המטרה - להפיל את ימינה
המטרה - להפיל את ימינה

בימים האחרונים משקיע המחנה הפוליטי רבות במפלגה קטנה.

המסתכל מהצד יתקשה להבין מדוע קיבלו בליכוד החלטה לפגוע במפלגת האחות בימים אלה, ובייחוד לאחר שבמשך שבועות ארוכים התערב נתניהו אישית במטרה לבנות את המפלגה ולאחות את הקרעים במחנה. כך בראיונות בתקשורת.

כך בהדלפה על הדרך והסיבה בגללה (לטענת נתניהו) קיבל בנט את תפקיד שר הביטחון. כך בהגעה אישית של נתניהו לאישים מובילים בציונות הדתית ולתומכי המפלגה וכמובן בדפי המסרים ובדאגה ששופרות המפלגה בכלי התקשורת יתקיפו שוב ושוב את אנשי ימינה, לעיתים בצורה חסרת כבוד ותקדים.

אך זו לא מטרה שמצויה רק שם. גם בכחולבן משקיעים במפלגה ההפוכה לדרכם. דבר שקשה מאוד להבין אותו. ההשתלטות על עלוני השבת, הכתיבה בעיתונות המכוונת למגזר, התדרוכים וה"כבוד" שמקבלים אנשי מגזר לשעבר במפלגה החדשה - כל אלה במטרה לקחת קולות מימינה. וההשקעה שם גדולה מההשקעה בליכוד. 

לכאורה לא מובן מדוע לעשות זאת במפלגה קטנה ושולית. בשביל זה יש צורך במעט התמצאות פוליטית. אז הנה מפת האפשרויות.

"העם נקעה נפשו" מהבחירות החוזרות ונשנות. את זה יודע כל ילד בישראל בין היתר כי הדבר משפיע גם עליו. משפיע על כולנו. הרצון הלאומי העיקרי של ישראל הפך להיות "רק לא עוד בחירות". בליכוד ובכחולבן מבינים שמה שהיה בתוצאות הבחירות עד עתה, עתיד להיות בבחירות הקרובות עם שינויים קלים ולא משמעותיים לכאן או לכאן והם בונים את היום שאחרי.

יום בו לכחולבן אין שום סיכוי להקים ממשלה. האפשרות לתמיכת ערבים לא תעבור את הרשימה המשותפת. מה שמוכנים לעשות בכחולבן לא יהיו מוכנים לעשות ברשימה הערבית וממילא בשום דרך אין רוב למפלגות השמאל.

גם לליכוד אין סיכוי להקים ממשלה. התעקשותו של ליברמן תגרום לכך שהדברים יקרסו באופן מיידי. את ההתרסה הוא רואה כחלק בלתי נפרד מדרכו. וכך ינהג.

הדרך היחידה הקיימת כעת היא ממשלת אחדות ואת האופציה הזו פתח באופן חסר תקדים דווקא נשיא המעצמה הגדולה בעולם- טראמפ. ממשלת אחדות היא הדרך היחידה בה תצליח ממשלה בישראל לקיים את חזונו של הנשיא מארה"ב. הוא צריך אחדות רחבה ככל האפשר, בין היתר כי כיסי ההתנגדות כאן גורמים לו לצרות בבית.

גם בליכוד וגם בכחולבן יודעים ש"ימינה" גדולה תעצור אפשרויות של נסיגה ו"תיקונים" לטובת הפלסטינים. דבר שהתוכנית צריכה כעת כדי לעבור בגרון האירופי ובמדינות הערביות ה"מתונות". בשני המחנות הפנימו כי הדרך היחידה היא להראות שאין ברירה והם חייבים ללכת יחד, לאחדות שתכלול בסופו של דבר את חזון שתי המדינות של נתניהו מבר אילן ואת חזונו של טראמפ גם יחד.

החזון הזה לא עובר מבחינת ימינה. הרעש בתוך הבית פנימה מצריך כבר כעת עבודה רצינית מאוד של נתניהו שהובטח לו עד חצי המלכות אם רק יהיה מוכן לתת. ההזדמנות הזו קרויה לפניו בתוכניתו חסרת התקדים של טראמפ וברצונו של האחרון לממשלה רחבה שתעמוד מאחוריה.

בשולי הדברים חשוב לומר- תוכנית טראמפ היא תוכנית מצוינת. בסיסה יכול לתת לישראל פריחה ושגשוג וגם שליטה רחבה וריבונות בחלקים נרחבים של ארצנו. אך כאשר תיעשה ע"י ממשלה בה יהיו כחולבן, היא תהיה בסיס למשא ומתן- כפי שנאמר ע"י בני גנץ בעצמו, וממילא כאשר בבסיס ויתרנו על כל שטחי A וB, בהסכם הסופי ניאלץ לוותר על ירושלים ועל חלקים נרחבים משטחי C אליהם לוטש האיחוד האירופאי עיניים (ורגל גסה) כבר שנים.

כמסתכלים מהצד על מערכת הבחירות הנוכחית, עלינו לדעת שרב הנסתר מעיננו על הגלוי. כשאנחנו רואים לכלוכי חרדל בעלוני השבת, כשאנחנו שומעים על לכלוכי נתניהו על בנט, כשאנחנו קוראים על עוד ועוד מפגשים של נתניהו עם בכירים בציונות הדתית- אסור שנהיה תמימים. הם לא רוצים אותנו רק "ילדי כאפות". הם רוצים אותנו קטנים. ושקטים. ומאופסים. לקראת התוכנית שתקבע את גורלה של מדינת ישראל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו