי כדרכו סירב להתערב בפוליטיקה ולתמוך בה או בכל מועמד אחר. כעת לאחר שנבחרה, הגיעה לפגישה עם הרבי בשנית. "אני יודע שאת מאוד מאוכזבת" אמר לה הרבי. "אכן, אני מאוד מאוכזבת, אני חשה פגועה. מה עליי לעשות כעת"? שאלה. "בורא העולם העניק לך מתנה אמיתית", הכריז הרבי. "לארצות הברית עודפים רבים של מזון, בעוד אלפי איש נמקים ברעב. את יכולה להשתמש במתנה שנתן לך האלוקים כדי לספק מזון לעניים. עלייך למצוא דרך מקורית לעשות זאת".

זמן קצר לאחר מכן נפגשה שירלי עם הסנאטור בוב דול, שייצג את מדינת קנזס העתירה בשטחים חקלאיים. הוא שטח באוזנה את מצוקת החקלאים במדינתו, על כך שנותרים עם עודפי מזון והפסדים משמעותיים. שירלי נזכרה בדברי הרבי ובמוחה החל להתגבש רעיון. במשך השנים הבאות, עמלה שירלי צ'יסהולם יחד עם בוב דול על הרחבת תוכניות המספקות מזון לנצרכים, לנשים בהריון ולנשים מניקות (התוכניות ידועות בארה"ב בשם Food Stamps ו WIC). חלק נרחב מתוכניות אלו, המספקות מזון בשווי של מיליארדי דולרים לעניים ברחבי ארצות הברית נרשם לזכותה, אך היא עצמה זקפה זאת לזכותו של הרבי.

במסיבת פרידה שנערכה לרגל פרישתה לפנסיה, אמרה שירלי צי'זהולם: "את כל הישגיי בתחום זה אני חייבת לרבי שהיה אופטימי ולימד אותי כי גם מה שנראה כאתגר הוא למעשה מתנה מאת האלוקים. אם לתינוקות עניים יש חלב, ואם לילדים עניים יש מזון - הרי שזה בזכות הרבי מקראון הייטס".

* * *

בפרשת בא יוצאים בני ישראל ממצרים. ברובה של הדרך המופתית, מדבר ה' אל משה רבנו ואל אהרון אחיו יחד, כהנהגה משותפת. בפשטות, משה היה זוכה להתגלות ושומע את דברי ה', אך כיוון שהיה "כבד פה",  אהרון היה מתווך את דבריו לשומעים. בעומק יותר: משה רבנו היה נעלה לחלוטין מהמציאות הגשמית. הוא היה נציג השכינה העליונה ותפקידו להעביר את דבר ה' כפי שהוא, מצווה אחרי מצווה והוראה אחרי הוראה, מבלי להתאמץ להתחבב על השומעים. תפקידו של אהרון לעומת זאת, היה לעמוד מצד העם, לתווך את המסר ולעורר התלהבות וחשק בקיום המצוות.

הרעיון הזה רמוז להבדיל בתפילת "שמונה עשרה", כשאנו מבקשים: "השיבה שופטינו כבראשונה ויועצינו כבתחילה". בעוד שהבקשה אודות חזרת השופטים מובנת, תחינה לבניין ירושלים וחזרת מבנה הסנהדרין. מהי הבקשה אודות חזרת ה"יועצים"? מי הם אותם "יועצים"? הסביר הרבי: "שופט" מכריע את החוק כפי שהוא, מבלי כל התחשבות באדם שלפניו, ואילו "יועץ" בא מצד האדם, חושב על טובתו ומנסה לתווך בין החוק ובין המקרה הפרטי שלו. וזאת הבקשה אודות הגאולה העתידה, שקיום המצוות לא יהיה רק מצד חוק השופט, אלא מתוך התלהבות והזדהות, הרגשה כי זה הדבר הנכון ביותר עבורנו.

ביום רביעי השבוע, נציין את י' שבט, יום הסתלקות האדמו"ר הקודם מליובאוויטש, כ"ק רבי יוסף יצחק, ובו החלה הנשיאות רבת ההשפעה של הרבי מליובאוויטש לפני 70 שנה . הרבי הוא שילוב מדהים בין מידת ה"משפט" ובין מידת ה"יועץ", מיזוג מדהים בין תכונתו של "משה" לתכונתו של "אהרון". מצד אחד, לא היה אדם ש"ראשו בשמים" כמו הרבי, בעיניו המציאות כולה הייתה רק התגלות של דבר ה' וכלי להמשכת הרצון העליון, כשהגשמיות לא תפשה בכלל מקום. מצד שני, לא היה אדם ש"ראשו בארץ" כמו הרבי מליובאוויטש. כל אדם בכל גיל יכול היה לתפוש את זמנו של הרבי בפגישת יחידות, בחלוקת הדולרים או באמצעות מכתב, ולבקש עצה על העניינים החומריים ביותר.

ישנם תלמידי חכמים גדולים, שכאשר הם מקבלים אנשים, כל השולחן מלא בספרים והאורח מקבל תחושה כאילו מפריע בזמנו החשוב של הרב הגדול לחזור אל לימודו. אך הרבי שידר שהוא כל כולו בשבילנו, בהתמסרות מוחלטת למען האדם הפשוט, באשר הוא. נשים לב לתופעה מדהימה: ככל שהרבי היה שקוע בלימוד התורה בכל רגע פנוי וכתב והדפיס מאות (!) ספרים, יחד עם זאת כשהרבי קיבל אנשים ליחידות, לא היה ספר פתוח על השולחן!

כל אחד מוזמן להכנס אלינו לבית חב"ד קרן אור בבודפשט או לבית חב"ד הקרוב למקום מגוריו, ולהשתתף בהתוועדויות המיוחדות לרגל ציון 70 שנה להנהגתו של הרבי. "שבת אחים גם יחד" נלמד ונשיח בתורתו, נקבל על עצמנו עוד החלטה טובה, וכפי שהוביל הרבי בכל ימי חייו, נהפוך את העולם למקום טוב יותר, ראוי ומוכן לביאת משיח צדקנו, בגאולה האמיתית והשלימה בקרוב ממש.

שבת שלום,
הרב שמואל רסקין,
בית חב"ד קרן אור בודפשט

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו