לליכוד ולכחול-לבן – אותו המצע?
לליכוד ולכחול-לבן – אותו המצע?

אם הכותרת הזאת נראית לכם פרובוקטיבית, אדרבה - התמודדו אתה!

הליכוד טוען שכחול-לבן היא מפלגת שמאל תחת הסוואה כחולה-לבנה. אם זה נכון, אימוץ 'תכנית ה-100' של טראמפ מתאים לה, מפני שהתכנית הזאת מספקת את מיטב מאוויי השמאל הקיצוני: 'שתי מדינות לשני עמים'.

מדינה פלסטינית על רוב שטח "הגדה" (70%). בירה פלסטינית בירושלים. ניוון 15 התנחלויות והיתר - 'גושים'. חיבור 'הגדה' לרצועה. אי מלאכותי ונמלי ים ואוויר מול עזה. 'זכות שיבה' למדינה הפלסטינית לצאצאי פליטי תש'ח כמעט ללא הגבלה. ולפי השמועה: הריסת עשרות מאחזים (נתניהו ודובריו מדברים רק על 'יישובים').

מי שחשכו לו העיניים נוכח הרשימה הזאת ישאל לבטח – והיכן הליכוד? מדוע הוא, מפי מנהיגו נתניהו ובשתיקת כל שריו, ח"כיו וחבריו, פורח וזורח ומאושר, יוצא מעורו מרוב שמחה ונחת, מאותה התכנית בדיוק?

ההסבר טמון בגאוניותם של שני בעלי התכנית, טראמפ ונתניהו, בתורת השיווק. הם ידעו להסיח את דעת הקהל ממגרעותיה הבולטות של הסחורה ולאחז את העיניים לראות במעלות משניות שלה את חזות הכל. ניפחו עד לאין שעור את חשיבות "החלת החוק" וגימדו עד לאפס את המשקל המכריע של הכרה ישראלית במדינה פלסטינית במערב א'י: מדינית, היסטורית, דתית, ביטחונית, לאומית.

כמה קל לבטל 'החלת חוק'! מי שם לב, למשל, שתכנית ה-100, היא בעצמה, מבטלת במחי יד החלת חוק ישראלית, עוד מ-1967, על אותם חלקים מירושלים שהועידה לשמש כבירת פלסטין ( כפר עקב, דחיית אל בריד, חלקים משועפאת), כך – בהינף עט אחד!

ומי אינו זוכר, כמה פעמים נשאו ונתנו ממשלות ישראל על חלוקת ירושלים, מבלי שהחלת החוק עליה תפריע להם במשהו? ואחרי שסיפחו את הגולן, האם לא הציעו ראשי ממשלה, כולל נתניהו, כמה וכמה פעמים, לסגת מרובו או מכולו לטובת סוריה? ג'ראד קושנר מתלונן, מדוע מסיחים את הדעת מן הנושא העיקרי, זה "שלמענו התכנסנו" – הענקת מדינה לפלסטינים. הוא כנראה 'איש מכירות' קטן יותר מטראמפ רבו. הלא זו מטרת התרגיל כולו: הסחת דעת!

הסחת דעת, קודם כל מן העובדה שמדינה היא ייצור בלתי הפיך שהכל מתגייסים להגן עליו ולשמר את המשך קיומו, מפני שסדר העולם בנוי על השיטה של מדינות ריבוניות. לכן העולם מקיים בכל מחיר גם מדינות כושלות כמו לוב או סומליה, לכן ממשלות תיפולנה ומשטרים יתחלפו, אבל המדינה תשרוד. בכל העולם, מדינות מוקמות על אדמתו של עם, ומי שחותם על תכנית טראמפ-נתניהו בורא מתחת למדינה הפלסטינית עם פלסטיני ואדמה פלסטינית.

חסרה רק רוח אפו של בעל הבית המקורי, ההיסטורי, הלא היא חתימתה של מדינת היהודים - כדי להפיח בגולם הזה רוח חיים. לאחר זאת, כל סנטימטר של המדינה החדשה יהיה מקודש במשפט העמים לערבים. נתניהו הבטיח שיעשה היסטוריה? הוא עושה, ועוד איך! השאלה היא רק – את ההיסטוריה של מי?

יום אחד אנשים ישאלו את עצמם, איך הסתנוורו לראות בהחלת החוק על אותם 30 האחוזים מכל שטחי יהודה ושומרון את העיקר, ומן האיום הקיומי של מדינה פלסטינית בלב ארץ התנ"ך התעלמנו. יש שמשלים את עצמם שהערבים, כדרכם, לא יחתמו וישאירו לנו לאכול בסוף את הכל, קודם את 'שלנו' ואח"כ את 'שלהם'.

להם נזכיר מדינאי ערבי גדול, אנוואר סעדאת שמו, שחתם על הכל וקבל את הכל וגם טרוריסט נאלח, יאסר ערפאת, שגם הוא חתם, ובחתימתו הביא עלינו את אסון אוסלו. ויש שסומכים על דרישות מילוליות בתכנית, שהן באמת קשות עד בלתי נסבלות לצד השני, כגון הכרה במדינה כמדינה יהודית ו-וויתור על זכות השיבה לקו הירוק, שאלה יבריחו את הערבים לנוחיותנו.

גם לחושבים כך, החושבים את עצמם לחכמים, צפויה יקיצה מרה: כל ההתניות המילוליות תיפולנה ותישכחנה, פשוט יתעלמו מהן, ורק מכשלה נצחית אחת תמרר את חיינו לדורות – המדינה הפלסטינית. צאו וראו את החלטת כ'ט בנובמבר 1947, שהסכמנו לגבולותיה ולשאר תנאיה הקשים והמגוחכים, ובלבד שתהיה מדינה. והנה, מדינה יש ומכל היתר לא נותר מאומה! איך לא עולה על דעתנו, שגם הערבים מסוגלים לעולל לנו כ'ט בנובמבר משלהם?

נסכם: כל עוד הליכוד שותק ואינו מתכחש בפומבי לתכנית 'שתי המדינות' של מנהיגו, לשתי המפלגות, הליכוד וכחול-לבן, מצע מדיני אחד: תכנית טראמפ, והיא הרחק משמאל - מן הקו המדיני של יצחק רבין, למשל, שבנאומו האחרון בכנסת דיבר על "ישות שהיא פחות ממדינה"! אכן, יש בליכוד שפע של שרים וח"כים שתעלולי השיווק אינם עובדים עליהם והם יודעים את העובדות כהווייתן. אלא, משום מה גם הם צועדים אחרי החלילן מהמלין אל תוך הנהר.

בדרך הטבע מופנות העיניים אל המפלגה היחידה שמימין לליכוד, "ימינה". מהם היינו מצפים שיהיו המצלצלים הגדולים בפעמון האזעקה, המזהירים בפני סם המוות ששמו מדינה פלסטינית. מהם היה צריך לצאת קמפיין מרכזי, מופנה אל כל הבוחרים מן המחנה הלאומי: בטרם הטילכם את הפתק "מחל" – אנא שאלו: האם עם הפתק הזה אנו בוחרים מדינה פלסטינית? אם כן, טעינו בכתובת!

וגם אל מפלגת הליכוד בתור שכזאת חייבים לפנות ישירות: האם אתם שוללים מדינה פלסטינית? אם כן, והיה והאמריקנים יתנו תנאי: 'אור ירוק' להחלת החוק על הבקעה והיישובים בתנאי שתסכימו להקמת מדינה פלסטינית, האם תעדיפו לוותר על התכנית כולה – 'לא מדובשך ולא מעוקצך'?

אם "ימינה" לא תעמיד כך את הליכוד בפני מבחן המדינה הפלסטינית, יידע הציבור שהמפלגה הזאת אינה סמן ימני של המחנה הלאומי, כי אם גלגול ישן של "המזרחי" והמפד"ל מן הימים ההם, טרמפיסטים על עגלת 'מפלגת השלטון'. מפא"י אז, ליכוד היום.

נותרו לנו ימים ספורים.